Eliza Kruszczyńska


Eliza Kruszczyńska, urodzona 19 sierpnia 1975 roku w Łodzi, jest znaną polską śpiewaczką operową, która weszła na szczyty swojej kariery jako sopran. Jej osiągnięcia artystyczne obejmują zdobycie pierwszej nagrody w prestiżowym VII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki, co potwierdza jej wyjątkowy talent i umiejętności wokalne.

Eliza Kruszczyńska to przykład pasji połączonej z ciężką pracą, a jej talent wyróżnia się w świecie muzyki operowej.

Kariera artystyczna

Eliza Kruszczyńska w młodości przeprowadziła się z rodzicami do Włoch, gdzie rozpoczęła swoją muzyczną edukację. W Conservatorio A. Casella w L’Aquili ukończyła klasę skrzypiec, co stanowiło fundament jej przyszłej kariery. Następnie kontynuowała naukę w Akademii Muzycznej Luisy D’Annunzio w Pescarze, gdzie pod okiem prof. Marii Luisy Carboni rozwijała swoje umiejętności w zakresie śpiewu solowego.

W celu dalszego doskonalenia swojego głosu, współpracowała z uznanymi pedagogami, takimi jak Nicholas Giusti oraz rumuńska śpiewaczka Maria Slatinaru Nistor. W trakcie studiów zaliczyła majestatyczny debiut w Teatro Auditorium Flaiano w Pescarze, śpiewając w IV Symfonii Mahlera oraz wcielając się w rolę Lauretty w operze Gianniego Pucciniego „Gianni Schicchi”. Jej artystyczny repertuar obejmował również znane opery, takie jak: Manon Masseneta, Traviata Verdiego, Czarodziejski flet Mozarta oraz Carmen Bizeta.

W swojej twórczości brała udział w licznych kursach mistrzowskich, w których prowadziły ją takie osobistości jak Regina Resnik, Mirella Freni, Leontine Vaduva i George Vaz De Carvallo. Nie zabrakło także pracy z Lucianą Serrą, Renatą Scotto i Teresą Żylis-Gara, co znacząco przyczyniło się do jej rozwoju artystycznego.

Eliza występowała nie tylko w Polsce, ale również w krajach takich jak Hiszpania, Włochy, Francja, Rumunia i Kanada. W Polsce współpracowała z filharmoniami, występując m.in. w Poznaniu (Missa pro pace), Łodzi (recital fortepianowy), Bydgoszczy (Requiem Mozarta), Krakowie (Norma, wersja koncertowa) oraz Warszawie. Jej występ w Warszawie obejmował II symfonię Mendelssohna, pod dyrekcją Jesús López Cobosa, a także „Lament for Jerusalem” dyrygowany przez Piotra Gajewskiego oraz „Requiem” Sznitkego pod batutą Jacka Kaspszyka.

Nie można pominąć również jej niezwykłego występu w dniu 7 lipca 2012 roku, gdy była gwiazdą gali finałowej XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Od marca 2013 roku ma zaszczyt pełnić rolę solistki Opery Wrocławskiej, co stanowi ważny etap w jej artystycznej drodze.

Repertuar

Artystka posiada bogaty repertuar, w skład którego wchodzą zarówno opery, jak i dzieła oratoryjno-kantatowe. W repertuarze operowym znalazły się ważne partie, takie jak:

  • partia tytułowa w Madame Butterfly,
  • Mimi w Cyganerii,
  • Liu z Turandot Pucciniego,
  • Micaëlę w Carmen,
  • Leilę w Poławiaczach pereł Bizeta,
  • Florę w Chopinie G. Orefice,
  • Antonię oraz Giuliettę w Opowieściach Hoffmanna,
  • Lady Makbet w Makbecie Verdiego,
  • Sentę w Latającym Holendrze Wagnera,
  • Elżbietę w Don Carlosie G. Verdiego,
  • Leonorę w Trubadurze G. Verdiego,
  • Leonorę w Oberto re di Bonifacio G. Verdiego,
  • Abigaille w Nabucco G. Verdiego,
  • Leonorę w Fidelio L. Beethovena,
  • Santuzzę w Cavalleria Rusticana Mascagniego,
  • Agatę w Wolnym Strzelcu Carla Maria Von Webera,
  • Księżniczkę Czardasza I. Kalmana.

Konkursy i nagrody

Eliza Kruszczyńska zdobyła uznanie w świecie muzyki dzięki swoim znaczącym osiągnięciom. W 2004 roku była finalistką prestiżowego konkursu Toti del Monte, który odbył się w Treviso, a także z sukcesem brała udział w konkursach wokalnych w Spoleto oraz Tuluzie.

W 2010 roku artystka odniosła wielki sukces, zdobywając I miejsce w VII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym imienia Stanisława Moniuszki. Co więcej, zdobyła Grand Prix im. Marii Fołtyn, jako pierwsza Polka i druga osoba w historii tego prestiżowego wydarzenia, która zasłużyła na tak wyróżniające nagrody.

Dodatkowo, Eliza otrzymała nagrody pozaregulaminowe, w tym nagrodę publiczności za niezapomniane wykonanie arii Cio-cio-san z III aktu opery „Madame Butterfly”. Kolejnym osiągnięciem było przyznanie jej Nagrody im. Józefiny Reszke dla najlepszego sopranu, co świadczy o jej wyjątkowych umiejętnościach wokalnych i profesjonalizmie.

Nagrania

Eliza Kruszczyńska miała zaszczyt uczestniczyć w wyjątkowym nagraniu opery „Monbar czyli Flibustierowie” autorstwa Ignacego Dobrzyńskiego, które miało miejsce na inauguracji sezonu artystycznego 2010/11. Wydarzenie to zorganizowane zostało przez Chór Polskiego Radia oraz Polską Orkiestrę Radiową, a całością dyrygował Łukasz Borowicz.

Przypisy

  1. Polskie Centrum Informacji Muzycznej: Eliza Kruszczyńska. www.polmic.pl. [dostęp 14.07.2012 r.]
  2. Opera Bałtycka: Soliści śpiewający: Eliza Kruszczyńska. operabaltycka.pl. [dostęp 14.07.2012 r.]
  3. Jacek Marczyński: Polka z Włoch wyśpiewała Grand Prix. Rzeczpospolita, 28.05.2010 r. [dostęp 14.07.2012 r.]

Oceń: Eliza Kruszczyńska

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:22