Dorota Filipczak


Dorota Barbara Filipczak, urodzona 5 czerwca 1963 roku w Łodzi, a zmarła na początku nowego roku, 1 stycznia 2021, była postacią niezwykle znaczącą w polskiej kulturze. Była nie tylko filologiem angielskim, ale również poetką oraz szanowanym nauczycielem akademickim.

Jej praca odbywała się na prestiżowym Uniwersytecie Łódzkim, gdzie dzieliła się swoją wiedzą i pasją z młodymi pokoleniami studentów. W ciągu swojego życia Filipczak wpisała się w pamięć wielu osób jako osoba pełna talentu i zaangażowania w sztukę oraz edukację.

Biografia

Dorota Filipczak jest absolwentką IV LO im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi oraz filologii angielskiej na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie uzyskała dyplom w 1987 roku. Jej kariera naukowa rozwinęła się w kierunku literaturoznawstwa, co potwierdza obrona doktoratu w 1996 roku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego na temat „The Valley of the Shadow of Death: Biblical Intertext in Malcolm Lowry’s Fiction”, pod kierunkiem promotor Maria Edelson. W 2008 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego na podstawie monografii „Unheroic Heroines: The Portrayal of Women in the Writings of Margaret Laurence”.

W trakcie swojego zawodowego życia, Dorota Filipczak miała przyjemność pracować w Zakładzie Literatury i Kultury Brytyjskiej Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Łódzkiego. Przygotowywała się do swojej kariery akademickiej również przez staże naukowe, które odbyła na uznawanych uniwersytetach, takich jak Durham, Glasgow, Strasburg oraz w Berlinie i Kanadzie. W 2001 roku została wyróżniona stypendium rządu kanadyjskiego, które przyznano jej jako jednej z pięciu osób w konkursie z okazji 20-lecia International Council for Canadian Studies.

W jej dorobku badawczym znajdują się liczne artykuły o anglojęzycznej literaturze kanadyjskiej oraz nowozelandzkiej, które były publikowane w Wielkiej Encyklopedii PWN (tom 1-31). Dorota Filipczak jest znaną kanadystką; jej badania obejmują nie tylko literaturę kanadyjską, ale także inne anglojęzyczne, intertekstualne wpływy biblijne w literaturze oraz feministyczną filozofię religii. Zasiadała w radzie naukowej pisma „Literature and Theology” w Oksfordzie od 1999 do 2002 roku. Dodatkowo, w 2011 roku założyła i odtąd pełni rolę redaktorki naczelnej pisma „Text Matters: A Journal of Literature, Theory and Culture”.

Filipczak ma na swoim koncie sześć tomów wierszy oraz sztukę teatralną. Jej poezja była drukowana w takich czasopismach jak „Twórczość”, „Fraza”, „Topos”, „Tygiel Kultury” oraz „Nowa Okolica Poetów”. Również jej przekłady literackie znalazły uznanie w „Literaturze na Świecie”, „Tyglu Kultury” oraz „Frazie”, gdzie przełożyła między innymi powieści „Broń domowa” Nadine Gordimer oraz „Leśna ścieżka do źródła” Malcolma Lowry’ego. Recenzje jej prac publikowane były w „Literaturze na Świecie”, „Nowych Książkach”, „Odrze”, „Literature and Theology” oraz „Text Matters”.

Należała również do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich, co dodatkowo świadczy o jej zaangażowaniu i wpływie na polską literaturę i naukę.

Wybrane publikacje

Prace naukowe

Oto kilka interesujących prac naukowych autorstwa Doroty Filipczak:

  • „The Valley of the Shadow of Death”: Biblical Intertext in Malcolm Lowry’s Fiction, opublikowane w „The Malcolm Lowry Review”, Waterloo: Wilfrid Laurier University, Ontario, 1998/1999,
  • (redakcja) Dissolving the Boundaries, wydanie Łódź: Wydawnictwo UŁ, 2001,
  • Choćbym nawet szedł ciemną doliną…. Inspiracje biblijne w twórczości Malcolma Lowry’ego, Łódź: Wydawnictwo UŁ, 2003,
  • „Unheroic Heroines”: The Portrayal of Women in the Writings of Margaret Laurence, Łódź: Wydawnictwo UŁ, 2007,
  • (redakcja) Bringing Landscape Home in the Writings of Jane Urquhart, Łódź: Wydawnictwo UŁ, 2010,
  • (redakcja) Women and Authority, opublikowane w „Text Matters: A Journal of Literature, Theory and Culture”, nr 1, 2011,
  • (redakcja) Marginalia/Marginalities, opublikowane w „Text Matters: A Journal of Literature, Theory and Culture”, nr 2, 2012.

Tomiki poetyckie

Autorka ma na koncie również szereg tomików poetyckich, które zasługują na uwagę:

  • W cieniu doskonałej pomarańczy, Łódź: Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego, 1994,
  • Trzecie skrzydło anioła, Łódź: „Biblioteka”, 1995,
  • Orfeusz na ginekologii, Łódź: „Biblioteka”, 1997,
  • Ostrzyciel noży na jawie, Łódź: Fundacja Anima „Tygiel Kultury”, 2003,
  • K + M + B, posłowie Alicja Jakubowska-Ożóg, Rzeszów: Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza”, 2009,
  • Wieloświat, Sopot: Biblioteka „Toposu”, 2016.

Sztuka teatralna

W zakresie sztuki teatralnej, Dorota Filipczak również odnosi sukcesy:

  • Ludzie z przeciwka, opublikowane w „Fraza” nr 1-2, 2013, s. 49-79.

Przypisy

  1. Odeszła prof. Dorota Filipczak. [w:] Instytut Książki [on-line]. [dostęp 07.01.2021 r.]
  2. INSTYTUT ANGLISTYKI UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO | Zakład Literatury i Kultury Brytyjskiej [online], anglistyka.uni.lodz.pl [dostęp 17.11.2017 r.]
  3. „Literatura na Świecie” 2000, nr 4-5.
  4. Warszawa: Prószyński i S-ka 1999.
  5. Kto jest kim w Polsce, edycja IV (zespół redakcyjny Beata Cynkier i inni), Warszawa 2001, s. 213

Oceń: Dorota Filipczak

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:23