Parafia Ewangelicko-Reformowana w Łodzi jest znaczącą instytucją religijną, która pełni istotną rolę w lokalnej wspólnocie. Ten zbór ewangelicko-reformowany działa w sercu Łodzi, oferując swoim członkom możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu duchowym oraz społecznym.
Na czele parafii stoi pastor Semko Koroza, który pełni funkcję proboszcza, prowadząc zbór w trudnych i pięknych chwilach. Jego zaangażowanie i charyzma są kluczowe w budowaniu relacji między członkami wspólnoty.
Każdy, kto pragnie dowiedzieć się więcej o działalności oraz misji tego miejsca, może odwiedzić stronę parafii oraz śledzić ogłoszenia dotyczące wydarzeń odbywających się w łódzkim zborze.
Więcej informacji na temat pastora można znaleźć pod tym linkiem: Semko Koroza.
Historia
Pierwsze społeczności ewangelicko-reformowane w regionie Łodzi zaczęły się formować w Nowosolnej, gdzie w 1849 roku utworzono filiał parafii warszawskiej, liczący wówczas około 53 osoby. Przed rokiem 1849, ewangelicy mieli już swoje początki w tym miejscu, gdyż w 1828 roku odnotowano 4 rodziny, co dawało łącznie 10 osób. Z czasem liczba ta systematycznie rosła; w 1847 roku już 27 osób wyznawało tą wiarę, a w 1903 roku grupę tę stanowiło już 600 osób.
Parafia została utworzona w 1888 roku, i zjednoczyła mieszkańców Łodzi oraz okolic, wśród których można było znaleźć osoby pochodzenia polskiego, francuskiego, czeskiego (stanowiące największą grupę) oraz niemieckiego, głównie z Nowosolnej. W 1903 roku parafia zyskała stałego duchownego, co pozwoliło na regularne prowadzenie nabożeństw w języku polskim i niemieckim. Czeska część zboru postanowiła jednak założyć własny, niezależny zespół, a do łódzkiej parafii przynależało wówczas 324 osoby.
Inicjatywy dotyczące budowy kościoła pojawiły się po raz pierwszy w 1912 roku, a projekty zostały stworzone przez takie osoby jak Kazimierz Meisling, Władysław Marconi (który również był ewangelikiem-reformowanym), oraz Ignacy Stebelski. Niestety, wojna światowa oraz następny kryzys gospodarczy skutecznie zatrzymały plany budowy świątyni. W 1922 roku na stałe osiedlił się w Łodzi pierwszy pastor, Ludwik Zaunar, pod którego dynamicznym przywództwem zaczęto ponownie prace nad koncepcją budowy kościoła, przy rozmowach na temat zupełnie nowego projektu architektonicznego.
Kościół
Świątynia, która jest sercem wspólnoty ewangelicko-reformowanej w Łodzi, została wzniesiona w latach 1928–1932, w oparciu o projekt architektoniczny autorstwa K. Janiszewskiego z 1924 roku. Jej architektura jest nawiązaniem do kościoła ewangelicko-reformowanego z Wilna, który został zbudowany w 1830 roku oraz do świątyni w Raśnie na Białorusi, datowanej na około 1835 rok.
Fundusze potrzebne do budowy kościoła zostały zgromadzone dzięki zbiórkom wśród parafian, które nie ograniczały się jedynie do lokalnego zboru. Wsparcie finansowe pochodziło również z darowizn uzyskanych od łódzkiego magistratu oraz różnych przedsiębiorstw, w tym Elektrowni Łódzkiej oraz Pabianickich Zakładów Chemicznych. Cenny plac pod budowę został ofiarowany przez współwyznawczynię Jadwigę z Knollów Egueniuszową Geyerową.
Na zewnątrz budynku uwagę przyciąga klasyczny portyk, który zdobi sześć monumentalnych kolumn. W lat osiemdziesiątych XX wieku świątynia przeszła gruntowny remont, który objął zarówno sam budynek, jak i jego otoczenie. W ramach prac zainstalowano nowoczesne organy oraz położono marmurową posadzkę, co znacznie podniosło estetykę wnętrza.
Duchowni parafii w Łodzi
Historia duchowieństwa parafii ewangelicko-reformowanej w Łodzi jest pełna znaczących osobistości, które w różnych okresach przyczyniały się do rozwoju wspólnoty. Pierwszym administratorem, który pełnił swoją funkcję, był Fryderyk Jelen, aktywny od 1888 do 1903 roku.
Po nim, w latach 1903-1905, rolę administracyjna pełnił Władysław Semadeni, pochodzący z Żychlina. Następnie, w latach 1905-1910, duchownym był Stefan Skierski, również adminstrator z Warszawy. Przez następne osiem lat, od 1910 do 1918, stanowisko to zajmował Tomasz Tosio, administrator z Serejów na Litwie.
Warto zauważyć, że Stefan Skierski powrócił na stanowisko administratora w latach 1918-1922, a po nim, pierwszym pastorem na miejscu, był Ludwik Zaunar, który pełnił tę rolę od 1922 do 1936 roku. Niestety, w latach 1936-1941 parafialnym duchownym był Jerzy Jelen, który został wywieziony do Dachau, a między rokiem 1941 a 1945 kościół został zamknięty.
