Życie i dokonania Stefana Rogowicza – twórcy zielonej Łodzi


Stefan Rogowicz to postać, która na zawsze wpisała się w historię Łodzi jako twórca licznych parków i zieleńców, które do dziś wzbogacają urok miasta. Urodził się w Warszawie, lecz swoją miłość do ogrodnictwa i architektury krajobrazu realizował w Łodzi. Jego zasługi dla rozwoju zieleni miejskiej są ogromne, a jego projekty przetrwały próbę czasu, stając się ulubionymi miejscami mieszkańców. Zmarł w 1946 roku, pozostawiając po sobie nie tylko piękne tereny zielone, ale i niezatarte ślady w świadomości łodzian.

Rogowicz rozpoczął swoją działalność w Łodzi w 1929 roku, obejmując stanowisko naczelnika Wydziału Plantacji Zarządu Miejskiego. W jego czasie liczba drzew w mieście wzrosła drastycznie, z kilkunastu do niemal czterdziestu tysięcy, co stanowiło rewolucję w podejściu do miejskiej zieleni. To właśnie on zmodernizował istniejące parki, takie jak Źródliska czy park Sienkiewicza, oraz zaprojektował nowe przestrzenie, w tym park im. J. Piłsudskiego, który stał się jednym z największych parków w Europie, o powierzchni przekraczającej 170 hektarów.

Jego osiągnięcia nie ograniczały się jedynie do projektów parków. W latach 30-tych XX wieku, Rogowicz założył pierwsze w Łodzi ogródki działkowe, a jego praca sprzyjała rozkwitowi szkółek ogrodniczych, gdzie rozmnażano drzewa i krzewy do obsadzenia miejskich przestrzeni. Obecnie, stworzona przez niego zieleń nadal cieszy oko mieszkańców, a w parku na Zdrowiu można spotkać liczne egzotyczne gatunki roślin oraz pomniki przyrody. Na jego cześć i w hołdzie jego dokonaniom, obok parku im. Piłsudskiego ustawiono kamień z tablicą upamiętniającą ważnego projektanta zieleni, a w Łodzi nadano nazwę jednej z ulic jego imieniem.

Źródło: Urząd Miasta Łódź


Oceń: Życie i dokonania Stefana Rogowicza – twórcy zielonej Łodzi

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:5


Zobacz Także