Andrzej Łobodziński


Andrzej Łobodziński, urodzony 29 kwietnia 1931 roku w Łodzi, był postacią wyjątkową w polskim świecie sztuki. Jego śmierć 19 października 2023 roku pozostawiła po sobie niezatarte ślady w dziedzinach, które współtworzył przez całe życie.

Jako grafik i scenograf, Łobodziński zyskał uznanie za swoją oryginalność oraz umiejętność pracy z różnymi formami artystycznego wyrazu. Był również utalentowanym malarzem, który nie tylko przekraczał granice tradycyjnych technik, ale także potrafił eksperymentować z nowymi stylami.

Wieloletnia działalność Andrzeja obejmowała projektowanie plakatów oraz okładek książek, co jeszcze bardziej podkreślało jego wszechstronność jako artysty. Nauczyciel akademicki, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, inspirował wielu młodych twórców, którzy kontynuują jego dziedzictwo do dnia dzisiejszego.

Życiorys

W 1955 roku, Andrzej Łobodziński zakończył swoją edukację na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, uzyskując wykształcenie na Wydziale Architektury Wnętrz. W drugiej połowie lat pięćdziesiątych jego działalność skoncentrowana była na scenografii filmowej, plakatach oraz grafice książkowej. W okresie od 1972 do 2001 roku pełnił rolę prowadzącego Pracownię Podstaw Kompozycji w swojej macierzystej uczelni.

Początkowa twórczość Łobodzińskiego wpisywała się w popularny w tamtych czasach nurt taszyzmu, szczególnie wśród polskich awangardzistów. Artysta był powiązany z grupą „Piąte Koło”, z którą miał możliwość współpracy na licznych wystawach. Wspólnie z Ireneuszem Pierzgalskim oraz Krystynem Zielińskim, w latach sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych, rozwijał eksperymentalną twórczość, łącząc dźwięk z obiektami przestrzennymi.

W 1993 roku, na mocy decyzji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Łobodziński został odznaczony tytułem profesora, co stanowiło ukoronowanie jego osiągnięć artystycznych oraz pedagogicznych.

Przypisy

  1. Zmarł prof. Andrzej Łobodziński [online], www.asp.lodz.pl, 26.10.2023 r. [dostęp 07.03.2024 r.]
  2. GrzegorzG. Musiał GrzegorzG., Andrzej Łobodziński [online], www.artysci-lodzkie.pl [dostęp 07.03.2024 r.]
  3. Andrzej Łobodziński. Prace z lat 1956–1972 [online], Muzeum Sztuki w Łodzi [dostęp 07.03.2024 r.]
  4. a b Andrzej Łobodziński [online], zasoby.msl.org.pl [dostęp 07.03.2024 r.]

Oceń: Andrzej Łobodziński

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:22