W historii polskiego sportu KS Orzeł Łódź zajmuje szczególne miejsce jako klub, który swoją działalność rozpoczął w 1926 roku.
Początkowo funkcjonował jako Wojskowy Klub Sportowy w Łodzi, co podkreśla jego wojskowe tradycje i zaangażowanie w rozwój sportu w regionie.
Informacje ogólne
Klub Sportowy Orzeł Łódź to ważna instytucja w świecie polskiego sportu. Powstał w 1926 roku, kiedy to zainaugurowano sekcję piłkarską, co czyni go jednym z dłużej działających klubów w regionie. Siedzibą klubu jest obiekt sportowy MOSiR, znany z dogodnej lokalizacji przy ul. 6 Sierpnia 71, 90-645 Łódź.
Barwy klubu są charakterystyczne i wzbudzają emocje u kibiców, są to zielono-biało-czerwone kolory. Obiekt, w którym odbywają się mecze, zyskał sobie uznanie wśród lokalnej społeczności sportowej.
Orzeł Łódź to nie tylko piłka nożna, ale również zintegrowana społeczność, która angażuje się w rozwój młodych sportowców i popularyzację sportu w regionie.
Sukcesy
Club Orzeł Łódź, znany z bogatej historii, odnosił liczne sukcesy na krajowej scenie piłkarskiej. Wśród nich wyróżniają się następujące osiągnięcia:
- Dotarcie do 1/4 finału Pucharu Polski w sezonie 1976/77,
- Wicemistrzostwo Polski w kategorii juniorów starszych w 1992 roku,
- Mistrzostwo Klasy A Łódzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej oraz baraże o awans do I ligi w 1930 roku,
- Obecność w rozgrywkach III ligi, które dziś są określane jako II liga, przez 23 sezony.
Historia
Sekcja piłkarska klubu powstała w 1926 roku, w przeciwieństwie do popularnych przekonań wskazujących na rok 1923. Przez okres przed II wojną światową łódzki zespół funkcjonował pod nazwą Wojskowy Klub Sportowy. W roku 1930 byli o krok od zdobycia awansu do I ligi, która obecnie nosi nazwę ekstraklasy. Pomimo wygrania mistrzostw klasy A Łódzkiego OZPN, w eliminacjach musieli uznać wyższość Legii Poznań, która sama nie zdobyła promocji, ustępując miejsca Lechii Lwów.
Po zakończeniu II wojny światowej nastąpiła zmiana nazwy klubu, dodając nowy człon – Orzeł. Aż do 2000 roku klub funkcjonował w ramach struktur wojskowych. Niestety, łódzcy piłkarze nie osiągnęli znaczących sukcesów na poziomie profesjonalnym. W sezonie 1976/1977 dotarli do ćwierćfinału Pucharu Polski, gdzie eliminowali m.in. Lecha Poznań oraz Ruch Chorzów. Do tej pory rozegrali także 23 sezony w III lidze, której obecnie odpowiada II liga. Najlepszą lokatę zajęli w sezonie 1982/83, kończąc zmagania na 3. miejscu.
W przededniu sezonu 1996/1997 miała miejsce fuzja sekcji piłkarskiej z Jagiellonią Tuszyn. Nowo powstała drużyna zakończyła rozgrywki na 9. miejscu. Z czasem sekcja piłkarska w Orle zaczęła odbudowywać swoją pozycję, jednak seniorzy rywalizowali w rozgrywkach ligowych tylko do sezonu 2008/2009, gdy zespół wycofał się po rundzie jesiennej. W sezonie 2020/21 zespół przystąpił do łódzkiej klasy B. Z powodu braku drużyn w A klasie, Łódzki Związek Piłki Nożnej przyznał Orłowi awans, jednak klub ostatecznie postanowił wycofać się z rozgrywek.
Największym osiągnięciem klubu w kategorii juniorów było zdobycie tytułu wicemistrza Polski w 1992 roku.
Zawodnicy
W chwili obecnej sekcja piłkarska Orła Łódź koncentruje się głównie na rozwoju drużyn młodzieżowych. Warto jednak przypomnieć, że w przeszłości barwy tego klubu reprezentowało wielu znanych i utalentowanych piłkarzy. Do najbardziej wyróżniających się postaci należy Władysław Karasiak, który był reprezentantem Polski w okresie międzywojennym.
Innymi znaczącymi piłkarzami, którzy również grali w Orle Łódź, są Rafał Grzelak, Ernest Pohl, Igor Sypniewski, oraz Andrzej Woźniak. Każdy z nich przyczynił się do chodzenia historii klubu i pozostawił trwały ślad w sercach kibiców.
Wszystkie te postacie ściśle związane są z kategorią: Piłkarze Orła Łódź, która gromadzi wspomnienia i osiągnięcia sportowe tych wybitnych zawodników.
Przypisy
- Orzeł Łódź wycofał się z rozgrywek [online], Łódzki Futbol, 29.07.2021 r. [dostęp 24.10.2021 r.]
- Klub Sportowy Orzeł Łódź może przestać istnieć - WP SportoweFakty [online], www.sportowefakty.pl [dostęp 19.11.2017 r.]
- Orzeł Tuszyn - sezon 1996/97 - Historia Polskiej Piłki Nożnej - HPPN.PL [online], www.hppn.pl [dostęp 19.11.2017 r.]
- Klasa A 2008/2009, grupa: Łódź I [online], www.90minut.pl [dostęp 19.11.2017 r.]
- lodz.travel - Travel [online], pl.cit.lodz.pl [dostęp 27.07.2018 r.]
- A. Bogusz, Dawna Łódź sportowa 1824–1945, Łódź 2007 r., s. 265.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kluby sportowe":
Budowlani Łódź (piłka siatkowa kobiet) | UKS Anilana Łódź | ŁKS Łódź (piłka nożna) | ŁKS II Łódź | Wilki Łódzkie | UPKS Bula-Kalonka Łódź | UKS SMS Łódź (piłka nożna kobiet) | ŁKS Łódź (piłka siatkowa kobiet) | Start Łódź (piłka nożna) | KP Łódź | Widzew Łódź (piłka nożna) | Start Łódź (piłka siatkowa) | Społem Łódź | ŁKH Łódź | ChKS Łódź | UKS SMS Łódź (piłka siatkowa) | OŚ AZS Łódź | ŁKS Łódź | Kolejarz Łódź | KS Budowlani ŁódźOceń: Orzeł Łódź (piłka nożna)