Edward August


Edward August, którego życie przypadło na pierwszą połowę XX wieku, to postać budząca wiele kontrowersji i negatywnych emocji. Urodził się 11 kwietnia 1909 roku w Łodzi, a zmarł tamże 28 stycznia 1946 roku.

Był on członkiem SS, pełniącym wiele ról, w tym wachmana oraz wartownika. Jako „wychowawca” w Prewencyjnym Obozie Policji Bezpieczeństwa dla Młodzieży Polskiej w Łodzi, jego działania miały na celu represjonowanie polskich dzieci i młodzieży. Oboz ten, znany również jako Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt, był miejscem, które w historii Polski zapisało się jako symbol niemieckiej brutalności.

Edward August jest często klasyfikowany jako zbrodniarz wojenny, czego powodem są jego zbrodnicze czyny, których dopuścił się w trakcie II wojny światowej.

Życiorys

Edward August przyszedł na świat 11 kwietnia 1909 roku w Łodzi, w rodzinie o niemieckich korzeniach. Jego rodzicami byli Juliusz August oraz Michalina z domu Szuster. Nie zdobył żadnego formalnego wykształcenia, kończąc jedynie trzy klasy szkoły powszechnej. W swoim życiu zawodowym pracował jako robotnik w fabryce.

W 1934 roku, w wyniku popełnienia przestępstwa, został skazany w Bydgoszczy na pół roku więzienia za kradzież. Po odbyciu kary służbę wojskową pełnił w 9 Pułku Piechoty z siedzibą w Zamościu. W momentach, gdy wybuchła II wojna światowa, w wrześniu 1939 roku, znalazł się w okopach jako polski żołnierz. Został wzięty do niewoli, lecz po zadeklarowaniu swojej narodowości niemieckiej, szybko odzyskał wolność i powrócił do rodzinnego miasta, Łodzi.

W czerwcu 1940 roku Edward zdecydował się podpisać volkslistę, co otworzyło mu drogę do członkostwa w Schutzstaffel (SS). Pracował w magazynie szmat przy ul. Pomorskiej 44, a później był zatrudniony w fabryce Geyera, mieszczącej się przy ul. Piotrkowskiej 282, gdzie kontynuował swoją pracę. W okresie między styczniem a kwietniem 1943 roku przebywał w Tuszynku, a następnie w kwietniu tegoż roku został skierowany do łódzkiego obozu koncentracyjnego dla dzieci, znanym jako niem. Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt. Pracował tam jako „wychowawca” aż do 6 kwietnia 1944 roku.

Zbrodnie dokonane w obozie

W obozie Edward August zyskał reputację sadysty, który dopuszczał się niewyobrażalnych zbrodni na dzieciach. Jego postępowanie było przerażające: „Stale pijany. Bił zawsze i wszędzie. Z rozkoszą poddawał więźniów najwymyślniejszym torturom. Bił i kopał w najczulsze miejsca, wpychał do skrzyń z piaskiem, topił w beczułce z wodą, wieszał za nogi na łańcuchu i opuszczał głową w dół do kanału ze zużytymi smarami samochodowymi, scyzorykiem wycinał genitalia, bił w pięty, gasił na piersiach więźniów papierosy”. Jego okrutne czyny nie tylko obrzydzały, ale także szokowały załogę obozową, w której skład wchodzili nawet esesmani, którzy czasami próbowali go powstrzymywać przed dalszym mordowaniem tych niewinnych dzieci.

W końcu jego agresywne zachowanie doprowadziło do usunięcia go z zajmowanego stanowiska. Po pierwsze, trafił do aresztu obozowego, a następnie przekazano go do aresztu Kriminalpolizei (Kripo) przy ul. Kilińskiego 152. Interesujące jest, że niemiecki sąd skazał go nie za zbrodnie popełnione na więźniach, lecz za niesubordynację – „znieważenie Lagerführera i podeptanie insygniów SS”, co pokazuje, jak złożona była rzeczywistość w tamtych czasach.

August odbył karę więzienia w Poznaniu, a w dniu 15 maja 1945 roku został zatrzymany i umieszczony w zakładzie karnym przy ul. Sterlinga 16 w Łodzi. Odpowiadał za zbrodnie, które popełnił w łódzkim obozie koncentracyjnym dla dzieci, gdzie postawiono mu zarzut zamordowania dziesięciorga niewinnych istot.

Jego rozprawa sądowa miała miejsce 29 grudnia 1945 roku, a wyrok wydany przez Specjalny Sąd Karny w Łodzi skazał go na karę śmierci. Ostatecznie, wyrok został wykonany 28 stycznia 1946 roku, kończąc tym samym jego brutalną działalność, która na zawsze pozostanie w historii jako przykład okrucieństwa, które się zdarzyło.


Oceń: Edward August

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:23