Wojciech Źródlak jest uznawanym specjalistą w zakresie historii oraz muzealnictwa.
Urodził się 26 marca 1952 roku w Łodzi, co miało znaczący wpływ na jego dalszą karierę zawodową.
Jako historyk, poświęca swoją uwagę badaniom nad przeszłością regionu, jednak jego działalność nie ogranicza się jedynie do tej dziedziny.
Wojciech Źródlak jest także krajoznawcą, co oznacza, że zajmuje się poznawaniem i popularyzowaniem lokalnych atrakcji oraz dziedzictwa kulturowego.
Dodatkowo, pełni funkcje przewodnika miejskiego i pilota wycieczek turystycznych, co daje mu możliwość bezpośredniego kontaktu z turystami oraz dzielenia się swoją wiedzą o Łodzi i okolicach.
Życiorys
Maturę Wojciech Źródlak zdał w 1972 roku, uczęszczając do Liceum Ekonomicznego nr 2 w Łodzi, które znane było wcześniej jako Technikum Handlowe, gdzie kształcił się w kierunku księgarstwa. Wyższe wykształcenie zdobywał od 1972 do 1979 roku na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego, uzyskując dyplom magistra historii. Jego praca magisterska dotyczyła historii łódzkiej komunikacji tramwajowej do roku 1914.
W przeciągu 37 lat swojej kariery był kustoszem Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, a w sierpniu 2019 roku przeszedł na emeryturę. W swojej pracy w muzeum zaangażował się w organizację licznych wystaw poświęconych historii okupacji hitlerowskiej w Łodzi oraz w regionie łódzkim. Dodatkowo, uporządkował i opracował dokumenty dotyczące hitlerowskiego więzienia na Radogoszczu, a także prowadził kartotekę byłych więźniów oraz bibliografię tego miejsca, co kontynuował do 2019 roku. W 2002 roku zajął się również opracowaniem merytorycznym strony internetowej pod nazwą „Polska Bibliografia Titanica”, która obecnie jest niedostępna z uwagi na likwidację serwisu Republika.pl.
W latach 1980-1981 był redaktorem dwutygodnika zakładowego MPK Łódź, noszącego tytuł „Tramwajarz Łódzki”. W tym okresie stał się także współzałożycielem „Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi”, którego działalność koncentruje się na popularyzacji historii łódzkich tramwajów i autobusów oraz ochronie i renowacji zabytkowego taboru. Celem klubu jest również utworzenie muzeum komunikacji miejskiej w zabytkowej zajezdni tramwajowej „Brus” przy ulicy Konstantynowskiej. Od 1981 do 2000 roku pełnił funkcję prezesa klubu. W latach 90. XX wieku był członkiem Oddziału Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami i w jednej kadencji zasiadał w zarządzie oddziału.
Obecnie prowadzi zaawansowane prace nad „Skorowidzem ikonografii” w dodatku ilustrowanym do dziennika „Kurier Łódzki” (1924-1939), w obrębie cyklów „Osobowego” oraz „Przedmiotowego”. Oprócz tego, zajmuje się także katalogowaniem łódzkich pocztówek z okresu 1939-1945, gdzie do opracowania ma ponad 1000 widokówek. Jest filokartystą i specjalizuje się w pocztówkach z polskimi statkami i okrętami, a jego kolekcja liczy około 2000 jednostek. Działa także jako inicjator oraz organizator Ogólnopolskich Spotkań Kolekcjonerów Pocztówek z Polskimi Statkami i Okrętami, które odbywają się od 2013 roku, oraz jest twórcą grupy „pocztówki-morskie.pl” na portalu Facebook.
Od 1978 roku pracuje jako przewodnik miejski po Łodzi. Jest także aktywnym członkiem Koła Przewodników PTTK im. Rajmunda Rembielińskiego w Łodzi. Do jego osiągnięć należy również konsultacja w zakresie scen z udziałem tramwaju w filmie Agnieszki Holland pod tytułem „Europa, Europa”, który miał premierę w 1990 roku.
Oprócz swojej działalności kulturalnej, Wojciech Źródlak pełni również funkcję ławnika w Wydziale IV Karnym Sądu Okręgowego w Łodzi, gdzie został zaprzysiężony na kadencję 2020-2023.
Odznaczenia
Wojciech Źródlak otrzymał szereg wyróżnień za swoje znaczne osiągnięcia. W 1999 roku został odznaczony Odznaką Za Zasługi dla Miasta Łodzi. Ponadto, w 2010 roku zdobył honorowy medal „Pro publico bono” im. Sabiny Nowickiej, który jest przyznawany za „kreatywne i ważne społecznie dokonania na rzecz kultury narodowej i miasta Łodzi”.
