Szymon Piasecki


Szymon Piasecki to postać, która zajmuje się malarstwem od początku XX wieku. Urodził się 5 grudnia 1910 roku w Łodzi, jednak jego artystyczna kariera została przerwana w tragicznych okolicznościach w latach 1942-1945.

Jako malarz pochodzenia żydowskiego, Piasecki pozostawił po sobie wielkie bogactwo twórcze, które obejmuje różnorodne tematy, takie jak pejzaże, portrety oraz martwe natury. Jego prace charakteryzują się wyjątkowym podejściem do kolorystyki i kompozycji, co czyni je niepowtarzalnymi na tle innych artystów tego okresu.

Życiorys

Matka Szymona Piaseckiego nosiła imię Liba, natomiast jego ojcem był Calad, który był również czapnikiem i bratem malarza Karola Piaseckiego. W wieku osiemnastu lat Szymon podjął decyzję o rozpoczęciu studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie miał przyjemność uczyć się pod okiem takich artystów jak Władysław Jarocki oraz Fryderyk Pautsch.

W tym okresie Szymon Piasecki stał się jednym z członków Pierwszej Grupy Krakowskiej, która została założona w 1933 roku przez grupę studentów tej akademii. Jego zaangażowanie artystyczne nie ograniczało się jedynie do malarstwa, bowiem Piasecki aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym, będąc członkiem Komunistycznej Partii Polski oraz Zawodowego Związku Polskich Artystów Plastyków. Jednakże wkrótce został usunięty z tego ostatniego stowarzyszenia, co miało związek z jego lewicowymi poglądami, a pretekstem była nieuiszczana składka członkowska.

Prace artysty znajdowały się na licznych wystawach. Można je było zobaczyć między innymi w Domu Plastyków w Krakowie w 1935 roku, a także w Łodzi od 1937 do 1939. Szymon prezentował swoje dzieła także w Resursie Obywatelskiej w Warszawie w 1937 roku oraz we Lwowie w 1936 roku, gdzie miała miejsce wystawa artystów łódzkich, zorganizowana przez Lewicowy Związek Zawodowy Artystów Plastyków. W 1940 roku brał udział w objazdowej wystawie lwowskich artystów, która miała miejsce w takich miastach jak Moskwa, Kijów oraz Charków.

Niewiele jego dzieł przetrwało do dzisiejszych czasów, jednak te, które są dostępne, można zobaczyć w Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Po powrocie do rodzinnego miasta Szymon Piasecki został skazany na półtora roku więzienia. Zgodnie z informacjami podanymi przez J. Sandla, trafił on do więzienia we Lwowie, gdzie podczas odsiadki stworzył obraz znany jako Barykada.

W 1942 roku Szymon wstąpił do Armii Czerwonej, niestety jego życie zakończyło się tragicznie na froncie między latami 1942 a 1945.

Opinie recenzentów

Prof. dr hab. Jerzy Malinowskiswoją opinię na temat twórczości Szymona Piaseckiego wyraził w następujących słowach:

„Malował ekspresyjnie (ponoć pod wpływem Matisse’a) pejzaże, portrety i martwe natury – mocno brutalne w kolorycie… Miał podejmować eksperymenty formalne (pod wpływem Picassa i Legera).”

Przypisy

  1. Anna Kaszuba-Dębska, Grupa Krakowska [dostęp 11.01.2015 r.].
  2. Urszula Makowska, Piasecki Szymon, [w:] Słownik artystów polskich, tom VII, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Warszawa 2003 r., s. 85.
  3. Renata Piątkowska, Piasecki Szymon, [w:] Polski słownik judaistyczny, tom II, oprac. Zofia Borzymińska, Rafał Żebrowski, Prószyński i S-ka, 2003 r.

Oceń: Szymon Piasecki

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:22