Po zakończeniu wojny, w 1945 roku, Emil Jelinek wyjechał do Czechosłowacji, a jego miejsce zajął Kazimierz Ostachiewicz, repatriant z Wilna, który wypełniał swoje obowiązki do 1949 roku. W latach 1949-1972 duszpasterzem był Jarosław Niewieczerzał. Pod koniec lat 60., w latach 1972-1974, administrację przejął Zdzisław Tranda, a po nim, w latach 1974-1989, Jerzy Stahl.
Kolejny znany duchowny, Roman Lipiński, był administratorem w latach 1989-1991, następnie Marek Izdebski, który pełnił tę funkcję przez rok, od 1991 do 1992. Od 1992 roku, duszpasterstwo przejął Semko Koroza, a w latach 2018-2022 jego zastępcą był Michał Koktysz, wikariusz.
Związani z parafią w Łodzi są także duchowni ewangelicko-reformowani pracujący poza granicami Polski. Do nich należy Kazimierz Bem, który pełni posługę w Zjednoczonym Kościele Chrystusa w USA, a także Jarosław Kubacki w Kościele Mennonickim w Niderlandach oraz Julia Meason, która pracuje w Kościele Szkocji w Wielkiej Brytanii.
Znani parafianie
Wśród parafian Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Łodzi można znaleźć wiele osobistości, które miały znaczący wpływ na różne dziedziny życia. Oto niektórzy z nich:
- Eugeniusz Bodo – utalentowany aktor, znany z licznych kreacji filmowych,
- Benedykt Bornstein – wybitny filozof, który przyczynił się do rozwoju myśli filozoficznej w Polsce,
- Witold Brodziński – prawnik o uznanej renomie,
- Wiesław Gerlicz – poseł na Sejm II RP, którego praca wpływała na kształt polityki,
- Jadwiga z Knollów Geyerowa (1862-1940) – żona fabrykanta, obdarzona tytułem patronki budowy kościoła,
- Adam Łysakowski – znakomity bibliotekarz, znany z promowania literatury,
- Tomasz Piątek – pisarz i dziennikarz, którego prace są cenione w środowisku literackim,
- Witold Pogorzelski – matematyk, który wniósł do tej dziedziny wiele cennych odkryć,
- Adam Próchnik – aktywny działacz społeczny, dążący do poprawy jakości życia w swojej społeczności,
- Samuel Skierski – alpinista, rysownik i malarz, który łączy pasję do sztuki z zamiłowaniem do gór,
- Adolf Tochtermann – lekarz internista, dbający o zdrowie swoich pacjentów.
Przypisy
- Wyborcza.pl [online], pl/magazyn/7,124059,24036520,kazimierz-bem-pastor-kalwinski-w-polsce-sa-trzy-plcie.html?disableRedirects=true [dostęp 24.04.2024 r.]
- Audycje [online], Unitarianie Uniwersaliści PL, 27.04.2020 r. [dostęp 21.05.2022 r.] (pol.).
- Ryszard Bonisławski, Joanna Podolska: Spacerownik, Polesie i Karolew. Łódź: Gazeta Wyborcza, 21.06.2007 r. s. 2.
- K. Woźniak, Miastotwórcza rola łódzkich ewangelików w l.1820-1939 [w]: Przeszłość Przyszłości. Z dziejów luteranizmu w Łodzi i regionie, Łódź 1998 r. s. 88.
- Marek Budziarek, Łódzki Bedeker Wyznaniowy, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Łódź 1998 r. ISBN 83-87434-05-1.
- K. Stefański, Architektura Sakralna Łodzi w okresie przemysłowego rozwoju miasta 1821-1914, Łódź 1995 r. s. 113-117.
- Jolanta Sobczyńska: Łódzcy ewangelicy reformowani świętują rocznicę. dzienniklodzki.pl, 07.10.2012 r. [dostęp 07.10.2012 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia Kościoła Katolickiego Mariawitów w Łodzi | Parafia Matki Boskiej Anielskiej w Łodzi | Parafia Najświętszej Maryi Panny Łaskawej w Łodzi | Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Odkupiciela i św. Jana Bożego w Łodzi | Parafia św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi | Parafia św. Judy Tadeusza w Łodzi | Parafia Świętej Rodziny w Łodzi (polskokatolicka) | Zbór Chrześcijańskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej w Łodzi | Zbór Kościoła Chrześcijan Dnia Sobotniego w Łodzi | Zbór Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan „Soli Deo Gloria” w Łodzi | Parafia Ewangelicko-Metodystyczna Opatrzności Bożej w Łodzi | Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Mateusza w Łodzi | Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi | Zbór Łódź-Górna Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego | Parafia Najświętszego Zbawiciela w Łodzi | Parafia Najświętszej Eucharystii w Łodzi | Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi | Parafia Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi | Parafia Matki Boskiej Bolesnej w Łodzi | Parafia Matki Bożej Jasnogórskiej w ŁodziOceń: Parafia Ewangelicko-Reformowana w Łodzi