Artur Rubinstein


Artur Rubinstein, urodzony 28 stycznia 1887 roku w Łodzi, a zmarły 20 grudnia 1982 roku w Genewie, był jednym z najbardziej cenionych pianistów w historii muzyki. Jego kariera, trwająca ponad 80 lat, zaowocowała występami w ponad 6 tysiącach koncertów, co świadczy o jego niezwykłej popularności i umiejętnościach artystycznych.

Rubinstein był nie tylko wybitnym wirtuozem fortepianu XX wieku, ale także uznawanym interpretatorem dzieł wielkich kompozytorów, takich jak Fryderyk Chopin, Johannes Brahms, Franz Schubert, Robert Schumann, Antonín Dvořák, Siergiej Rachmaninow oraz Karol Szymanowski. Jego wykonania przyciągały uwagę krytyków i publiczności na całym świecie, potwierdzając jego status w muzycznym świecie.

W trakcie swojej kariery Artur Rubinstein występował z licznymi renomowanymi orkiestrami i dyrygentami. Tworzył muzykę z takimi znakomitościami jak Pau Casals, Jacques Thibaud orazRomanem Totenbergiem, co podkreślało jego wszechstronność i wpływ w różnorodnych kręgach muzycznych. Rubinstein pozostaje ikoną jako niekwestionowany mistrz fortepianu, który z pełnym oddaniem poświęcił swoje życie muzyce.

Życiorys

Artur Rubinstein przyszedł na świat 28 stycznia 1887 roku w Łodzi jako najmłodszy z siedmiorga dzieci w rodzinie żydowskiej o średnich dochodach. Jego ojciec, Izaak Rubinstein, prowadził małą fabrykę tekstylną, podczas gdy matka, Felicja Heiman, zajmowała się domem. Już w młodym wieku wykazywał talent muzyczny, a w wieku zaledwie siedmiu lat wystąpił na koncercie charytatywnym, co zwiastowało jego przyszłą karierę. Jego pierwszym nauczycielem gry na fortepianie był Adolf Prechner w Łodzi, następnie rodzice przenieśli go do Warszawy, gdzie uczył się od Aleksandra Różyckiego.

W 1897 roku Rubinstein udał się do Berlina, by kontynuować naukę w Wyższej Szkole Muzycznej. Tam miał okazję uczyć się gry na fortepianie pod okiem Karla Heinricha Bartha, a jako opiekuna miał dyrektora akademii, Josepha Joachima. W trakcie swoich studiów intensywnie koncertował i zadebiutował 1 grudnia 1900 roku w berlińskiej sali koncertowej Beethoven-Saal. W kwietniu 1902 roku zagrał w Filharmonii Warszawskiej pod batutą Emila Młynarskiego. Uznanie przyniósł mu występ w Szwajcarii, gdzie prezentował się dla Ignacego Jana Paderewskiego.

W 1904 roku przeniósł się do Paryża, gdzie odbył koncert, uznawany za początek jego międzynarodowej kariery. W jego programie znalazły się dzieła takie jak Koncert fortepianowy f-moll oraz Etiuda op. 10 nr 2 Fryderyka Chopina i Koncert fortepianowy g-moll Camille’a Saint-Saënsa. Po tym wydarzeniu artysta rozpoczął intensywne tourne po Stanach Zjednoczonych, Europie i Ameryce Południowej, a także koncertował w Polsce – w takich miastach jak Łódź, Warszawa, Lwów, Kraków i Zakopane. Podczas I wojny światowej Rubinstein dawał koncerty na rzecz Czerwonego Krzyża oraz Polski.

W 1932 roku związał się z Anielą, córką Emila Młynarskiego. Ich córka, Eva, przyszła na świat w 1933 roku w Buenos Aires. W 1939 roku rodzinę Rubinsteinów zmobilizował wyjazd z Europy do Stanów Zjednoczonych. W trakcie II wojny światowej artysta brał udział w koncertach charytatywnych, głównie na rzecz polskich uchodźców, i głośno apelował w USA o przystąpienie do wojny, podkreślając uczestnictwo Polski w wojennym wysiłku.

Niestety, podczas konfliktu Rubinstein stracił niemal całą rodzinę, co sprawiło, że nigdy nie wystąpił z koncertem w Niemczech. 13 maja 1945 roku, w czasie koncertu w San Francisco, zebrań gości z okazji powołania Organizacji Narodów Zjednoczonych, zagrał Mazurka Dąbrowskiego w proteście przeciwko brakowi polskiej flagi na ceremonii, manifestując swoje oburzenie słowami:

W tej sali, w której zebrały się wielkie narody, aby uczynić ten świat lepszym, nie widzę flagi Polski, za którą toczono tę okrutną wojnę.

