Bogdan Kroll był wybitnym polskim historykiem, który swoje życie rozpoczął 7 października 1928 roku w Łodzi. Jego działalność naukowa i zawodowa miała ogromny wpływ na rozwój polskiej historiografii oraz archiwistyki.
W ciągu swojej kariery, Kroll pełnił funkcję dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie, sprawując władzę w tym instytucie od 1980 do 1994 roku. Jego doświadczenie oraz wiedza z zakresu archiwistyki czyniły go jednym z kluczowych ekspertów w tej dziedzinie.
Warto podkreślić, że Bogdan Kroll zmarł 15 października 1999 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie znaczący dorobek intelektualny oraz wpływ na przyszłe pokolenia badaczy.
Życiorys
Bogdan Kroll przyszedł na świat jako syn Gustawa, oficera Wojska Polskiego, który był stacjonowany w Łodzi w 28 pp. Strzelców Kaniowskich. Jego matką była Stanisława z Kłodawskich. Gustaw brał udział w istotnych wydarzeniach historycznych, takich jak bitwa pod Kockiem, która miała miejsce w październiku 1939 roku. W okresie od maja 1940 roku do aresztowania przez Niemców w marcu 1944 roku pełnił funkcję komendanta Podobwodu ZWZ-AK Szydłowiec. Po wojnie, od 1951 roku, był powiązany z łódzką siatką wywiadu amerykańskiego oraz Organizacją Gehlena, która została stworzona na terenie Polski za zgodą Rządu RP na uchodźstwie z inicjatywy Wincentego Broniwoja-Orlińskiego i Mariana Szymczaka. Ta organizacja została zlikwidowana przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego w 1953 roku, a sam Gustaw zmarł w niejasnych okolicznościach kilka tygodni po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce oraz śmierci jego żony.
W okresie przed II wojną światową oraz podczas niemieckiej okupacji, Kroll wraz z rodziną mieszkał w kamienicy przy pl. 3 Maja w Szydłowcu. Po zakończeniu wojny, podjął naukę w Dwuletniej Oficerskiej Szkole Broni Pancernej, a następnie od 1949 do 1950 roku pracował w Zarządzie Wojewódzkim ZMP w Poznaniu. W tym czasie rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Po dwóch latach przeniósł się na Uniwersytet Warszawski, gdzie w 1954 roku ukończył studia I stopnia, a pięć lat później uzyskał tytuł magistra.
W 1975 roku obronił doktorat, którego tematem była 'Opieka i samopomoc społeczna w Warszawie 1939–1945′. Habilitację uzyskał w 1982 roku na podstawie pracy 'Rada Główna Opiekuńcza 1939–1945′. 1 września 1953 roku rozpoczął pracę w Archiwum Akt Nowych, gdzie zaczynał jako praktykant. Stopniowo awansował na różne stanowiska, w tym kierownika oddziału akt okupacyjnych, a od marca 1978 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora. W maju 1980 roku został dyrektorem AAN, a jego kadencja trwała do przejścia na emeryturę w marcu 1994 roku. W 1990 roku przewodniczył komisji ds. zbiorów archiwalnych MSW.
W trakcie swojej kariery porządkował wiele zespołów archiwalnych, w tym akta z okresu niemieckiej okupacji oraz dokumenty przedwojennego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jako współpracownik „Archeionu” publikował artykuły dotyczące metodyki archiwalnej oraz różnych propozycji w zakresie opracowywania archiwaliów. Był również aktywnym uczestnikiem w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Jako ekspert w zakresie historii II wojny światowej koncentrował się na analizie źródeł archiwalnych związanych z tym okresem.
Kroll był odznaczony wieloma wyróżnieniami, w tym Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był dwukrotnie żonaty, a z drugą małżonką, Eugenią Joanną Pawel, miał syna Andrzeja, który urodził się w 1984 roku. Zmarł 15 października 1999 roku w Warszawie i spoczywa na cmentarzu Północnym.
Publikacje książkowe
Oto zestawienie wybranych publikacji książkowych autorstwa Bogdana Krolla:
- Opieka i samopomoc społeczna w Warszawie 1939–1945. Stołeczny Komitet Samopomocy Społecznej i warszawskie agendy Rady Głównej Opiekuńczej, PWN, Warszawa 1977,
- Rada Główna Opiekuńcza 1939–1945, Książka i Wiedza, Warszawa 1985.
Przypisy
- StanisławS. Zdziech, Upamiętnijmy Gustawa Krolla, „Dwutygodnik Szydłowiecki”, 815 (17), 31.08.2024 r., s. 12.
- ŁukaszŁ. Wolak, Siatki szpiegowskie polskich uchodźców z Niemiec Zachodnich w PRL na przykładzie działalności Andrzeja Dalkowskiego, Wincentego Broniwój-Orlińskiego i Władysława Kaweckiego, [w:] JacekJ. Jędrysiak, KrzysztofK. Widziński (red.), Szpiedzy, dezerterzy, renegaci. Wykroczenia i przestępstwa żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych w latach 1918–1989, Wrocław: Instytut Pamięci Narodowej, 2021, s. 302.
- a b Wspomnienie kapitana Gustawa Krolla ps. „Jan”, [online], Nasz Szydłowiec, 01.09.2019 r.
- Chcą upamiętnić bohaterów wojennych, [online], Nasz Szydłowiec, 03.09.2020 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Irena Szewczyk | Witold Orłowski (ekonomista) | Walentyna Węgrzyn-Klisowska | Robert Kozielski | Paweł Prindisz | Barbara Śreniowska-Szafran | Stanisław Papuziński | Zygmunt Niedzielski | Krzysztof Lipka (muzykolog) | Paweł Jokiel | Henryk Krawczyk (chemik) | Milenia Fiedler | Jan Rafałowicz | Adam Pawłowski (filolog) | Elżbieta Różycka-Przybylak | Anna Góralska | Alicja Mazan-Mazurkiewicz | Evsey Domar | Jan Braun | Danuta Kowalska (filolog polski)Oceń: Bogdan Kroll