Jan Nepomucen Józef Braun, urodzony 15 maja 1926 roku w Łodzi, był wybitnym polskim specjalistą w dziedzinach sumerologii oraz kartwelologii. Jego praca naukowa i badawcza była ściśle związana z Zakładem Wschodu Starożytnego na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie spędził wiele lat, przyczyniając się do rozwoju studiów nad kulturami Wschodu.
W życiu naukowym Jana Brauna istotną rolę odgrywała specjalność w językoznawstwie ogólnym i porównawczym, uzyskując tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych. Jego badania znacząco wzbogaciły wiedzę o językach i kulturach, z którymi się zmagał, a także przyczyniły do lepszego zrozumienia ich złożoności.
Rodzina
Jan Braun był najmłodszym dzieckiem Jana Tymoteusza Brauna, który przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Publicznej Szkoły Powszechnej nr 30 w latach 1926–1939, oraz Anny z Żylińskich. Jan miał siostrę Michalinę Annę Wisłocką, która była wybitną lekarką i seksuolog, a także starszego brata Andrzeja, znanego poety oraz pisarza.
Edukacja
Jan Braun to postać, której droga edukacyjna jest nie tylko interesująca, ale także pełna wyzwań związanych z trudnym okresem historycznym. W latach 1933–1939 kształcił się w Publicznej Szkole Powszechnej nr 30 im. św. Stanisława Kostki w Łodzi, co stanowiło podstawowy etap jego wczesnej edukacji. Po rozpoczęciu II wojny światowej, od 15 września 1939 do 10 grudnia 1939 brał udział w nauce w Państwowym Gimnazjum Męskim nr 38 im. S. Żeromskiego w Łodzi, jednak tragiczne wydarzenia związane z wojną i przymusowym wysiedleniem rodziny Braunów do Generalnego Gubernatorstwa przerwały jego edukację.
W czasie okupacji Jan kontynuował samodzielne kształcenie się, co umożliwił mu jego ojciec, który pełnił rolę nauczyciela w tajnym nauczaniu. W kwietniu 1945 roku, po zakończeniu wojny, rodzina powróciła do Łodzi, a Jan zapisał się do 3 klasy Trzeciego Państwowego Gimnazjum i Liceum im. S. Żeromskiego w Łodzi. Po intensywnej nauce w ciągu dwóch lat ukończył zarówno 3, jak i 4 klasę gimnazjum oraz 2 klasy licealne o profilu humanistycznym. 22 lutego 1947 roku uzyskał świadectwo dojrzałości, co otworzyło mu drzwi do dalszych akademickich wyzwań.
W tym samym roku rozpoczął studia z zakresu filologii klasycznej i archeologii klasycznej na Uniwersytecie Łódzkim. Jego studia były niezwykle zróżnicowane, a miał okazję uczyć się archeologii klasycznej pod kierunkiem prof. Rajmunda Gostkowskiego, języka łacińskiego u prof. Jerzego Schnaydera oraz języka greckiego z doc. dr Marianem Goliasem. 10 października 1951 roku obronił pracę magisterską na temat Etnogeneza Etrusków w świetle badań archeologicznych, co stanowiło zwieńczenie jego edukacyjnych wysiłków. Promotorem zastępczym pracy był Konrad Jażdżewski.
Wkrótce dopo jego sukcesie związanym z obroną pracy magisterskiej, Jan Braun udał się na aspiranturę do Związku Radzieckiego, która miała miejsce w latach 1951–1955 w Gruzji. Okres ten był dla niego bardzo owocny, ponieważ zdobył gruntowną wiedzę na temat języka gruzińskiego oraz innych języków kartwelskich, a także zdobył cenne informacje o wymarłych językach starożytnego Bliskiego Wschodu. Braun był również aktywnym członkiem Komitetu Nauk Orientalistycznych Polskiej Akademii Nauk, co świadczy o jego zaangażowaniu w rozwój naukowy.
Stopnie naukowe
Jan Braun zdobył stopień magisterski z filozofii ze specjalizacją w archeologii klasycznej w 1951 roku. Dwadzieścia lat później, w 1991 roku, uzyskał stopień doktora habilitowanego. Od roku 1995 sprawował funkcję profesora w Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Badania naukowe
Jan Braun jest naukowcem, który specjalizuje się w kilku interesujących dziedzinach. Jego badania obejmują między innymi:
- kartwelistykę,
- baskologię,
- sumerologię.
Badania Brauna są szczególnie znane z analizy pochodzenia języka sumeryjskiego. Uważa on, że język ten jest powiązany z tybeto-birmańską grupą chińsko-tybetańskiej rodziny językowej. W swoich pracach, takich jak Sumerian and Tibeto-Burman opublikowane w Warszawie w 2001 roku oraz Sumerian and Tibeto-Burman. Additional Studies z 2004 roku, eksploruje te zależności. Ponadto, jest autorem większości haseł dotyczących sumerologii w Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN, co daje mu znaczącą pozycję w swojej dziedzinie.
Przypisy
- National Library Of Poland /Cała Baza [online], alpha.bn.org.pl [dostęp 24.11.2017 r.]
- nekrolog, Gazeta Wyborcza 03.07.2015 r.
- a b c d Dr hab. Jan Braun, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 11.07.2011 r.]
- Kulesza i Stępień 2009 ↓, s. 533.
- Kulesza i Stępień 2009 ↓, s. 534.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Evsey Domar | Alicja Mazan-Mazurkiewicz | Anna Góralska | Elżbieta Różycka-Przybylak | Adam Pawłowski (filolog) | Jan Rafałowicz | Milenia Fiedler | Henryk Krawczyk (chemik) | Bogdan Kroll | Irena Szewczyk | Danuta Kowalska (filolog polski) | Wojciech Źródlak | Noach Flug | Agnieszka Woch | Karol Marek Klimczak | Tadeusz Srogosz | Paweł Spodenkiewicz | Wojciech Brojer | Stefan Rozental | Jerzy Łukaszewicz (chemik)Oceń: Jan Braun