Anna Góralska


Anna Góralska, która przyszła na świat 11 lipca 1946 roku w Łodzi, była wybitnym historykiem literatury polskiej. Po długim życiu zakończonym 5 kwietnia 2006 roku w tym samym mieście, zapisała się w pamięci wielu jako znacząca postać. Związana była z Uniwersytetem Łódzkim, gdzie rozpoczęła swoją karierę akademicką.

Góralska była córką Franciszka i Wandy. Po ukończeniu studiów z filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim w latach 1964–1969, od listopada 1969 roku zaczęła pracować na tej samej uczelni, prowadząc ćwiczenia z nauk pomocniczych historii literatury polskiej. Jednakże, z powodu długotrwałej choroby, w wrześniu 1987 roku przeszła na ograniczony wymiar etatu, a na emeryturę odeszła w listopadzie 2003 roku.

W swoim dorobku naukowym ma na koncie kilka istotnych publikacji. Wśród nich znajdują się Koncepcja literatury rosyjskiej w pismach S. Brzozowskiego, opublikowana w „Sprawozdaniach Łódzkiego Towarzystwa Naukowego” w 1970 roku, oraz Stanisław Brzozowski o Aleksandrze Hercenie, która pojawiła się w „Zeszytach Naukowych Uniwersytetu Łódzkiego” w 1971 roku. Kolejne istotne prace to „Potulna” Fiodora Dostojewskiego oraz Werystyczne i światopoglądowe aspekty powieściLeo Belmonta „Sprawa przy drzwiach zamkniętych”, publikowane w „Acta Universitatis Lodziensis” w 1979 roku.

Góralska miała również w planach przygotowanie bibliografii publikacji Zdzisława Skwarczyńskiego, co zostało zrealizowane w „Pracach Polonistycznych” w 1985 roku. Niestety, nie zdołała ukończyć swojej pracy doktorskiej dotyczącej Leo Belmonta. Ponadto, angażowała się w katalogowanie zbiorów biblioteki teatralnej Felicjana Passakasa-Felińskiego.

Po śmierci Anna Góralska została pochowana na cmentarzu św. Franciszka w Łodzi, gdzie jej pamięć jest wciąż czczona przez miłośników literatury.


Oceń: Anna Góralska

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:17