W sercu północnej Łodzi znajduje się Parafia św. Judy Tadeusza Apostoła, która stanowi rzymskokatolicki ośrodek duchowy w dekanacie Łódź-Stoki archidiecezji łódzkiej. Jej siedziba mieści się przy ul. Antoniego Książka 40, co czyni ją dostępną dla wielu lokalnych wiernych oraz gości.
Historia tej parafii sięga 1 października 1989 roku, kiedy to została erygowana przez biskupa Władysława Ziółka. Utworzenie parafii miało miejsce poprzez wydzielenie obszaru z dotychczasowej parafii Opatrzności Bożej. W skład tej nowej wspólnoty religijnej włączono także osiedla Rogi oraz Powstania 1863 roku, co znacząco wzbogaciło jej charakter i zasięg działalności duszpasterskiej.
Historia
W wrześniu 1992 roku rozpoczęto budowę domu parafialnego, w którym znalazły się tymczasowa kaplica, mieszkania dla księży oraz sale duszpasterskie. Projekt tego obiektu został stworzony przez architektów Mirosława Rybaka i Marka Grymina.
Pierwszym proboszczem nowo powstałej parafii, aż do 1998 roku, został ks. Grzegorz Klimkiewicz. To właśnie on 27 października 1997 roku, w towarzystwie abp Władysława Ziółka, dokonał poświęcenia kaplicy, która stała się miejscem licznych modlitw i spotkań.
Po kilku latach zmagań z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń, w wrześniu 2003 roku rozpoczęto budowę nowego kościoła. Charakteryzuje się on trójnawowym układem i został zrealizowany jako konstrukcja żelbetonowo-murowana. Od września 2009 roku w nowej świątyni regularnie odprawiane są msze święte.
Najdłużej pełniącym posługę proboszczem oraz budowniczym kościoła był ks. kan. Piotr Miler. Pełnił on swoją funkcję przez 22 lata, od 1998 do momentu swojej śmierci w 2020 roku, mając 69 lat i 42 lata kapłaństwa. Po jego śmierci zostało mu poświęcone miejsce na cmentarzu rzymskokatolickim pw. św. Antoniego w Łodzi, gdzie spoczywa oraz tablica pamiątkowa wewnątrz świątyni, która upamiętnia jego działalność.
W 2020 roku na proboszcza parafii został mianowany ks. Paweł Miziołek, który pełni również funkcję kapelana sportu archidiecezji łódzkiej.
Msze święte
W kościele
Msze święte w naszej parafii odbywają się w każdy weekend oraz podczas świąt. W tych dniach liturgia sprawowana jest w godzinach: 8:00, 10:00, 12:00 oraz 18:00. Warto zauważyć, że w czasie wakacji nie mamy mszy o godzinie 18.
W dni powszednie natomiast, zapraszamy na Eucharystię o 18:00.
W kaplicy Sióstr Świętej Rodziny przy ulicy Żuczej
Liturgia w kaplicy odbywa się w niedziele oraz dni świąteczne o 9:00. W ciągu tygodnia, msze odprawiane są codziennie o godzinie 7:00.
Ulice leżące na obszarze działalności duszpasterskiej parafii
W obrębie działalności duszpasterskiej parafii znajdują się różnorodne ulice, które w sposób zróżnicowany oddają charakter tej społeczności. Wśród nich można wymienić:
- Akademicka,
- Babiego Lata,
- Bażancia,
- Bociania,
- Centralna (parzyste do 28 i nieparzyste do 39),
- Chromowa,
- Cynowa,
- Diamentowa,
- Dojazdowa,
- Dworzaczka,
- Fiołkowa,
- Herbowa,
- Jagodowa,
- Jakubowicza,
- Jeziorańskiego,
- Jeża,
- Kacza,
- Kasztelańska (57-97),
- Klimatyczna,
- Kobaltowa,
- Kogucia,
- Koniakowska,
- Krajobrazowa,
- Kryształowa,
- Antoni Książka,
- Księżycowa,
- Kwarcowa,
- Łupkowa,
- Magnoliowa,
- Metalowa,
- Mikowa,
- Mineralna,
- Mosiężna,
- Ołowiana,
- Owcza,
- Piaskowa,
- Piliczna,
- Pirytowa,
- Platynowa,
- Promienna,
- Rogowska,
- Andrzeja Rosickiego,
- Roślinna,
- Rubinowa,
- Rysia,
- Rżewskiego,
- Skrzydlata (numery nieparzyste),
- Słowicza,
- Stasia,
- Strusia,
- Strykowska (80-92),
- Strzeleckiego,
- Szafirowa,
- Szmaragdowa,
- Szpacza,
- Tlenowa,
- Turystyczna,
- Uranowa,
- Uzdrowiskowa,
- Wakacyjna,
- Warszawska (parzyste od 78 i nieparzyste od 57),
- Wawrzyniaka,
- Wczasowa,
- Widokowa,
- Wiewiórcza,
- Woskowa,
- Wycieczkowa (parzyste do 62 i nieparzyste do 59a),
- Wypoczynkowa,
- Zajęcza,
- Żucza (13-38).
Każda z wymienionych ulic przyczynia się do kształtowania tożsamości wspólnoty parafialnej oraz jej relacji z lokalnym otoczeniem.
Grupy parafialne
W parafii św. Judy Tadeusza w Łodzi istnieje wiele aktywnych grup, które angażują się w życie wspólnoty. Przykładem są Żywe Róże, które składają się z dwóch kół oraz jednego w kaplicy Sióstr św. Rodziny z Bordeaux, a także Służba Ołtarza, która obejmuje ministrantów, lektorów i kościelnego. Ponadto, ważnym elementem parafialnej działalności jest schola oraz chór, które wzbogacają liturgię, a także asysta, która dba o porządek podczas nabożeństw.
Przypisy
- Zmarł ś.p. ks. kan. Piotr Miler [online], www.archidiecezja.lodz.pl [dostęp 10.01.2023 r.]
- Zmarł ś.p. ks. kan. Piotr Miler [online], archidiecezja.lodz.pl [dostęp 25.04.2021 r.]
- DariuszD. Kuczmera DariuszD., Kapelan sportu objął parafię na Rogach. Paweł Miziołek nie tylko o kibicach i piłkarzach ŁKS i Widzewa [online], Dziennik Łódzki, 06.12.2020 r. [dostęp 25.04.2021 r.]
- Parafia św. Judy Tadeusza Apostoła w Łodzi.
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia Świętej Rodziny w Łodzi (polskokatolicka) | Zbór Chrześcijańskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej w Łodzi | Zbór Kościoła Chrześcijan Dnia Sobotniego w Łodzi | Zbór Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan „Soli Deo Gloria” w Łodzi | Zbór Łódź-Widzew Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego | Parafia Trójcy Przenajświętszej w Łodzi | Parafia Zesłania Ducha Świętego w Łodzi | I Zbór Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan w Łodzi | Parafia Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi | Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Łodzi | Parafia św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi | Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Odkupiciela i św. Jana Bożego w Łodzi | Parafia Najświętszej Maryi Panny Łaskawej w Łodzi | Parafia Matki Boskiej Anielskiej w Łodzi | Parafia Kościoła Katolickiego Mariawitów w Łodzi | Parafia Ewangelicko-Reformowana w Łodzi | Parafia Ewangelicko-Metodystyczna Opatrzności Bożej w Łodzi | Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Mateusza w Łodzi | Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi | Zbór Łódź-Górna Kościoła Adwentystów Dnia SiódmegoOceń: Parafia św. Judy Tadeusza w Łodzi