Henryk Kon (kompozytor)


Henryk Kon, znany również jako Henoch Kon lub Henoch Kohn, był wybitnym polskim kompozytorem o żydowskich korzeniach. Urodził się 9 sierpnia 1890 roku w Łodzi, mieście, które w tamtych czasach było ważnym ośrodkiem kultury i sztuki. Jego życie artystyczne pełne było znaczących osiągnięć, które przyczyniły się do rozwoju muzyki w Polsce.

Kon zmarł 20 kwietnia 1972 roku w Nowym Jorku, gdzie osiedlił się po II wojnie światowej. Jego twórczość, pełna emocji i inspiracji, ukazuje bogactwo kultury żydowskiej oraz wpływ, jaki wywarł na muzykę współczesną.

Życiorys

Henryk Kon przyszedł na świat w rodzinie chasydzkiej, co miało istotny wpływ na jego późniejszą twórczość. Studia muzyczne odbył w Wyższej Szkole Muzycznej w Berlinie, gdzie zdobył solidne fundamenty teoretyczne i praktyczne. W 1912 roku powrócił do Polski, zyskując bliskie związki z żydowskim środowiskiem artystyczno-kulturalnym Warszawy.

Kon pełnił rolę kierownika muzycznego i kompozytora w żydowskich teatrach, takich jak Warszewer Jidiszer Kunst-Teater, Chad Gadjo, teatr Ararat, teatr Azazel oraz Jung Teater. Jego twórczość rozszerzyła się również na Łódź, gdzie współpracował z lokalnymi teatrami żydowskimi.

W drugiej połowie lat 30. XX wieku Henryk Kon skomponował muzykę do trzech polskich filmów fabularnych oraz jednego dokumentalno-fabularyzowanego w języku jidysz: Mir kumen on (1934), Al chet (1936), Dybuk (1937), Frejleche kabconim (1937). Jego dorobek artystyczny obejmuje również operę Dawid i Batszewa, której librettem zajął się Mojżesz Broderson (1924 – teatr Abrahama Kamińskiego), a także muzykę do około 40 sztuk teatralnych, w tym do Der Gojlem Halpera Lejwika, Shylocka według Williama Szekspira, Kidusz Ha-Szem Szaloma Asza, oraz Cwej hundert tojznt Szolema Alejchema.

Przed wybuchem II wojny światowej artysta emigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował swoją działalność twórczą, m.in. dla Jidiszer Kunst Teater. Zmarł 20 kwietnia 1972 roku w Nowym Jorku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny oraz trwały ślad w historii muzyki żydowskiej.

Muzyka filmowa

Henryk Kon, znakomity kompozytor, znany jest przede wszystkim ze swojego wkładu w muzykę filmową.

  • 1936: Za grzechy,
  • 1936: Droga młodych,
  • 1937: Weseli biedacy,
  • 1937: Dybuk.

Przypisy

  1. DELET - Kon (Kohn) Henoch (Henech, Henryk) [online], delet.jhi.pl [dostęp 16.03.2023 r.]
  2. a b c d e Kon Henoch [online], Wirtualny Sztetl [dostęp 21.03.2021 r.]

Oceń: Henryk Kon (kompozytor)

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:5