Po czym dodał:

A więc teraz zagram polski hymn narodowy.

Za to heroiczne zachowanie otrzymał dyplom od Polonii amerykańskiej. W 1946 roku zdobył obywatelstwo amerykańskie, jednak wciąż utrzymywał bliskie więzi z Polską. Niezmiennie posługiwał się płynnie językiem polskim, odwiedził Polskę siedmiokrotnie, z pierwszą wizytą w 1958 roku. W 1960 roku był zaszczycony przewodniczeniem jurorom VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie wykonał znane utwory z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej. Co więcej, zainaugurował 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w 1966 roku i wystąpił na koncercie z okazji 60-lecia Filharmonii Łódzkiej w 1975 roku.

Ostatni raz publicznie wystąpił na scenie w Londynie w 1976 roku, a w 1979 roku złożył wizytę w Polsce, przebywając w Łodzi i Warszawie. W warszawskiej kawiarni Andrzeja Bliklego, mieszczącej się przy ul. Nowy Świat, można znaleźć pamiątkowe zdjęcia z tej wizyty. Wówczas, Polskie Nagrania „Muza” wydały płytę z jego koncertem z 1960 roku.

Rubinstein został odznaczony tytułem doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 1971 roku, podczas występu w Holstebro w Danii przyznano mu prestiżową nagrodę Fundacji Muzycznej Léonie Sonning – pierwszą tego typu nagrodę przyznaną pianiście. W 1978 roku otrzymał również nagrodę Kennedy Center Honors.

Artur Rubinstein pasjonował się cygarami, a przed rewolucją komunistyczną posiadał nawet plantację tytoniu na Kubie. Swój artystyczny świat współtworzył z wieloma znakomitymi osobistościami, takimi jak Karol Szymanowski, Pablo Picasso oraz Grzegorz Fitelberg. Zmarł 20 grudnia 1982 roku w Genewie, a jego prochy spoczywają na zboczu góry Orah, w pobliżu Jerozolimy. Choć uzyskał pośmiertnie nagrodę Grammy w 1994 roku, to ostatnie lata życia spędził w bliskości z żoną Nelą, autorką książki kucharskiej „Nela’s Cookbook”, wydanej w Nowym Jorku w 1983 roku, znanej w Polsce jako „Kuchnia Neli”. Jest to zapis kulinarnej pasji artysty oraz bohemy artystycznej Nowego Jorku, Los Angeles i Paryża.

Pamiętniki

Artur Rubinstein, wybitny pianista, pozostawił po sobie nie tylko wspaniałe nagrania, ale również fascynujące wspomnienia, które możemy odkrywać poprzez jego autobiografie. W jego książkach znajdziemy wiele interesujących anegdot i refleksji na temat życia artysty oraz historii muzyki.

W szczególności warto zwrócić uwagę na dwa ważne tytuły jego pamiętników:

  • „Moje młode lata (My Young Years)”, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Kraków 1976, ISBN 83-224-0303-8,
  • „Moje długie życie (My Many Years)”, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Kraków 1988, ISBN 83-224-0367-4.

Ordery i odznaczenia

Artur Rubinstein, wybitny pianista, był nie tylko artystą, lecz także osobą, która otrzymała wiele prestiżowych wyróżnień. Jego osiągnięcia w dziedzinie muzyki zostały docenione zarówno w Polsce, jak i za granicą. Oto lista najważniejszych odznaczeń, które przyznano mu w ciągu jego życia:

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1934),
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (28 kwietnia 1926),
  • Krzyż Komandorski Orderu Legii Honorowej (Francja),
  • Krzyż Komandorski Orderu Leopolda (Belgia),
  • Krzyż Komandorski Orderu Zasługi (Chile),
  • Krzyż Oficerski Orderu św. Jakuba od Miecza (Portugalia),
  • Krzyż Orderu Cywilnego Alfonsa XII (Hiszpania),
  • Prezydencki Medal Wolności (USA, 1976),
  • Komandor z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Włoskiej (Włochy),
  • Komandor z Gwiazdą Orderu Imperium Brytyjskiego (Wielka Brytania).

Upamiętnienie

Artur Rubinstein, wybitny pianista, jest wciąż obecny w kulturowym i muzycznym życiu wielu osób. Od 1974 roku w Izraelu regularnie odbywa się Międzynarodowy Mistrzowski Konkurs Pianistyczny, którego celem jest upamiętnienie jego osiągnięć i talentu. 4 kwietnia 1984 roku Filharmonia Łódzka z dumą nosiła nazwę Państwowej Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi, a 30 sierpnia 1999 roku Zarząd Województwa Łódzkiego nadał jej obecną nazwę: Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina.

