Pomnik Początków Miasta Łodzi


Pomnik Początków Miasta Łodzi to istotny symbol związany z historią tego dynamicznie rozwijającego się miasta. Znajduje się on na styku alei Politechniki oraz ulicy Rembielińskiego, stanowiąc nie tylko punkt na mapie, ale też miejsce refleksji nad dorobkiem kulturowym Łodzi.

Pomnik upamiętnia postać Rajmunda Rembielińskiego, którego wkład w rozwój regionu jest niezaprzeczalny. Co więcej, jego lokalizacja przed wejściem do Centrum Handlowo-Rozrywkowego Sukcesja dodatkowo podkreśla ważność tego miejsca.

Niestety, należy zauważyć, że Centrum to zostało zamknięte 30 czerwca 2020 roku w wyniku upadłości inwestora, co z pewnością miało wpływ na życie lokalnej społeczności. Pomnik, mimo że stanowi trwały element przestrzeni miejskiej, przykuwa uwagę również z powodu otaczających go zmian i wyzwań, z jakimi zmaga się Łódź.

Opis

Pomnik Początków Miasta Łodzi to imponująca struktura, która składa się z dwóch głównych części. Na samym początku uwagę zwraca ponad dwumetrowa rzeźba wykonana z brązu, która przedstawia Rajmunda Rembielińskiego. Postać artysty ubrana we frak opiera się na dużym cyrklu, co symbolizuje jego rolę w kształtowaniu urbanistyki miasta.

Rzeźba została stworzona w Pracowni Rzeźby i Konserwacji Obiektów Zabytkowych ZET-ZET przez Zbigniewa Władykę, a projektantką była Zofia Władyka-Łuczak. To duet talentów, który zrealizował tę piękną koncepcję przy użyciu dużej precyzji i umiejętności artystycznych.

Pomnik jest umiejscowiony na posadzce, która została przygotowana przez Zakład Obróbki Kamienia LABRADORYT prowadzony przez Ludosława Wenerskiego. Cała placówka tworzy ciekawy projekt, składający się z 247 elementów wykonanych z kamienia Nero Zimbabwe oraz blachy kwasoodpornej, co nadaje wyjątkowy charakter tej monumentalnej kompozycji.

Posadzka samego pomnika przedstawia plan podziału Nowego Miasta Łodzi z 1823 roku, stworzony przez Filipa de Viebiga na zlecenie Rajmunda Rembielińskiego. Ten szczegół zdradza znaczenie, jakie miała ta struktura w kontekście urbanistycznym i historycznym Łodzi.

Historia

Od wielu lat Towarzystwo Przyjaciół Łodzi starało się o zrealizowanie idei postawienia pomnika, który miałby uhonorować inicjatora rozwoju przemysłowego miasta Łodzi. Przez wiele lat nie udawało się znaleźć odpowiednich funduszy, w tym 2013 roku, kiedy to zgłoszono projekt do budżetu obywatelskiego na rok 2014, jednak z braku sukcesów projekt ten musiał zostać wstrzymany.

Na szczęście, dzięki współpracy Ryszarda Bonisławskiego, prezesa TPŁ, oraz Fabryki Biznesu, udało się zrealizować pomnik Rajmunda Jakuba Rembielińskiego. Pomnik został umiejscowiony przed wejściem do Centrum Handlowo-Usługowego Sukcesja, które znajduje się na skrzyżowaniu ulicy Rembielińskiego z aleją Politechniki.

Uroczystość odsłonięcia pomnika miała miejsce 25 lipca 2015 roku z okazji obchodów 592. urodzin miasta Łodzi. W wydarzeniu wzięli udział znamienici goście, w tym Marek Belka, prezes NBP, Cezary Grabarczyk, poseł na Sejm, Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi, a także Włodzimierz Nykiel, rektor Uniwersytetu Łódzkiego oraz Stanisław Bielecki, rektor Politechniki Łódzkiej. W uroczystości uczestniczył również potomek Rembielińskiego, profesor fizyki z Uniwersytetu Łódzkiego.

W dniu 19 listopada Zakład Obróbki Kamienia LABRADORYT otrzymał wyróżnienie za posadzkę pomnika. Nagroda specjalna Kamień 2015 w kategorii „Kamień w obiektach architektonicznych” została przyznana przez redakcję miesięcznika Świat Kamienia.

Przypisy

  1. Łódzka Sukcesja się ZAMYKA. To KONIEC centrum handlowego! Co z kinem i siłownią? [online], lodz.se.pl [dostęp 07.08.2021 r.]
  2. Świat Kamienia 2015 r.
  3. Urząd Wojewódzki 2015 r.
  4. Budżet dla Łodzi 2013 r.
  5. Sukcesja – Materiały Prasowe 2015 r.
  6. Skubaczewska 2015 r.
  7. Dziennik Łódzki 2015 r.

Oceń: Pomnik Początków Miasta Łodzi

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:10