Małgorzata Chodakowska (rzeźbiarka)


Małgorzata Chodakowska, polska rzeźbiarka urodzona 9 maja 1965 roku w Łodzi, od 1991 roku osiedlona i aktywna artystycznie w Dreźnie, to postać niezwykle interesująca w polskim środowisku artystycznym. Jej edukacja artystyczna zaczęła się w liceum plastycznym w rodzinnym mieście, gdzie uczęszczała od 1980 roku. W 1985 roku rozpoczęła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni pod przewodnictwem profesora Jana Kucza.

Po trzech latach kształcenia się w Warszawie, Małgorzata kontynuowała swoje studia w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, gdzie poznała zarówno swoje artystyczne powołanie, jak i przyszłego męża, Klausa Zimmerlinga. W 1989 roku, podczas wakacji w Tatrach, nawiązała z nim znajomość, która szybko przerodziła się w małżeństwo. Po ślubie razem osiedli w Dreźnie, gdzie Klaus podjął pracę w ekologicznej winnicy, podczas gdy Małgorzata kończyła studia w Wiedniu pod okiem znakomitego mentora, profesora Bruno Gironkoli, zdobywając dyplom z nagrodą mistrzowską.

Od 1991 roku artystka osiedliła się na stałe w Dreźnie, gdzie rozpoczęła działalność jako niezależna artystka. W 1992 roku, wspólnie z mężem, postanowili zająć się winoroślami w drezdeńskich winnicach Zimmerlinga, co podjęli w 1995 roku, osiedlając się w urokliwej wiejskiej chacie. Wreszcie Małgorzata, w poszukiwaniu nowych inspiracji, odbyła podróże do wielu krajów, w tym do Portugalii, Egiptu oraz Kambodży.

Jej twórczość charakteryzuje się jedynymi w swoim rodzaju rzeźbami, z których niechętnie się rozstaje. Artystka sprzedaje głównie powtarzalne odlewy z brązu, natomiast rzeźby stworzone z pni drzew pielęgnuje w swojej pracowni. Wśród charakterystycznych dla niej dzieł można znaleźć „Stammfrauen”, nadnaturalnych rozmiarów rzeźby wykonane z pni drzew.

Małgorzata Chodakowska wykorzystuje różne rodzaje drewna, takie jak lipa, grusza, wiśnia i dąb, a od 2010 roku także jesion. W swojej pracy posługuje się dłutem oraz drewnianym młotkiem, a niektóre z jej dzieł są pokrywane farbami akrylowymi. Po inspiracjach egipskich artystka dodała do swojego warsztatu złoto. Na początku lat dziewięćdziesiątych jej twórczość obejmowała również rzeźby z cynku i szkła, a w połowie tego samego okresu zaczęła tworzyć w brązie.


Oceń: Małgorzata Chodakowska (rzeźbiarka)

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:11