Wioletta Sobieraj


Wioletta Sobieraj, urodzona 25 grudnia 1965 roku w Łodzi, jest uznaną polską pisarką. W trakcie swojej edukacji, ukończyła studia z zakresu polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim, a także zgłębiała zagadnienia filozoficzne.

Jako specjalistka w dziedzinie międzywojennej literatury satyrycznej, Sobieraj działa jako krytyk literacki oraz tworzy opowiadania, scenariusze teatralne oraz powieści społeczno-satyryczne. W swoich dziełach w ironiczny sposób przedstawia realia środowiska polskiej inteligencji.

Jej recenzje oraz teksty krytyczno-literackie były publikowane w wielu renomowanych czasopismach, takich jak: „Apeiron Magazine”, „Migotania, przejaśnienia”, „Melee”, „Zalew Kultury”, „Krytyka Literacka”, „Polis – Mieście Pana Cogito” oraz „Portalu Księgarskim”.

Twórczość

Wioletta Sobieraj to utalentowana pisarka, która dorobek literacki prezentuje w wielu formach. Jej dzieła obejmują zarówno powieści, jak i antologie opowiadań, które są dowodem jej wszechstronności. Oto niektóre z jej ważniejszych prac:

  • Latawce – powieść wydana przez Philipa Wilsona w 2008 roku,
  • Dziewczyńskie bajki na dobranoc – antologia opowiadań inspirowanych baśniami, wydana przez Amea w 2008 roku, w której znalazły się utwory m.in. z Agnieszką Drotkiewicz, Grażyną Plebanek, Edytą Szałek oraz Beatą Rudzińską,
  • Nie pytaj o Polskę – antologia opowiadań patriotycznych, wydana przez Amea w 2009 roku, w której brały udział m.in. Sylwia Chutnik, Sławomir Shut, Agnieszka Drotkiewicz, Grażyna Plebanek, Izabela Sowa, Edyta Szałek i Beata Rudzińska,
  • Eroticon – drugi krąg piekła – zbiór utworów erotycznych wydany przez Wydawnictwo Adam Marszałek w 2010 roku, z tekstami m.in. Jana Siwmira, Tomasza Sobieraja, Piotra i Agnieszki Goszczyckich, a także Agaty Kyzioł,
  • Aleja Róż – powieść zaprezentowana przez Editions sur Ner w 2010 roku.

Każda z tych publikacji odzwierciedla nie tylko twórczość Wioletty Sobieraj, ale również jej umiejętność współpracy z innymi utalentowanymi autorami, co czyni jej książki niezwykle wartościowymi w polskim krajobrazie literackim.


Oceń: Wioletta Sobieraj

Średnia ocena:5 Liczba ocen:10