Karol Piasecki (malarz)


Karol Piasecki, urodzony w 1907 roku w Łodzi, był znanym polskim malarzem o żydowskich korzeniach. Jego twórczość zajmowała ważne miejsce w polskim świecie sztuki, a życie artysty zakończyło się 25 marca 1963 roku w jego rodzinnym mieście.

Życiorys

Karol Piasecki był synem Calada i Liby Piaseckich, a także bratem malarza Szymona Piaseckiego. Swoją edukację artystyczną rozpoczął w Instytucie Sztuk Plastycznych we Lwowie, gdzie studiował przez dwa lata. Zdobytą wiedzę z zakresu malarstwa zawdzięczał Romanowi Sielskiemu, a w zakresie grafiki uczył się od Ludwika Tyrowicza.

W czasie II wojny światowej przebywał w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, a po zakończeniu konfliktu powrócił do rodzinnego miasta, Łodzi. Karol był jednym z artystów skupionych wokół efemerycznej grupy „Grupa Ośmiu”, w skład której wchodzili również Majer Apelbaum, Mojżesz Boruszek, Rafael Chwoles, Irena Molga, Bolesław Pacanowski, Józef Pasmanik oraz Adam Muszka. Dodatkowo, Piasecki był członkiem łódzkiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków, którego działalność miała duże znaczenie dla rozwoju sztuki w regionie.

Karol Piasecki miał wiele wystaw, które były organizowane w Łodzi w latach 1948, 1949 oraz 1955, a także na przełomie 1957 i 1958. Jego prace były także prezentowane w Krakowie i Wrocławiu w 1949 roku oraz w Warszawie w 1961. W szczególności wyróżniały się indywidualne wystawy, które odbyły się w Łodzi w 1956 oraz 1959 roku, a jego twórczość była również uhonorowana wystawą pośmiertną, która miała miejsce w 1963 roku w Biurze Wystaw Artystycznych.

Karol Piasecki został pochowany na cmentarzu komunalnym Doły w Łodzi (kwatera: VB, rząd: 7, grób: 30).

Twórczość

Artystyczne osiągnięcia Karola Piaseckiego obejmują różnorodne formy, w tym portrety, martwe natury oraz nastrojowe pejzaże. Jego prace charakteryzują się statyczną kompozycją oraz stłumioną paletą kolorów.

W jego dziełach dominują szaro-srebrzyste tony, które nadają im unikalny klimat i głębię.

Przypisy

  1. a b Cmentarz - strona główna [online], cmentarzekomunalne.lodz.systkom.pl [dostęp 03.04.2024 r.]
  2. Miniony świat. Malarstwo Artystów Żydowskich. Katalog wystawy w Galerii Rynku Sztuki, Łódź 27.08.2004 r. – 04.09.2004 r.

Oceń: Karol Piasecki (malarz)

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:14