Urszula Kryger


Urszula Kryger, urodzona 20 kwietnia 1964 roku w Łodzi, to uznawana polska śpiewaczka i pianistka, której talent oraz wyjątkowa charyzma artystyczna przemawiają do szerokiego grona odbiorców.

W swojej karierze muzycznej, Urszula Kryger koncentruje się głównie na kameralistyce oraz liryce wokalnej, co czyni ją jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie muzyki klasycznej. Jej umiejętności interpretacyjne i bogaty repertuar obejmują także utwory z zakresu repertuaru kantatowo-oratoryjnego, w których potrafi w pełni oddać emocje i detale kompozycji.

Artystka jest wielokrotnie nominowaną oraz kilkukrotną laureatką prestiżowych nagród przyznawanych w ramach polskiego przemysłu muzycznego, w tym znanej nagrody „Fryderyki”, co stanowi potwierdzenie jej ogromnego wkładu w promocję i rozwój kultury muzycznej w Polsce.

Kariera

Urszula Kryger jest wybitną postacią w świecie muzyki, która osiągnęła wiele w swojej karierze artystycznej. Ukończyła dwa kierunki na Akademii Muzycznej w Łodzi. W 1988 roku zdobyła dyplom z Wydziału Instrumentalnego, specjalizując się w grze na fortepianie. Kolejnym znaczącym krokiem w jej edukacji było ukończenie w 1992 roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego, gdzie uczyła się pod okiem znakomitej pedagoga, Jadwigi Pietraszkiewicz.

Kryger kontynuowała rozwój swoich umiejętności wokalnych w Kopenhadze, gdzie miała możliwość nauki pod okiem André Orlowitza. W latach 90. XX wieku, jej talent zaowocował zdobyciem wielu prestiżowych nagród w konkursach wokalnych zarówno w Polsce, jak i za granicą. W 1995 roku zadebiutowała na scenie mediolańskiej La Scali, gdzie zaprezentowała recital pieśni, w programie którego znalazły się utwory Fryderyka Chopina.

Rok później, w 1996 roku, odbył się jej debiut na scenie Semperoper w Dreźnie, gdzie wcieliła się w postać Angeliny w operze „Kopciuszek” Gioacchino Rossiniego. Wydarzenie to spotkało się z ciepłym przyjęciem publiczności oraz uznaniem krytyków. Kryger zrealizowała wiele nagrań, w tym dla polskich stacji radiowych oraz w krajach takich jak Francja, Niemcy i Szwajcaria.

W ciągu swojej kariery artystycznej, Urszula Kryger miała zaszczyt występować z wieloma znakomitymi muzykami, w tym:

  • z dyrygentami: Janem Krenzem, Jerzym Semkowem, Rafaelem Frühbeckiem de Burgos, Hansem-Martinem Schneidtem, Colinem Davisem, Arminem Jordanem,
  • z pianistami: Hartmut Höll, Charles Spencer, Melvyn Tan, Pascal Rogé, Katarzyna Jankowska,
  • z klarnecistą Paulem Meyerem,
  • z zespołami jak Tokyo String Quartet i Petersen Quartet.

Obecnie Urszula Kryger pełni ważną rolę na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego. W latach 2008–2012 sprawowała funkcję kierownika Katedry Wokalistyki, a od października 2012 roku pełniła rolę dziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego. W czasie kadencji 2020–2024 zajmuje stanowisko prorektora ds. artystycznych.

Za swoją działalność artystyczną została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem Zasłużony Gloria Artis, co stanowi potwierdzenie jej wkładu w rozwój sztuki muzycznej w Polsce.

Dyskografia

Oto zestawienie dyskografii Urszuli Kryger, które pokazuje głębię jej artystycznej kariery i szeroki wachlarz nagrań. W jej twórczości znajdują się zarówno kompozycje współczesne, jak i klasyczne, co podkreśla jej wszechstronność jako śpiewaczki.

  • 2011: Paweł Mykietyn: Pasja wg św. Marka (Narodowy Instytut Audiowizualny),
  • 2011: Władysław Żeleński: Pieśni (Dux),
  • 2003: Lutosławski: Double Concerto; Dances Preludes; Chain I (Naxos),
  • 2003: Dymitr Szostakowicz: Wieszczy ptak Gamajun (Dux),
  • 2001: Rubinstein, Czajkowski, Rymski-Korsakow: Duety rosyjskie (Dux),
  • 1999: Chopin: Polish Songs (Hyperion),
  • 1999: Chopin: Songs (Chopin / Viardot – Four Mazurkas) (Hyperion),
  • 1998: Muzyka i Mickiewicz w muzyce. Pieśni Loewego, Chopina, Moniuszki (Engram),
  • 1998 (RE 2002): Karłowicz, Szymanowski: Pieśni (Dux),
  • 1998 (RE 2002): Moniuszko – Pieśni (Dux),
  • 1997 (RE 2000): Carl Loewe: Pieśni i ballady (CPO),
  • 1992/1994: Nagrania Laureatów I Nagrody Konkursów ARD w Monachium (Polskie Radio).

Dyskografia Urszuli Kryger odzwierciedla jej ogromny wkład w polską muzykę i sztukę wokalną. Każde nagranie to osobny rozdział w jej artystycznym życiu, podkreślający bogate dziedzictwo kulturowe oraz jej niezwykłą interpretację dzieł muzycznych.

Nagrody i wyróżnienia

Urszula Kryger, znakomita artystka wokalna, zdobyła liczne nagrody oraz wyróżnienia, które potwierdzają jej talent i wkład w świat muzyki. Poniżej znajduje się przegląd najbardziej znaczących osiągnięć w jej karierze:

  • W 1991 roku zdobyła wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, który miał miejsce w Nowym Sączu,
  • W 1992 roku została laureatką I nagrody I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie,
  • W 1994 roku odniosła sukces, wygrywając Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Johannesa Brahmsa w Hamburgu,
  • Również w 1994 roku została zwyciężczynią 43. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium,
  • W 2006 roku otrzymała Nagrodę Fundacji im. Karola Szymanowskiego „za przemyślane i wysoce artystyczne interpretacje pieśni” tego kompozytora,
  • W 2012 roku została doceniona Nagrodą Muzyczną „Fryderyk” w kategorii „Muzyka kameralna” za nagranie „Pieśni” Władysława Żeleńskiego.

Przypisy

  1. Urszula Kryger, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 03.10.2020 r.]
  2. Akademia Muzyczna w Łodzi – Władze Uczelni [online], amuz.lodz.pl [dostęp 03.10.2020 r.]
  3. Inauguracja na piękne głosy, chór i wiolonczelę..., lodz.uw.gov.pl [dostęp 12.11.2015 r.]

Oceń: Urszula Kryger

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:16