Jerzy Drużycki


Jerzy Drużycki, urodzony 4 października 1930 roku w Łodzi i zmarły 30 maja 1995 we Wrocławiu, był wybitnym artystą plastykem, grafikiem książkowym oraz fotografem. Jego bogata twórczość obejmowała również projektowanie ekslibrisów. Drużycki spędził znaczną część swojego życia w Wrocławiu, gdzie angażował się w działalność artystyczną, będąc członkiem różnych grup twórczych, m.in. grupy „Rys”, Duńskiego Towarzystwa Ekslibrisowego oraz Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W latach 70. pełnił funkcję wiceprezesa Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Drużycki ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w 1950 roku, gdzie kształcił się pod okiem prof. Józefa Mroszczaka. Po zakończeniu edukacji, zajął się pracą autodydaktyczną, a w latach 1953–1970 był dziennikarzem we Wrocławiu, co dodatkowo wzbogaciło jego artystyczne doświadczenia. Drużycki zajmował się także grafiką użytkową.

Od 1954 roku rozpoczyna działalność w zakresie projektowania i wykonywania ekslibrisów, jednak pełnię twórczości w tej dziedzinie osiągnął dopiero od 1969 roku. Pomimo że jego prace są cenione, do dziś brak pełnego wykazu jego dzieł znacznie utrudnia ich pełne udokumentowanie. Część ekslibrisów oraz inne prace graficzne Drużycki opublikował w licznych wydawnictwach bibliofilskich, zarówno w kraju, jak i za granicą, a do 1983 roku zrealizował ich do szesnastu.

Artysta stworzył również siedem zestawów ekslibrisów, z których pięć wydanych zostało w Polsce, a dwa w Danii (w 1971 i 1973 roku). W 1977 roku, publikując dzieło pod tytułem „Arma et clenodia nobilitatis polonorum centrum icones herbarz”, zaprezentował sto rytowanych i ręcznie kolorowanych herbów polskiej szlachty. Drużycki aktywnie uczestniczył w wielu konkursach oraz wystawach ekslibrisów odbywających się zarówno w Polsce, jak i za granicą, w tym we Wrocławiu, Warszawie, Rzeszowie, Malborku (w 1980 i 1983 roku), a także w Danii, Szwecji, Jugosławii, Holandii, Portugalii, Kanadzie i Niemczech. Jego twórczość była prezentowana na Międzynarodowych Wystawach Ekslibrisu w Helsingor, Bled, Lizbonie, Lugano i Malborku. W 1979 roku zorganizowano indywidualną wystawę Drużyckiego we Wrocławiu.

Podczas swojej kariery niezwykle różnorodnie posługiwał się technikami graficznymi, do których należały: sucha igła, linoryt, plastikoryt, drzeworyt, typografia, cynkotypia, fototypia.

Ekslibrisy w zbiorach

Ekslibrisy Jerzego Drużyckiego są obecne w różnych zbiorach muzealnych, bibliotecznych oraz w kolekcjach prywatnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Oto lista najważniejszych miejsc, gdzie można znaleźć te dzieła:

  • Biblioteka Narodowa w Warszawie,
  • Biblioteka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego,
  • Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego,
  • Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie,
  • Muzeum Okręgowe w Rzeszowie,
  • Muzeum w Koszalinie,
  • Muzeum Lubelskie w Lublinie,
  • Muzeum w Malborku,
  • Prywatna Biblioteka Papieska w Watykanie,
  • Biblioteka Królewska w Kopenhadze,
  • Muzeum w OVar (Portugalia),
  • Biblioteka im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Oceń: Jerzy Drużycki

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:19