Wprowadzenie renty wdowiej w 2025 roku – szczegóły i zasady


Od stycznia 2025 roku wprowadzone zostanie nowe świadczenie – renta wdowia, o którą ubiegać się mogą osoby dotknięte utratą małżonka. Proces składania wniosków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) będzie trwał do końca czerwca 2025 roku, a wypłaty świadczeń rozpoczną się od 1 lipca. Nowe przepisy zawierają szczegółowe kryteria, których spełnienie jest niezbędne do uzyskania renty. W artykule przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące nowego świadczenia oraz wymagania, które muszą spełnić potencjalni beneficjenci.

Renta wdowia przysługuje kobietom, które ukończyły 60 lat oraz mężczyznom powyżej 65 roku życia, o ile byli w związku małżeńskim do momentu śmierci współmałżonka. Kluczowym warunkiem ubiegania się o to świadczenie jest posiadanie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku, uzyskanego przed osiągnięciem odpowiednich przedziałów wiekowych – 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Takie zapisy mają na celu wsparcie starszych osób dotkniętych stratą bliskiej osoby.

Wysokość renty wdowiej będzie zróżnicowana i będzie zależała od posiadanych świadczeń. Osoby ubiegające się o ten rodzaj renty mają możliwość otrzymywania pełnej renty rodzinnej oraz dodatkowo 15% własnego świadczenia. Jednak suma uzyskiwanych świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. W przypadku, gdy ten limit zostanie przekroczony, renta wdowia zostanie odpowiednio pomniejszona. To istotny element, który może wpływać na decyzje finansowe beneficjentów tego nowego rozwiązania.

Źródło: Urząd Miasta Łódź


Oceń: Wprowadzenie renty wdowiej w 2025 roku – szczegóły i zasady

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:22


Zobacz Także