Parafia Świętej Rodziny w Łodzi (polskokatolicka)


Parafia Świętej Rodziny w Łodzi to ważna jednostka Kościoła Polskokatolickiego, która znajduje się w granicach dekanatu warszawsko-łódzkiego, będącego częścią diecezji warszawskiej. Jej działalność jest integralną częścią lokalnej społeczności, oferując różnorodne formy duchowego wsparcia oraz uczestnictwa w sakramentach.

Msze święte w kościele parafialnym odbywają się w każdym tygodniu według ustalonego harmonogramu. W okresie letnim nabożeństwa zaplanowane są na środy o godzinie 17:00, podczas gdy w okresie zimowym celebrowane są trochę wcześniej, bo o 16:00. W niedziele wierni mają możliwość uczestniczenia w dwóch mszach: o godzinie 10:00 oraz 11:00.

Co miesiąc, w pierwszą niedzielę, o godzinie 17:00, odbywa się msza w języku angielskim, co sprzyja integracji międzynarodowej społeczności oraz umożliwia osobom anglojęzycznym aktywne włączenie się w życie parafialne.

Historia

Historia Kościoła Polskokatolickiego w Łodzi ma swoje korzenie w ideach, które zyskały popularność na przełomie XIX wieku.

Na początku XX wieku działalność w tej kwestii rozpoczął ksiądz Bolesław Jaeger, będący kapłanem Kościoła rzymskokatolickiego, który w 1927 roku postawił pierwsze kroki w kierunku utworzenia parafii w Łodzi. Wkrótce, w 1934 roku, powstała Parafia Świętej Rodziny.

Jednakże sam proces utworzenia parafii nie był prosty. Z początku spotkał się z licznymi trudnościami wynikającymi z nieprzychylnego nastawienia administracji sanacyjnej, ściśle współpracującej z przedstawicielami Kościoła rzymskokatolickiego. Ostatecznie, po długich staraniach, wierni zdołali założyć kaplicę w prywatnym lokalu, przy ul. Radwańskiej.

Pierwszym proboszczem nowo powstałej parafii został ks. W. Tuszyński, a już od 1936 roku pieczę nad nią objął ks. M. Petrow. Jego kadencja zakończyła się tragicznie, gdy w 1939 roku zmarł, pozostawiając dzieło w rękach swoich następców. W latach 1939-1949 proboszczem był ks. Stanisław Marczewski.

Na dużą zmianę parafianie czekali do czerwca 1949 roku, gdy oddano w użytkowanie świątynię pobaptystyczną, znajdującą się przy ul. Bolesława Limanowskiego 60. Likwidacja kaplicy przy ul. Radwańskiej była wynikiem tego przełomowego wydarzenia. Poświęcenia nowego kościoła dokonał bp Józef Padewski, co miało miejsce 21 sierpnia 1949 roku, w obecności licznego grona duchowieństwa oraz wiernych.

Po tym wydarzeniu, parafią kierowali kolejni proboszczowie, do których należeli m.in.: bp Adam Jurgielewicz, ks. Heliodor Rogowski, ks. Edmund Grusse, ks. Franciszek Baranowski, ks. Józef Gonkowski, ks. Tadeusz Gotówka, ks. Józef Nowak, ks. Jan Podsiadło oraz ks. Teodor Elerowski. W latach 1962-2013 proboszczem był ks. sen. mgr Stanisław Muchewicz, następnie jego obowiązki przejął ks. mgr Antoni Strzelczyk.

W marcu 2014 roku nowym proboszczem został ks. Jacek Adam Zdrojewski, który rozpoczął remont świątyni i zawiesił w ołtarzu głównym historyczny obraz M.B. Nieustającej Pomocy, pochodzący z nieistniejącego kościoła przy ul. Żeromskiego. W sierpniu 2014 roku, pod przewodnictwem ks. dziekana L. Kołodziejczyka, miały miejsce uroczystości z okazji 80-lecia parafii. W dniu 25 października 2015 roku poświęcono nową boczną kaplicę pod wezwaniem Krzyża Świętego, przeznaczoną na adorację i nabożeństwa zimowe.

W 2021 roku liczba wiernych parafii wynosiła około 200 osób. Do końca XX wieku w Łodzi istniała również druga parafia polskokatolicka pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która swoje siedziby miała najpierw przy ul. Stefana Żeromskiego 56, a następnie przy ul. Zachodniej 16. Jej pierwszy kościół, zaadaptowany z budynku modlitwy braci morawskich, obecnie stoi nieużywany.

Przypisy

  1. Moje powołanie [online], ekumenia.pl [dostęp 02.01.2024 r.]

Oceń: Parafia Świętej Rodziny w Łodzi (polskokatolicka)

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:6