Andrzej Hibner


Andrzej Hibner, urodzony 27 lipca 1946 roku w Łodzi, a niestety zmarły 14 grudnia 2020 roku, był znanym i utalentowanym artystą. Witrażysta ten miał nietuzinkowy styl, który łączył w sobie elementy sztuki rzemieślniczej oraz nowoczesnego podejścia do architektury.

Jego umiejętności nie ograniczały się jedynie do tworzenia witraży; posiadał także wykształcenie z zakresu inżynierii budownictwa, co wpływało na jego podejście przy projektowaniu i wytwarzaniu dzieł artystycznych.

Życiorys

Andrzej Hibner urodził się w łódzkiej dzielnicyChojny. Ukończył studia na Wydziale Budownictwa Lądowego na Politechnice Łódzkiej. Po zakończeniu nauki przez kilkanaście lat pracował jako inżynier w Biurze Projektów Przemysłu Lekkiego.

Około roku 1985, prowadził pracownię najpierw przy ul. Gdańskiej 56 w Łodzi, a potem przy ul. Piotrkowskiej 243, gdzie zajmował się tworzeniem i odnawianiem witraży, współpracując z Marią Brzeską. Był autorem wielu witraży nie tylko w Polsce, ale także w Argentynie i Stanach Zjednoczonych. Jego twórczość obejmowała zarówno niewielkie formy witrażowe, takie jak zawieszki oraz lampy, jak i witraże kościelne, a także renowację okien witrażowych.

Andrzej Hibner był członkiem Stowarzyszenia Miłośników Witraży Ars Vitrea Polona, co świadczy o jego zaangażowaniu w rozwój tej sztuki.

Życie prywatne

Miał zaszczyt być mężem wiceprezydent ŁodziElżbiety Hibner. Po jego odejściu, spoczął w części rzymskokatolickiej Starego Cmentarza w Łodzi.

Realizacje

Renowacje

W obszarze renowacji szczególne miejsce zajmują witraże w bazylice archikatedralnej im. Stanisława Kostki w Łodzi, które stanowią piękne dzieło sztuki sakralnej. Dodatkowo, renowacje objęły willę Herbsta w Łodzi, gdzie witraże wprowadzają niezwykły klimat. Nie można zapomnieć o witrażach w pałacu Poznańskiego w Łodzi, które dodają elegancji temu historycznemu miejscu.

Witryny w Sali Klawesynowej Akademii Muzycznej w Łodzi również zostały poddane starannej renowacji, co przyczyniło się do wzbogacenia estetyki tej instytucji edukacyjnej.

Realizacje

Wśród zrealizowanych projektów znajduje się witraż przestrzenny w domu weselnym w Ksawerowie, który powstał w 2010 roku. Cenny jest również wkład witraży w klasztorze kamedułów w Wigrach, a także w Kościele Miłosierdzia Bożego w Toporowej Cyrhli w Zakopanem.

Witraże w Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie oraz w Banku Handlowym i Banku Pocztowym w Łodzi również potwierdzają wysoki standard wykonania. Ciekawym miejscem jest również restauracja hotelu Savoy w Łodzi, która zachwyca swoimi witrażami.

Również w restauracji Esplanada w Łodzi możemy podziwiać witraże, podobnie jak w willi Leopolda Kindermanna. Nie można pominąć witraży w Urzędzie Stanu Cywilnego w Willi Józefa Richtera w Łodzi oraz w pałacu Schlosserów w Ozorkowie, które były wcześniej znane jako zakłady „Morfeo”.

projekty te obejmują także witraże w Muzeum Uniwersytetu w Tartu oraz w kościołach w Bielsku Podlaskim, Bielawach, Radomsku, a także w rezydencjach w Argentynie i Stanach Zjednoczonych.

Przypisy

  1. a b c d e f Miastograf – Rozmówca Andrzej Hibner [dostęp 14.05.2024 r.]
  2. a b Gazeta.pl – Polska i świat – wiadomości | informacje | wydarzenia [dostęp 15.05.2024 r.]
  3. Bez nich Łódź nie jest taka sama... Wspominamy twórców i przyjaciół związanych z Teatrem Powszechnym w Łodzi [dostęp 15.05.2024 r.]
  4. a b c AndrzejA. Werbik, „Odgłosy” (32), bc.wbp.lodz.pl, 07.05.1989 r. [dostęp 15.05.2024 r.]
  5. a b AgnieszkaA. Ostapowicz, Marzenia Luksusowe, „Dziennik Łódzki” (179), bc.wbp.lodz.pl, 25.07.1987 r., s. 3 [dostęp 15.05.2024 r.]
  6. Mistrzowie codzienności. Broszura projektu „Ginące rzemieślnicze zawody Łodzi” [dostęp 15.05.2024 r.]
  7. AndrzejA. Bochacz, Andrzej Hibner [dostęp 14.05.2024 r.]
  8. DariuszD. Pawłowski, Zmarł Andrzej Hibner, wyjątkowy łodzianin. Był twórcą witraży, miłośnikiem sztuki i teatru [16.12.2020 r.]
  9. AndrzejA. Bochacz, Andrzej Hibner – witrażysta – [dostęp 15.05.2024 r.]
  10. Dom weselny, witraż przestrzenny [dostęp 14.05.2024 r.]
  11. a b 500 lat gwarancji [dostęp 15.05.2024 r.]

Oceń: Andrzej Hibner

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:12