Alfred Orda


Alfred Orda, właściwie znany jako Alfred Wdowczak-Orda, to postać o wielkim wpływie w świecie muzyki operowej. Urodził się 9 lipca 1915 roku w Łodzi, gdzie rozpoczęła się jego fascynująca kariera jako baryton.

W swoich młodzieńczych latach był synem pracownicy Widzewskiej Manufaktury, co wpłynęło na jego zrozumienie życia w trudnych warunkach. Pracując jako kowal, zaczęto dostrzegać jego niezwykłe zdolności wokalne, co skłoniło go do kontynuowania nauki. Wkrótce po ukończeniu szkoły technicznej, Alfred Orda podjął naukę w łódzkim Konserwatorium Muzycznym, gdzie był uczniem Adeli Comte-Wilgockiej.

W 1936 roku, dzięki stypendium przyznanemu przez Samorząd Miasta Łodzi, mógł kontynuować kształcenie w warszawskim Konserwatorium. Niewiele później, w lutym 1939 roku, po serii udanych występów w Łodzi, podjął decyzję o wyjeździe na studia wokalne do Mediolanu, pragnąc rozwijać swoje umiejętności pod okiem Alfredo Cecchiego. Jednakże wybuch II wojny światowej pokrzyżował jego plany, zmuszając go do ucieczki do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie osiedlił się w Szkocji.

Już w 1941 roku, jego kariera nabrała rozmachu, gdy po raz pierwszy wystąpił z Scottish Orchestra. W jego debiucie artystycznym, którym był koncert pod batutą Warwicka Braithwaite’a, zyskał uznanie publiczności wykonując znane arie z oper, w tym „Eri tu” z Balu maskowego Verdiego oraz aria z Kniazia Igora. Krytycy muzyczni осeniali jego występy, co otworzyło przed nim wiele drzwi do kariery.

Później, w 1945 roku, Alfred Orda rozpoczął tournée z Polish Opera Company po Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, gdzie występował w najbardziej prestiżowych teatrach, takich jak Carnegie Hall. Mimo zamiaru występować w Metropolitan Opera House, postanowił podjąć wyzwanie roli Valetina w Fauście. W 1953 roku powrócił do Wielkiej Brytanii, gdziełączył się do Sadler’s Wells Opera Company, zdobywając wciąż większą popularność.

W 1959 roku odwiedził Łódź, miasto swojego dzieciństwa, gdzie w geście wdzięczności za stypendium przyznane w 1936 roku, przekazał 10 000 funtów na rozwój Działu Muzykaliów w Bibliotece Uniwersyteckiej. Alfred Orda pozostawia po sobie nie tylko niezatarte ślady w historii opery, ale i wielką pasję dla sztuki, którą inspirował kolejne pokolenia wykonawców.

Przypisy

  1. Alfred Orda [online], tygielkultury.eu, 2004 [dostęp 26.11.2018 r.]
  2. „Łódź w Ilustracji”, 12.03.1939 r., nr 10, s. 4; „Alfred Wdowczak-Orda, utalentowany śpiewak łódzki po paru koncertach danych w Łodzi podczas ostatniego pobytu, wyjechał na dalsze studia śpiewacze do Mediolanu”.
  3. „Łódź w Ilustracji”, 1937 r., nr 11, s. 6; info ilustrowane zdjęciem portretowym jeszcze Alfreda Wdowczaka.
  4. a b „Głos Robotniczy”, 1959 r., nr 284, s. 1.

Oceń: Alfred Orda

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:24