Czesław Taborek to postać, której życiorys wypełniają zarówno sportowe osiągnięcia, jak i kontrowersyjne wybory zawodowe. Urodził się 30 sierpnia 1915 roku w Łodzi, a swoje pierwsze kroki w boksie stawiał w lokalnym klubie IKP Łódź.
W 1934 roku zdobył brązowy medal mistrzostw Polski w kategorii lekkiej, co stanowi znaczący sukces w jego karierze sportowej. Jego umiejętności i zaangażowanie na ringu zyskały uznanie w środowisku bokserów.
Jednak życie Czesława Taborka nie ograniczało się tylko do sportu. W obliczu II wojny światowej jego losy przybrały inny kierunek. Miał być agentem Gestapo, co budzi wiele kontrowersji i pytań dotyczących jego moralnych wyborów. Po wojnie kontynuował swoją działalność, stając się częścią SB (Służba Bezpieczeństwa), co dodatkowo podkreśla złożoność jego postaci.
Życiorys
Czesław Taborek rozpoczął swoją edukację od ukończenia 7 klas szkoły powszechnej, a następnie zdecydował się na dalsze kształcenie w szkole włókienniczej. Swoją zawodową karierę rozpoczął w fabryce Izraela Poznańskiego, gdzie również zaangażował się w działalność sportową, zostając członkiem sekcji bokserskiej IKP Łódź. Po osiągnięciu znakomitych wyników, w 1934 roku zdobył brązowy medal na mistrzostwach Polski w wadze lekkiej, a rok później reprezentował nasz kraj w meczu bokserskim Polska-Niemcy.
W okresie niemieckiej okupacji, Czesław pracował w handlu, jednakże w 1940 roku został wysłany na przymusowe roboty do Niemiec. Pracował tam aż do października 1943 roku. Po bombardowaniu fabryki, Czesław zdołał uciec do Łodzi. W krytycznym momencie ukrył się u swojej matki przy ul. Pomorskiej. W listopadzie 1943 roku spotkał agenta Gestapo, Pisarkiewicza, który pomógł mu uzyskać nową Arbeitskarte oraz zaoferował zatrudnienie w firmie „Aszeke” przy ul. Andrzeja. Wkrótce jednak nawiązał współpracę z łódzkim Gestapo jako agent nr 728, co doprowadziło do jego aresztowania za ucieczkę z Niemiec. Został osadzony w obozie na Sikawie, ale szybko zwolniono go po interwencji kierownika agentury Gestapo, Breyera.
Po wojnie i zakończeniu okupacji w 1945 roku, Czesław zgłosił się do Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa, oferując swoje usługi jako agent. Propozycja została przyjęta, lecz w obawie przed odkryciem jego wcześniejszej działalności, wytoczono mu pokazowy proces, zarzucając współpracę z Gestapo. Ostatecznie został z niego uwolniony od oskarżeń, a szczegóły dotyczące jego dalszej działalności można odnaleźć w jego aktach osobowych agenta SB, które są przechowywane w archiwum łódzkiego IPN.
Życie prywatne
Czesław był synem Józefa Taborka. Po zakończeniu II wojny światowej osiedlił się przy ul. Nowotki 41a (później ul. Pomorska 41a). Zmarł, a jego grób znajduje się na Cmentarzu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Łodzi, przy ul. Szczecińskiej.
Przypisy
- a b c d Czesław Taborek 2 August 1982 w BillionGraves GPS Headstones | BillionGraves [online], billiongraves.com [dostęp 10.11.2023 r.]
- Znany bokser łódzki agentem Gestapo, „Głos Robotniczy” (208), bc.wbp.lodz.pl, 30.07.1946 r. [dostęp 10.11.2023 r.]
- Gdy bokser udaje lekarza. Czesław Taborek ukarany 10-dniowym aresztem za opilstwo i awantury, „Express Ilustrowany” (158), bc.wbp.lodz.pl, 10.06.1948 r. [dostęp 10.11.2023 r.]
- (h.k.), Taborek zrehabilitowany! Znakomity bokser na ławie oskarżonych. Sąd oddalił zarzut współpracy Taborka z gestapo; [w:] „Express Ilustrowany”, 18.09.1946 r.
- a b Znany bokser łódzki agentem gestapo; [w:] „Głos Robotniczy”, 30.07.1946 r., nr 208, s. 8.
- PiotrP. Osmólski PiotrP., Leksykon boksu, Warszawa: Wydawnictwo Sport i Turystyka, 1989 r., ISBN 83-217-2680-1.
- a b c d Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych wW.U.S.W. Łodzi Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych wW.U.S.W., Akta personalne funkcjonariusz SB: Taborek Czesław, imię ojca: Józef, data urodzenia: 30.08.1915 r., inwentarz.ipn.gov.pl, 1945 r. [dostęp 10.11.2023 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Przestępcy i zbrodniarze":
Bruno Albrecht | Edward August | Ferdynand Grüning | Władysław Hibner | Władysław Ostrowski (kapo) | Emil Augsburg | Grzegorz Piotrowski (oficer SB)Oceń: Czesław Taborek