Kościół Środowisk Twórczych w Łodzi


Rektoralny Kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, znany również jako Kościół Środowisk Twórczych, to miejsce o bogatej historii i znaczeniu w społeczności artystycznej Łodzi.

W przeszłości funkcjonował jako Mariawicki Kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszego Sakramentu. Obecnie pełni rolę rzymskokatolickiego kościoła Archidiecezjalnego Duszpasterstwa Środowisk Twórczych, znajdującego się przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 22.

Historia

Kościół Środowisk Twórczych w Łodzi jest obiektem o bogatej i ciekawie splątanej historii. Jego projektantem był Alwilla Jankau, który został zaproszony do Łodzi przez Juliusza Heinzla. Rozpoczęcie budowy miało miejsce w 1907 roku i zakończono ją w roku następnym, chociaż prace wykończeniowe trwały aż do 1909 roku. Znajduje się on w gronie trzech świątyń mariawitów, obok kościoła pw. św. Franciszka oraz kościoła pw. MB Nieustającej Pomocy.

W 1930 roku świątynia została przekazana Kościołowi rzymskokatolickiemu, co miało miejsce w atmosferze kontrowersji związanych z wewnętrznymi zawirowaniami i rywalizacją między Kościołem katolickim a mariawitami. Były właściciel, exmariawita ksiądz Edward Marks, relinquished swój kościół jezuitom, którzy po przyjęciu obiektu przystąpili do niezbędnych remontów, aby dostosować go do potrzeb społeczności katolickiej.

W wyniku przeprowadzonych zmian w prezbiterium pojawiły się freski, które zakryły wcześniejsze geometryczne malowidła. W 1932 roku nastąpiło ufundowanie nowych ołtarzy. W 1993 roku kościół przeszedł pod opiekę Duszpasterstwa Środowisk Twórczych, co otworzyło nowe możliwości dla życia kulturalnego w regionie. W 1996 roku zrealizowano projekty konserwatorskie dotyczące malowideł w prezbiterium, a w 2008 roku przeprowadzono kompleksową renowację ołtarzy.

Budynek ten został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/23 datowanym na 25 października 2005 roku. Ważnym elementem życia społecznego przy kościele jest Teatr Logos, który działa od 1987 roku, przyczyniając się do ożywienia lokalnej kultury i sztuki.

Opis

Ołtarze

W kościele można podziwiać imponujący ołtarz główny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, stworzony z drewna dębowego oraz lipowego przez artystę Wincentego Bogaczyka. Jego wysokość wynosi około 11 metrów, a ozdabia go rzeźba przedstawiająca NMP jako niewiastę z Apokalipsy św. Jana. Postać ta jest majestatycznie ukazana z koroną na głowie, w białej sukni i niebieskim płaszczu, stojąca na kuli ziemskiej, podczas gdy prawą stopą depcze głowę węża.

Kolejnym dziełem jest ołtarz boczny pw. Jezusa Miłosiernego, który ma niemal 9 metrów wysokości. W centralnej części znajduje się kopia znanego obrazu Jezusa Miłosiernego, a powyżej można zobaczyć portret św. Ignacego, postaci kluczowej dla Towarzystwa Jezusowego. Najniżej ulokowany obraz to wizerunek św. Faustyny, umieszczony na tle Jezusa Miłosiernego.

Na prawo od głównego ołtarza znajduje się ołtarz pw. św. Józefa. Obraz w centralnej części przedstawia świętego z dzieciątkiem, a nad nim umieszczono portret św. Teresy. Pod wizerunkiem św. Józefa umiejscowiono obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, udekorowany w sposób efektowny 35 płomieniami oraz 12 gwiazdkami.

Malowidła

Na ścianach prezbiterium można zauważyć dwa freski, których autor pozostaje nieznany. Malowidła te, umieszczone na wysokości około 1,85 metra nad poziomem posadzki, przedstawiają sceny Wygnania z raju oraz Zwiastowania, dodając duchowego wymiaru wnętrzu kościoła.

Msze Święte

Msze święte w Kościele Środowisk Twórczych w Łodzi odbywają się regularnie, co sprzyja duchowemu rozwojowi wspólnoty.

W dni powszednie liturgia ma miejsce o godzinie 8:00, natomiast w weekendy celebracje odbywają się w niedziele o godz. 9:00 oraz 11:00.


Oceń: Kościół Środowisk Twórczych w Łodzi

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:20