Unikalne materiały o kinach i teatrach w Muzeum Kinematografii w Łodzi


Muzeum Kinematografii w Łodzi ogłosiło zakończenie projektu „Kultura Cyfrowa 2024”, który miał na celu digitalizację cennych materiałów związanych z historią lokalnych kin i teatrów. W ramach tego przedsięwzięcia zdigitalizowano 119 przedwojennych programów filmowych, z czego wiele z nich zawiera oryginalne pieczątki kin, które nie funkcjonują już w Łodzi. Do projektu włączono także dziewięć afiszy kinowych, które pochodzą z przełomu XIX wieku i lat 40. XX wieku. Te unikalne zbiory mają ogromne znaczenie dla poznania filmowej przeszłości regionu.

Wśród zdigitalizowanych materiałów znalazły się m.in. programy kinowe do takich filmów jak „Zorro” z 1936 roku, który był pierwszym dźwiękowym i kolorowym filmem z tą postacią, a także „Czy Lucyna to dziewczyna?” z 1934 roku, uznawanym za klasykę polskiego kina komediowego. Umiejscowienie tych powiązanych z Łodzią dzieł na pewno przyciągnie uwagę nie tylko pasjonatów sztuki filmowej, ale także wszystkich znających historię miasta i jego kulturalnego dziedzictwa.

Digitalizacja tych materiałów umożliwiła szerokiemu gronu odbiorców dostęp do wiedzy na temat lokalizacji kin w Łodzi, repertuaru oraz preferencji widzów w tamtych czasach. Obecnie, dzięki katalogowi zbiorów Muzeum Kinematografii, można bezpłatnie zapoznać się z tymi cennymi zasobami online. To znaczący krok w kierunku popularyzacji regionu i jego tradycji kulturowych, który z pewnością spotka się z zainteresowaniem mieszkańców oraz turystów odwiedzających Łódź.

Źródło: Urząd Miasta Łódź


Oceń: Unikalne materiały o kinach i teatrach w Muzeum Kinematografii w Łodzi

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:9


Zobacz Także