Rodzina
Wojciech Źródlak pochodzi z rodziny, która ma znaczące tradycje lewicowe, szczególnie ze strony ojca, Zygmunta (1923-2008). Jego matka, Romulada (1922-1998), była długoletnią urzędniczką Wydziału Zatrudnienia Urzędu Miasta Łodzi. Warto również wspomnieć o babce Wojciecha, Stanisławie Wysockiej, która była zubożałą szlachcianką. Pracowała jako robotnica w zakładach Poznańskiego w Łodzi. Stanisława była aktywną członkinią Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy (SDKPiL) i doświadczyła zsyłki na Syberię w latach 1908-1912. Po powrocie do kraju, osiedliła się w Łodzi w połowie lat 20. XX wieku, gdzie aktywnie angażowała się w działalność Polskiej Partii Socjalistycznej – Lewicy (PPS-Lewica).
Rodzina Źródlaków ma swoje korzenie w Dzigorzewie, który obecnie znajduje się w rejonie Sieradza. W wyniku przemysłowego rozwoju Łódzkiego Okręgu Przemysłowego, członkowie tej rodziny osiedlili się w Zduńskiej Woli. Tam podejmowali pracę w licznych fabrykach włókienniczych. Dziadek Wojciecha, Józef, pracował jako majster w fabryce Fuksa, która znajduje się przy obecnej ulicy Sieradzkiej.
Po zakończeniu II wojny światowej, ojciec Wojciecha, Zygmunt, był robotnikiem przymusowym w Niemczech. Nawiasem mówiąc, matka Wojciecha również została wcielona do pracy przymusowej, najpierw w fabryce „Telefunken” w Łodzi, a następnie w Ulm. Po wojnie Zygmunt stał się działaczem, a później długoletnim pracownikiem oddziału łódzkiego Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego.
Dorobek wydawniczy
– autor scenariusza dokumentu Jadwigi Wileńskiej zatytułowanego „Przystanek, 1.06.1943”, który powstał na podstawie cennych przeźroczy Waltera Geneweina z tamtego okresu, zrealizowanego przez TVP3-Łódź,
– współautor publikacji „Łódzkie tramwaje 1898-1998”, wydanej w Łodzi w 1998 roku, posiadającej ISBN 83-904079-3-0,
– współautor książki „Łódzka podmiejska komunikacja tramwajowa 1901-2001”, która ukazała się w 2001 roku w Łodzi, z przypisanym ISBN 83-904079-8-1,
– współautor dzieła „Z dziejów miejskich tramwajów elektrycznych w Łodzi. Informator Historyczny MPK-Łódź”, wydane w 1994 roku w Łodzi, posiadające ISBN 83-900806-2-1,
– autor wielu artykułów dotyczących historii Łodzi oraz łódzkiej komunikacji miejskiej, które ukazały się w różnych czasopismach, w tym:
- Teodor Wileński – łódzki malarz w „Kronika Miasta Łodzi” nr 1, str. 69–74, z roku 2000, wydanej przez Urząd Miasta Łodzi, ISSN 1231-5354,
- Brat krwawego Feliksa w „Kronika Miasta Łodzi”, 2007 nr 1, str. 202–211,
- August Emil Fieldorf na portalu Pozytywy.com, w sekcji Generałowie II Rzeczypospolitej, str. 89,
- oraz w lokalnych dziennikach, głównie w Dzienniku Łódzkim,
– oraz autor krytyki książki Aleksandra Szumańskiego dotyczącej „Mord polskich dzieci w łódzkim getcie”,
Przypisy
- „Kronika Miasta Łodzi”, 2013 r., nr 3, s. 219–224.
- Anna Gronczewska, „Ja chcę, żeby moja Łódź rosła…”; [w:] „Kocham Łódź”, dod. do „Polska. Dziennik Łódzki”, 06.05.2011 r., nr 128, s. 2.
- Klub Miłośników Starych Tramwajów – publikacje. kmst.mpk.lodz.pl.
- Odznaki „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”.
- Henryk Polak, Krzysztof Turowski, „Saga rodu Źródlaków”, [w:] tygodnik „Odgłosy” Łódź, 1974 r., nr 5, s. 1–5.
- Poświadczone tzw. „świadectwem cudu MB Księżnej Sieradzkiej Charłupskiej” z 1784 r. złożonym przez „pracowitego” (rolnika) Bartłomieja Źródlaka, mieszkańca wsi Dzigorzew.
- „Łódź w Ilustracji” – Skorowidz. Około 50 000 zdjęć do opracowania. Cykl „Osobowy” na etapie opracowania redakcyjnego do wydania.
- Zbiory Pracowni Regionalnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Danuta Kowalska (filolog polski) | Jan Braun | Evsey Domar | Alicja Mazan-Mazurkiewicz | Anna Góralska | Elżbieta Różycka-Przybylak | Adam Pawłowski (filolog) | Jan Rafałowicz | Milenia Fiedler | Henryk Krawczyk (chemik) | Noach Flug | Agnieszka Woch | Karol Marek Klimczak | Tadeusz Srogosz | Paweł Spodenkiewicz | Wojciech Brojer | Stefan Rozental | Jerzy Łukaszewicz (chemik) | Jan Wroniszewski | Dorota FilipczakOceń: Wojciech Źródlak