Marcin Piejaś


Marcin Piejaś jest uznawanym aktorem, który przyciąga uwagę swoją wszechstronnością na wielu scenach.

Urodził się 17 marca 1980 roku w Łodzi, co czyni go przedstawicielem pokolenia artystów, którzy przekształcają oblicze polskiej kultury.

Swój talent wykorzystuje zarówno w filmie, w telewizji, jak i w teatrze, co odzwierciedla jego bogaty dorobek artystyczny.

Kariera

Marcin Piejaś po raz pierwszy zadebiutował na scenie teatralnej w roku 2002, gdy wystąpił na deskach Teatru im. J.Słowackiego w Krakowie. Jego rolą był Bandy Rogożyna w spektaklu pt. Idiota, który powstał na podstawie dzieła Fiodora Dostojewskiego, a reżyserią zajmowała się Barbara Sass.

Rok 2006 okazał się dla niego przełomowy, ponieważ uzyskał tytuł absolwenta Akademii Sztuk Teatralnych na Wydziale Aktorskim w Wrocławiu. Dodatkowo w tym samym roku zdobył wyróżnienie na XIV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, w nagrodę za rolę Szambelana w swoim spektaklu dyplomowym, który nosił tytuł Iwona, księżniczka Burgunda. Ta sztuka bazowała na powieści autorstwa Witolda Gombrowicza i była reżyserowana przez Ewelinę Paszke.

Po rozpoczęciu studiów aktorskich wiele z jego kolejnych występów miało miejsce w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Można go także było zobaczyć na scenach Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie oraz w Studiu Piosenki w Łodzi.

W latach 2006–2009 był częścią zespołu aktorskiego Teatru Śląskiego w Katowicach, co umożliwiło mu dalszy rozwój artystyczny. Od 2018 roku z kolei występuje jako aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu, co stanowi nowy etap w jego karierze.

Filmografia

Filmy

W filmowej twórczości Marcina Piejasia można znaleźć wiele interesujących tytułów. W 2009 roku zagrał w „Rewers” jako mąż, co stanowiło jego debiut w szerszej produkcji filmowej. Z kolei w 2016 roku w „Zaćmie” wystąpił w roli ubeka, a w 2018 roku pojawił się w głośnym filmie „Botoks”. Najnowszy projekt, „Lokatorka” z 2021 roku, przynosi mu rolę wiceprezydenta Warszawy, pokazując jego zróżnicowane umiejętności aktorskie.

Seriale

Marcin Piejaś posiada bogaty dorobek w telewizyjnych produkcjach serialowych. W 2008 roku zadebiutował w „Świętej wojnie” jako nowy listonosz (odc. 316). Tego samego roku zagrał graficiarza w „Agentkach” (odc. 8). W latach 2008-2009 uczestniczył w popularnej produkcji „BrzydUla”, wcielając się w postać urzędnika (odc. 77). Jego udział w serialu „Plebania” w 2010 roku jako agenta (odc. 1571) oraz liczne rolę w innych tytułach, takich jak „Ojciec Mateusz”, „Nowa” i „1920 Wojna i miłość”, uczyniły go rozpoznawalnym w branży. Wśród jego kolejnych wystąpień w latach 2011-2017 znajdują się tak istotne seriale, jak „Klan”, „Czas honoru”, „Ojciec Mateusz”, „M jak miłość” oraz „Pierwsza miłość”, gdzie odgrywał różnorodne role, co świadczy o jego wszechstronności. Ostatnio, w 2020 roku, pojawił się w kilku produkcjach, w tym „Na sygnale”, „Echo serca” oraz „Kasta”, a także w „Stuleciu winnych” i „Skazanej” z 2021 roku, potwierdzając swoją obecność i rozwój w świecie telewizyjnym.

Teatr Telewizji

W obszarze teatru telewizyjnego jego talent również znalazł uznanie. Na przykład w 2005 roku wystąpił w „Wschodach i zachodach miasta” w roli esesmana, a cztery lata później zadebiutował w „Cisich i gęgaczach”, co pokazuje jego zdolność do różnorodnych kreacji aktorskich.

Przypisy

  1. Festiwal Szkół Teatralnych – XXIV Festiwal Szkół Teatralnych, „Festiwal Szkół Teatralnych”, 04.04.2017 r. [dostęp 04.03.2018 r.]
  2. Wojciech Plewiński, 100 lat teatru w Katowicach. Aktorzy Teatru Śląskiego w roku jubileuszowym fotografowani przez Wojciecha i Macieja Plewińskich, Katowice: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, 2007.
  3. a b c d Marcin Piejaś w bazie filmpolski.pl

Oceń: Marcin Piejaś

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:12