Bruno Hugo Albrecht, urodzony 22 kwietnia 1901 roku w Łodzi, jest postacią, która w historii zapisała się jako zbrodniarz nazistowski. Jego działalność związana była z niemieckimi obozami koncentracyjnymi Buchenwald oraz Auschwitz-Birkenau, gdzie pełnił funkcję członka załogi.
W strukturach SS, Albrecht nosił tytuł Unterscharführera, co podkreśla jego rangę w tej brutalnej organizacji. Jego wkład w systematyczne prześladowania i morderstwa, które miały miejsce w obozach, czyni go jedną z wielu postaci odpowiedzialnych za okrucieństwa drugiej wojny światowej.
Ważne jest, aby pamiętać o takich osobach i ich czynach, aby nigdy nie powtórzyły się one w przyszłości.
Życiorys
Bruno Albrecht to polski volksdeutsch, który w swoim życiu pełnił rolę nauczyciela. W czerwcu 1941 roku wstąpił do Waffen-SS, co stało się punktem zwrotnym w jego historii. W grudniu tego samego roku został przeniesiony z obozu w Buchenwaldzie do Auschwitz, gdzie przebywał aż do momentu likwidacji obozu. W trakcie swojego pobytu w Auschwitz, pełnił różne funkcje, w tym rolę wartownika oraz członka gestapo znajdującego się na terenie obozu.
6 grudnia 1947 roku Albrecht został przekazany w ręce polskich władz przez Brytyjczyków. Następnie, 15 lipca 1948 roku, sąd okręgowy w Krakowie zdecydował o wymierzeniu mu 7-letniego wyroku pozbawienia wolności. Po odbyciu części kary, Albrecht opuścił zakład karny 2 maja 1953 roku.
W latach 60. toczyło się również dochodzenie prowadzone przez prokuraturę zachodnioniemiecką, która miała siedzibę we Frankfurcie nad Menem. Zarzuty dotyczyły zamordowania dwóch więźniów w czasie, gdy Albrecht pełnił służbę wartowniczą. Jednakże, ze względu na niedostateczne dowody, śledztwo zostało umorzone.
Pozostali ludzie w kategorii "Przestępcy i zbrodniarze":
Edward August | Ferdynand Grüning | Władysław Hibner | Władysław Ostrowski (kapo) | Emil Augsburg | Grzegorz Piotrowski (oficer SB) | Czesław TaborekOceń: Bruno Albrecht