Jarosław Bielski


Jarosław Bielski, urodzony 17 grudnia 1957 roku w Łodzi, jest postacią o bogatym dorobku artystycznym. Stanowi on przykład polskiego aktora, który z sukcesem porusza się zarówno w świecie teatru, jak i w kinematografii.

Jako reżyser teatralny oraz pedagog, Bielski nie tylko występuje na scenie, ale także przekazuje swoją wiedzę kolejnym pokoleniom artystów, kształtując przyszłość polskiej kultury.

Życiorys

Jarosław Bielski to wybitny absolwent Wydziału AktorskiegoPaństwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W trakcie swoich studiów kształcił się pod okiem znakomitych pedagogów, w tym Jerzego Jarockiego oraz Jerzego Treli. Po ukończeniu edukacji miał okazję stażować w renomowanym Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Jego debiut na scenie teatralnej miał miejsce 2 marca 1978 roku, kiedy to wystąpił w inscenizacji „Wieczoru trzech króli” Williama Szekspira w reżyserii Ryszarda Majora.

W swoim zawodowym życiu artystycznym był związany z różnymi instytucjami teatralnymi. Pracował m.in. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w latach 1978–1979 oraz w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi w okresie 1983–1985. W tej ostatniej instytucji brał udział w spektaklach reżyserowanych przez takich twórców jak Feliks Falk, Maciej Prus, Stanisław Hebanowski, Kazimierz Kutz oraz Wojciech Kępczyński.

W 1984 roku uzyskał stypendium reżyserskie od Ministerstwa Kultury i Sztuki w Hiszpanii. Od 1985 roku osiedlił się w Madrycie, gdzie zrealizował ponad 30 spektakli na scenach teatrów we Francji, Szwajcarii oraz Belgii. Jego spektakle były prezentowane na festiwalach w takich miastach jak Madryt, Antwerpia czy Genewa. W latach 1997–2007 pełnił funkcję profesora reżyserii dramatu w Królewskiej Wyższej Szkole Sztuki Dramatycznej w Madrycie.

W 1989 roku, wspólnie z Socorro Anadón, założył Compañía de Teatro Nuevo – Réplika, która w 1997 przekształciła się w Akademię Sztuki Aktorskiej. Instytucja ta funkcjonuje zarówno jako uczelnia artystyczna, jak i zespół teatralny. W 2003 roku w Madrycie zainaugurował swój własny Teatr Réplika, którego premierą był spektakl „Kwartet dla czterech aktorów” autorstwa Bogusława Schaeffera. W jego dorobku artystycznym znalazły się także reżyserie takich klasyków jak „Czekając na Godota” Samuela Becketta oraz „Hamlet” Williama Szekspira, przedstawiony podczas XII Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

W 2017 roku, na scenie Teatru Miejskiego w Lesznie, zrealizował spektakl „Ślub” Witolda Gombrowicza, który brał udział w IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Dwa lata później, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, Jarosław Bielski został laureatem Nagrody Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego za działalność na rzecz popularyzacji polskiej kultury teatralnej na arenie międzynarodowej.

Nagrody

Jarosław Bielski został uhonorowany Nagrodą Sekcji Krytyków Teatralnych PO ITI w 2018 roku za swoje wybitne osiągnięcia w dziedzinie popularyzacji polskiego teatru na arenie międzynarodowej.

Przypisy

  1. o, ŚLUB [online], Teatr Miejski w Lesznie [dostęp 16.01.2019 r.]
  2. Jarosław Bielski, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 28.03.2018 r.]
  3. a b Warszawa. Nagrody Polskiego Ośrodka ITI przyznane [online], www.e-teatr.pl [dostęp 28.03.2018 r.]
  4. Polski aktor gwiazdą hiszpańskich seriali [online], dziendobry.tvn.pl [dostęp 28.03.2018 r.]
  5. Jaroslaw Bielski - RÉPLIKA TEATRO [online], replikateatro.com [dostęp 28.03.2018 r.]
  6. Trudno o pomysł na Hamleta [online], www.e-teatr.pl [dostęp 28.03.2018 r.]
  7. Twórcy Festiwalu Szekspirowskiego.

Oceń: Jarosław Bielski

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:22