W 1991 roku, Państwowy Zespół Szkół Muzycznych w Bydgoszczy przyjął imię Artura Rubinsteina, co również świadczy o jego niezwykłym dorobku, który inspiruje kolejne pokolenia. Co więcej, od 1993 roku odbywa się w Bydgoszczy Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”, który został zainaugurowany przez Ewy Stąporek-Pospiech, dyrektor tej szkoły. Wydarzenie to odbywa się pod patronatem Ewy Rubinstein, córki słynnego pianisty.

7 marca 2007 roku Sejm RP jednogłośnie zadecydował, aby uczcić pamięć Artura Rubinsteina, ogłaszając ten rok Rokiem Artura Rubinsteina. Dodatkowo, w 2008 roku w Łodzi powstała Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina, inicjująca Rubinstein Piano Festival. Festiwal ten zebrał znaczną uwagę i odbyły się jego trzy edycje: w latach 2008, 2011 i 2013.

W Muzeum Miasta Łodzi można znaleźć największą na świecie kolekcję pamiątek po Arturze Rubinsteinie, zgromadzoną w tzw. Galerii Muzyki im. Artura Rubinsteina, która została przekazana przez jego rodzinę. Te wszystkie wydarzenia pokazują, jak głęboko zakorzeniony jest jego wpływ na sztukę i kulturę, oraz jak wiele osób wciąż się nim inspiruje.

Przypisy

  1. The music prize over the years. sonningmusik.dk. [dostęp 25.02.2024 r.]
  2. Léonie Sonning Music Prize 1971. sonningmusik.dk. [dostęp 25.02.2024 r.]
  3. KENNEDY CENTER HONORS 1978 (TV). paleycenter.org. [dostęp 25.02.2024 r.]
  4. Ja wam zagram hymn Polski… i proszę wstać!. histar.pl, 22.12.2022 r. [dostęp 22.12.2022 r.]
  5. Wojciech Stanisław Grochowalski: Artur Rubinstein (1887–1982). arturrubinstein.pl, 2019. [dostęp 20.12.2022 r.]
  6. Rubinstein Artur, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 19.09.2019 r.]
  7. a b c d e f Artur Rubinstein – charyzmatyczny geniusz fortepianu [online], PolskieRadio.pl [dostęp 25.08.2019 r.]
  8. Maria Leszczyńska Ejzen, Anna Ćwiakowska, Izaak Kersz: Szkice z dziejów gminy Żydowskiej oraz cmentarza w Łodzi. books.google.pl, 1998. [dostęp 17.12.2022 r.]
  9. Bożena Pellowska-Chudobińska Łódzkie koncerty Artura Rubinsteina, Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Łódź 2011, ISBN 978-83-63150-00-6, s. 7.
  10. Konkurs Rubinsteina w Bydgoszczy.
  11. Andrzej Niziołek: Zachód słońca nad grobem Rubinsteina. Gazeta.pl, 01.05.2007 r. [dostęp 30.09.2015 r.]
  12. M.P. z 2007 r. nr 18, poz. 196.
  13. M.P. z 1926 r. nr 99, poz. 294 „za zasługi, położone na polu propagandy polskiej zagranicą”.
  14. Polonia Restituta. „Gazeta Lwowska”, s. 2, nr 101 z 06.05.1926 r.
  15. Doktorzy honoris causa [online], Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, 22.09.2010 r. [dostęp 12.05.2011 r.]
  16. Harvey Sachs: Rubinstein: A Life. 1995, s. 139. ISBN 978-0-8021-1579-9.
  17. Kronika. Rubinstein w Rzeszowie. „Gazeta Rzeszowska”, s. 3, nr 40 z 30.09.1934 r.
  18. Culture.pl – Artur Rubinstein [dostęp 05.10.2011 r.]
  19. MSZ: Polska w ONZ. Aleksander Bregman Dzieje pustego fotela: konferencja w San Francisco i sprawa polska, Londyn 1947.
  20. Wystawa stała „Z dziejów Łodzi. Historia – Kultura – Codzienność” – Galeria Muzyki im. Artura Rubinsteina [online], Muzeum Miasta Łodzi [dostęp 28.06.2012 r.] [zarchiwizowane].
  21. Arthur Rubinstein Dies in Geneva at 95. www.nytimes.com.

Oceń: Artur Rubinstein

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:19