Ireneusz Pierzgalski, urodzony 1 lipca 1929 roku w Łodzi, był polskim artystą malarzem, fotografem oraz nauczycielem akademickim. Jego dorobek artystyczny i edukacyjny pozostaje znaczący dla polskiej kultury.
W trakcie swojej kariery, pełnił funkcję profesora w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, dzisiejszej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Jego wkład w rozwój sztuki i edukacji artystycznej pozostawia trwały ślad w historii polskiego środowiska artystycznego.
Zmarł 8 marca 2019 roku w miejscu swojego urodzenia, w Łodzi.
Życiorys
Ireneusz Pierzgalski uzyskał dyplom w 1954 roku na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. W okresie od 1955 do 1976 roku, pełnił funkcje wykładowcze w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, gdzie na początku był asystentem i adiunktem Jerzego Mierzejewskiego, a następnie działał jako samodzielny wykładowca plastyki na Wydziale Operatorskim. Od 1976 roku, nauczał na PWSSP w Łodzi, gdzie objął stanowisko kierownika Pracowni Fotografii na Wydziale Grafiki. W 1990 roku uzyskał zaszczytny tytuł profesora sztuk plastycznych, a w 2003 przeszedł na zasłużoną emeryturę.
W latach pięćdziesiątych XX wieku, aktywnie uczestniczył w działalności grupy artystycznej „Piąte Koło”, a od 1959 roku był związany z grupą „Nowa Linia”. W tym okresie prezentował swoje prace razem z Andrzejem Łobodzińskim i Krystynem Zielińskim, zarówno w salonie Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, jak i w 1961 roku w Galerii Krzysztofory w Krakowie. Jego prace były również wystawiane w warszawskiej galerii „Krzywe Koło”. Ireneusz brał udział w wystawach sztuki polskiej za granicą, na przykład w L’avanguardia Polacca 1919–1978 w Rzymie w 1978 roku oraz w Presences Polonaises w Paryżu, w Centrum Pompidou, w 1983 roku. Był także integralną częścią artystycznego środowiska Plenerów Osieckich, w których brał udział wielokrotnie. Wiele z jego prac poplenerowych, jak również dzieła, które zostały podarowane w 2018 roku, są częścią zbiorów Muzeum w Koszalinie, znanych jako „kolekcja osiecka”.
Od lat 50. XX wieku aż do końca swojego życia, pozostawał w bliskich relacjach z innymi twórcami związanymi z artystycznym środowiskiem Łodzi. Do grona jego przyjaciół należeli m.in.: Andrzej Łobodziński, Krystyn Zieliński, Teresa Tyszkiewicz, Stanisław Fijałkowski, Antoni Starczewski, Jerzy Nowosielski (w trakcie swojego kilkuletniego pobytu w Łodzi) oraz takie osobistości jak Ryszard Stanisławski, Urszula Czartoryska i Maria Kornatowska. Grupa ta w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych, a nawet osiemdziesiątych, stworzyła nieformalny „salon artystyczny”, którego beneficjentką była Teresa Tyszkiewicz.
Życie prywatne
Ireneusz Pierzgalski był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Janina Tworek-Pierzgalska, która zmarła w 1983 roku; para miała córkę o imieniu Magdalena. Drugą żoną artysty była Zofia Korsak. W ciągu swojego życia był wierzącym oraz praktykującym katolikiem. Po śmierci, został pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim Doły w Łodzi.
Twórczość
Ireneusz Pierzgalski to artysta, który z powodzeniem posługiwał się wieloma technikami twórczymi, takimi jak rysunek, malarstwo, grafika oraz fotografia. W jego dorobku można odnaleźć cykle rysunków i obrazów, które czerpią inspirowanie z dalekowschodniej kaligrafii oraz twórczości Marka Tobeya. Ponadto, w jego dorobku artystycznym znajdują się serie fotografii, które są zestawionymi kadrami stanowiącymi zarówno studia postaci, jak i kompozycji. W swoich obrazach artysta stosuje minimalistyczne podejście do kreski, niejednokrotnie niemal całkowicie ją eliminując.
Prace Pierzgalskiego można podziwiać w renomowanych instytucjach, takich jak Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe w Warszawie, czy Muzeum Narodowe w Poznaniu, a także w licznych prywatnych kolekcjach.
Wybrane dzieła
- „Klantata” (1965, współautor: Andrzej Łobodziński) – interaktywny obiekt z ruchomymi elementami, który generuje dźwięki,
- „Czytający + fotele”, „Czapeczki”, „Hotel Sztuki” (lata 70. XX w.) – multimedialne projekcje oraz serie fotografii,
- „Stworzenie Świata” (2002),
- „Góra Karmel” (2002-2004),
- „Apokalipsa” – tryptyk (2010),
- „Św. Jan”, „Kochankowie” – cykle gwaszy,
- „Dobroniowie”, „Na puszczy”, „Na ziemi”, „Na skale” – obrazy olejne.
Przypisy
- a b c d e Zmarł Ireneusz Pierzgalski – Newsy | Szkoła Filmowa w Łodzi [online], filmschool.lodz.pl [dostęp 06.05.2022 r.]
- a b c Ireneusz Pierzgalski: Nekrologi [online], nekrologi.net [dostęp 06.05.2022 r.]
- a b c d Ireneusz Pierzgalski [online], desahome.pl [dostęp 06.05.2022 r.]
- Ireneusz Pierzgalski. Malarstwo – Retrospektywa 2015 [online], Miejska Galeria Sztuki w Łodzi [dostęp 06.05.2022 r.]
- Biały, 1964 – Rempex [online], rempex.com.pl [dostęp 06.05.2022 r.]
- Tworek-Pierzgalska w Piotrkowie [online], e-kalejdoskop.pl [dostęp 29.02.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Jerzy Skolimowski | Sława Lisiecka | Jarosław Antoszczyk | Anna Kaźmierczak | Władysław Grabowski (fotograf) | Ewa Adamska | Don Vasyl | Wacław Solski | Serge Silberman | Zbigniew Niciński | Bartosz Prokopowicz | Mateusz Winkiel | Tadeusz Starostecki | Tadeusz Piechura | Bronisław Maj | Jacek Raginis-Królikiewicz | Zofia Szletyńska | Kazimierz Krukowski | Arnold Mostowicz | Ludwik StarskiOceń: Ireneusz Pierzgalski