Bartłomiej Jarmoliński


Bartłomiej Paweł Jarmoliński, który przyszedł na świat 14 lipca 1975 roku w Łodzi, to artysta o wielu talentach. Jest nie tylko polskim fotografem, ale także malarzem oraz performerem. Jego twórczość obejmuje różnorodne formy wyrazu artystycznego, co czyni go postacią wyjątkową na polskiej scenie artystycznej.

W swojej karierze Bartłomiej Jarmoliński eksploruje różne techniki oraz media, co pozwala mu na pełne wyrażenie swojej kreatywności. Pozostałe aspekty jego dorobku artystycznego zasługują na uwagę, a jego prace są doceniane przez publiczność oraz krytyków.

Życiorys

Bartłomiej Jarmoliński jest osobą, która zdobyła wykształcenie na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie uzyskał dyplom w 2001 roku w Pracowni Rysunku pod kierunkiem prof. Romany Hałat. W 2018 roku obronił doktorat z zakresu sztuk plastycznych, pisząc pracę o tytule „Portret własny jako obraz będący komunikatem w obszarze kulturowym”, pod kierunkiem prof. Urszuli Ślusarczyk na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Aktualnie Jarmoliński pracuje jako adiunkt na Wydziale Artystycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Jego działalność artystyczna objmuje różne formy, takie jak malarstwo, fotografia, tworzenie obiektów oraz sztuka video. W swoich pracach nawiązuje do kierunków takich jak pop-art i hiperrealizm.

Tematyka jego twórczości koncentruje się na sylwetce człowieka w kontekście XXI wieku oraz otaczających go wyzwań. Jarmoliński podejmuje zagadnienia związane z kulturą mass mediów, konsumpcjonizmem, a także z estetyzowaniem przestrzeni miejskiej i manipulacją wizerunkiem człowieka. Jego dorobek artystyczny obejmuje udział w licznych wystawach indywidualnych zarówno w Polsce, jak i za granicą, a także w ponad 100 wystawach zbiorowych.

Wystawy

Wystawy zbiorowe

W 1999 roku miała miejsce wystawa zatytułowana Otwarte okno historii w St. Hedwighaus w Oerlinghausen, Niemcy.

W 2003 roku artysta uczestniczył w wystawie Malarstwo Młodych, która odbyła się w Galerii Gazety Antykwarycznej w Krakowie.

Kolejny rok przyniósł Otwarte pracownie w Galerii Opus w Łodzi, na której również zaprezentowano prace artysty.

W 2005 roku z kolei odbyło się Biennale Obrazu Artefakt w Galerii Tower Building w Łodzi.

Rok 2006 był szczególnie płodny, z dwoma wystawami: Znani, nieznani w Miejskiej Galerii Sztuki oraz Człowiek w Obrazie-Obraz Człowieka w Galerii Aula w Łodzi.

W 2007 roku artysta wziął udział w wielu wydarzeniach, takich jak Dialogi z przestrzenią w Galerii Promocji Młodych, Edukacja Wizualna w Muzeum Historii Miasta w Łodzi, 7 BMFM w Galerii Wozownia w Toruniu oraz Sami o sobie w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi. W tym samym roku miał także zaszczyt reprezentować Polskę na wystawie Poland-City to Village w Innchmore Gallery w Szkocji, a dodatkowo zaprezentował swoje prace na Triennale Malarstwa Polskiego w Rzeszowie oraz na 38 Biennale Malarstwa Bielska Jesień.

Rok 2008 był kolejnym ważnym momentem w karierze artysty z wystawą 3 Spotkania Artystyczne Aspekty „Polska-Poland” w Galerii Promocji Młodych w Łodzi oraz szeregiem innych, takich jak Jesteśmy w BWA w Piotrkowie Trybunalskim i Sztuka po godzinach w Galerii Promocji Młodych.

W 2009 roku artysta brał udział w 4 Spotkaniach Artystycznych Aspekty „Mit Mitologia Mitomania” oraz w wystawie Obraz Przestrzeni Publicznej w Galerii Profil w Poznaniu. Podczas tej samej edycji odbył się również Festiwal Sztuki i Dokumentacji w Patio Centrum Sztuki w Łodzi.

Wystawy indywidualne

W 1992 roku miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa „Autoportrety” w Galerii Cafe La Strada w Łodzi.

W 1997 roku artysta zaprezentował swoją pracę na wystawie „Niebezpieczne związki” w Muzeum Regionalnym w Brzezinach, co zapoczątkowało jego dalszą działalność wystawienniczą.

W 2001 roku odbyły się dwie ważne imprezy: „La sensabilita” w Studio Działań Twórczych w Muzeum Sztuki w Łodzi oraz „Noclegownia” w Poleskim Ośrodku Sztuki, również w Łodzi.

Kolejne lata przyniosły wystawę „Chwile i miejsca” w 2002 roku oraz Rysunek i Obrazy i rysunki w 2003 roku, które miały miejsce w Galerii Aula oraz Galerii Bałuckiej w Łodzi.

W 2004 roku artysta zaprezentował wystawę „Dedykacja” w Galerii Dolorystów w Józefowie, a w 2005 roku dwie ważne wystawy: „Zatrzymane w czasie” w Muzeum Regionalnym oraz „W lustrze” w Galerii Stara, obie w Łodzi.

Rok później przedstawiono jego prace na wystawie „Relacje” w Galerii Raz dwa trzy w Łodzi. W 2008 roku artysta kontynuował działalność z wystawą „Relacje 2” w Galerii Ateneum Młodych w Warszawie oraz z „POProgram” w Galerii Zero w Berlinie.

W 2009 roku wystawa „POProgram” miała miejsce w trzech lokalizacjach: w Galerii Stara w Łodzi, w Galerii Szewska 36 we Wrocławiu oraz w Galerii Ateneum w Warszawie, co świadczy o rosnącej popularności artysty.

Rok 2010 był równie intensywny, z wystawami „MAN-RW” w Galerii Wozownia w Toruniu, „Santo Subito” w Sztukpol w Łodzi, oraz kolejnymi z „MAN-RW” w CK RYBA w Łodzi i „Cooltowni” w Galerii Studio w Warszawie.

Ostatnie lata działalności artystycznej Bartłomieja Jarmolińskiego to 2011 rok, gdy zaprezentował swoją wystawę „Cooltowi” w Otwartej Pracowni w Krakowie, a także „Santo Subito” w Laboratorium w Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu.

Źródło: artemis.art.pl.

Przypisy

  1. Bartłomiej Paweł Jarmoliński | Dane z KRS | Rejestr.io [dostęp 27.09.2022 r.]
  2. JARMOLIŃSKI Bartłomiej – Artemis – Galeria Sztuki Współczesnej w Krakowie [dostęp 27.09.2022 r.]
  3. Antos, Janusz.J. Ostrowski Janusz.J., Jan K. 1947–, Wielka encyklopedia malarstwa polskiego, Kluszczyński, 2011, ISBN 978-83-7447-118-3, OCLC 888780638 [dostęp 27.09.2022 r.]
  4. Bartek Jarmoliński – 101projekt [dostęp 27.09.2022 r.]
  5. MonikaM. Nowakowska MonikaM., Bartłomiej Jarmoliński – J [dostęp 27.09.2022 r.]
  6. Portret własny jako obraz będący komunikatem w obszarze kulturowym w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI) [dostęp 27.09.2022 r.]
  7. Dr Bartłomiej Paweł Jarmoliński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 27.09.2022 r.]

Oceń: Bartłomiej Jarmoliński

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:10