Adam Pawłowski (filolog)


Adam Tomasz Pawłowski, urodzony w 1960 roku w Łodzi, jest wybitnym polskim specjalistą w dziedzinie lingwistyki oraz informatyki. Jego prace koncentrują się na wielu kluczowych obszarach, takich jak językoznawstwo, komunikacja, zarządzanie informacją oraz metodologia badań. Dzięki swojemu zaangażowaniu w badania naukowe oraz pasji do nauczania, Pawłowski jest nauczycielem akademickim, który aktywnie współpracuje z Uniwersytetem Wrocławskim oraz Politechniką Wrocławską.

Jako ekspert w swojej dziedzinie, Pawłowski przyczynia się do rozwoju wiedzy nie tylko poprzez nauczanie, ale też poprzez badania, które mają na celu zgłębianie problemów związanych z językiem i informacją w różnych kontekstach edukacyjnych.

Życiorys

Adam Pawłowski, syn Bohdana Pawłowskiego, przyszedł na świat w 1960 roku w Łodzi. Już od 1961 roku jego życie toczyło się w Cieplicach Śląskich, a później przeniósł się do Jeleniej Góry. W 1980 roku z dumą ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, co było początkiem jego edukacyjnej drogi.

Następnie, w 1979 roku, rozpoczął studia na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, które zakończył w 1985 roku. Zaledwie cztery lata później, na Uniwersytecie Wrocławskim, uzyskał tytuł magistra filologii romańskiej, co stanowiło istotny krok w jego karierze akademickiej.

Po zakończeniu studiów, Pawłowski związał się z Uniwersytetem Wrocławskim, gdzie rozwijał swoje zainteresowania naukowe oraz dydaktyczne. W 1996 roku zdobył stopień doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie w Lozannie, w dziedzinie językoznawstwa. Jego praca doktorska, zatytułowana „Séries temporelles en linguistique. Avec application á l’attribution de textes: Romain Gary et Emile Ajar”, została napisana pod kierunkiem prof. Remiego Joliveta.

W 2002 roku, po kolejnych postępach w karierze akademickiej, Rada Wydziału NeofilologiiUniwersytetu Warszawskiego nadała mu stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w specjalności lingwistyka, na podstawie rozprawy „Metody kwantytatywne w sekwencyjnej analizie tekstu”. W 2013 roku, na mocy decyzji prezydenta Bronisława Komorowskiego, otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.

Pawłowski odbył szereg staży w renomowanych międzynarodowych uczelniach, a także pełnił rolę eksperta w Biurze Analiz i Dokumentacji Senatu RP oraz Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie koncentrował się na kwestiach polityki językowej. Aktualnie pracuje w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, a wcześniej wykładał w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze.

Jest członkiem wielu stowarzyszeń naukowych, w tym International Quantitative Linguistics Association oraz Polskiego Towarzystwa Językoznawczego. W latach 2008–2016 pełnił funkcję Uczelnianego Koordynatora Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, co pokazuje jego zaangażowanie w popularyzację nauki w regionie.

Dorobek naukowy

Jego zainteresowania naukowe obejmują metodologię badań ilościowych języka, koncentrując się na takich dziedzinach jak badania modeli sekwencyjnych struktur językowych, analiza zawartości, oraz lingwistyka korpusowa. Ponadto, bada aspekty leżące na pograniczu nauk ścisłych i humanistyki, zajmuje się również nauką o mediach i komunikacji, polityką językową oraz zarządzaniem informacją. W ostatnim czasie prowadził różnorodne badania, w tym dotyczące potencjału naukowego Dolnego Śląska, ewaluacji atrakcyjności ofert edukacyjnych uczelni w tym regionie, a także analizując proces komunikacji na poziomie regionalnym.

Adam Pawłowski jest autorem czterech monografii oraz ponad dziewięćdziesięciu artykułów naukowych, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju badań w swoim obszarze. Do jego najbardziej znaczących publikacji można zaliczyć:

  • Series temporelles en linguistique avec application a l’attribution de textes. Romain Gary et Emile Ajar, Lusanne 1996,
  • Metody kwantytatywne w sekwencyjnej analizie tekstu, Warszawa 2001,
  • Wincenty Lutosławski. Oblicza różnorodności, Drozdowo 2006,
  • Próba oceny naukowego potencjału Wrocławia i Dolnego Śląska, Wrocław 2008,
  • Konkurencyjność szkolnictwa akademickiego we Wrocławiu na polskim i europejskim rynku edukacyjnym, Wrocław 2010,
  • Dolny Śląsk w sferze (sieci) makroregionalnej i globalnej. Dokonanie analizy regionu w kontekście spójności zewnętrznej, przestrzennej i gospodarczej, Wrocław 2010.

Przypisy

  1. Séries temporelles en linguistique. Avec application á l'attribution de textes: Romain Gary et Emile Ajar w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 18.09.2013 r.]
  2. Metody kwantytatywne w sekwencyjnej analizie tekstu w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 18.09.2013 r.]
  3. Prof. Adam Tomasz Pawłowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [dostęp 19.09.2013 r.]
  4. a b c d e f Biografia na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego. uni.wroc.pl. [dostęp 18.09.2013 r.]
  5. Wybór publikacji prof. Pawłowskiego. lingwistyka.uni.wroc.pl. [dostęp 18.09.2013 r.]

Oceń: Adam Pawłowski (filolog)

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:18