Roman Totenberg był wybitnym skrzypkiem i zasłużonym pedagogiem, który w swoim życiu osiągnął wiele sukcesów w dziedzinie muzyki. Urodził się 1 stycznia 1911 roku w Łodzi, co stanowiło początek jego niezwykłej kariery artystycznej. Po wielu latach spędzonych w Polsce, swoją przyszłość związał z Stanami Zjednoczonymi, gdzie osiedlił się na stałe.
Jego pasja do muzyki nie tylko zaowocowała wieloma znakomitymi występami, ale również wpłynęła na rozwój przyszłych pokoleń muzyków, dzięki jego działalności pedagogicznej. Totenberg zmarł 8 maja 2012 roku w Newton, pozostawiając trwały ślad w historii muzyki klasycznej.
Życiorys
Rodzina Romana Totenberga miała interesujące korzenie, w których przeplatały się zarówno tradycje żydowskie, jak i chrześcijańskie. Już w wieku sześciu lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach, a niedługo potem koncertował już ze swoim nauczycielem, który pełnił rolę koncertmistrza w operze. Młodzieńcze lata Totenberga minęły w Warszawie, gdzie ukończył V Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Józefa Poniatowskiego. Następnie kontynuował naukę w konserwatorium pod okiem Michałowskiego.
Poznał również wielkich mistrzów, studiując u C. Flescha w Berlinie oraz G. Enescu w Paryżu. Debiutował w 1925 roku podczas występu z Orkiestrą Filharmonii Warszawskiej, a już niedługo potem zadebiutował za granicą występując z Berliner Philharmoniker. W 1927 roku poznał Karola Szymanowskiego, który wówczas był dyrektorem konserwatorium. W 1933 roku w Paryżu spotkał się z Dariusem Milhaud, który z kolei debiutował tam jako kompozytor.
Przed wybuchem II wojny światowej Totenberg podjął decyzję o emigracji do Stanów Zjednoczonych. W 1940 roku objął stanowisko dyrektora działu muzyki kameralnej w rozgłośni radiowej WQXR. W trakcie swojego amerykańskiego tournée koncertowego występował z największymi orkiestrami, współpracując zarówno z Karolem Szymanowskim, jak i Arturem Rubinsteinem.
W 1947 roku związał się z Akademią Muzyczną w Santa Barbara w Kalifornii, gdzie został profesorem. Ponadto od 1950 do 1960 roku pełnił kierowniczą rolę w Aspen Institute w Kolorado. W latach 1961–1978 był profesorem na wydziale smyczkowym Boston University, a od 1978 do 1985 roku sprawował podobną funkcję w Peabody Conservatory of Music w Baltimore oraz w Longy School of Music.
Wyróżnienia
W roku 1983 Roman Totenberg został wyróżniony tytułem „Nauczyciela – Artysty roku”, który przyznano mu przez American String Teachers Association. To prestiżowe odznaczenie podkreśla jego znaczący wkład w edukację muzyczną.
Następnie, w 1988 roku, artysta otrzymał Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, co stanowi kolejny dowód na jego zaangażowanie w promowanie kultury polskiej na świecie.
W roku 2000 uhonorowano go Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, co potwierdza jego nieocenioną rolę w dziedzinie muzyki.
Dodatkowo, Roman Totenberg pełnił funkcję jurora w międzynarodowych konkursach muzycznych, a także był aktywnym organizatorem festiwali, co świadczy o jego szerokim wpływie na życie muzyczne i kulturalne.
Rodzina
W rodzinie Totenbergów szczególną osobą jest Nina Totenberg, która zdobyła uznanie jako dziennikarka pracująca dla amerykańskiego National Public Radio. Jej działalność zawodowa połączyła się z głębokimi tradycjami rodzinnymi, wnosząc jednocześnie nową jakość do świata mediów.
Wybrana dyskografia (CD)
W wybranej dyskografii Romana Totenberga, można znaleźć szereg znakomitych nagrań, które dokumentują jego artystyczny dorobek. W 1993 roku zarejestrowano utwory: Koncert skrzypcowy D-dur Op. 77 Johanna Brahmsa oraz Koncert skrzypcowy D-dur Op. 21 „Concerto Militaire” Karola Lipińskiego. W tej sesji Totenberg wystąpił z Polską Narodową Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Antoniego Wita, a nagranie opublikowano przez wytwórnię Titanic.
Dalsze osiągnięcia artysty obejmują nagranie „Koncertu skrzypcowego” Ernesta Blocha oraz „Trois Poemes Juifs”, wykonane z Wiedeńską Orkiestrą Operową pod kierownictwem Władimira Golschmanna, wydane przez Vanguard Classic.
W roku 2009 artysta zrealizował nagranie „Koncertu skrzypcowego” Ludwiga van Beethovena D-dur Op. 61, występując z Poznańską Orkiestrą Filharmoniczną pod dyrekcją Stanisława Wislockiego, a materiał ten opublikowano przez Past Classics.
W 2011 roku ukazała się płyta „The Art of Roman Totenberg • From Bach to Webern”, na której znalazły się nagrania ze spanielenia artysty obejmujące lata 1943-1996, w formie 2CD, wydane przez Arbiter.
Przypisy
- „Boston Globe” - Roman Totenberg Dies
- a b romantotenberg.com – Biography [dostęp 05.10.2011 r.]
- Peabody Institute – Portals: About Peabody. peabody.jhu.edu. [zarchiwizowane z 07.06.2010 r.]
- Longy School of Music. longy.edu. [zarchiwizowane z 03.11.2010 r.]
- M.P. z 2000 r. nr 35, poz. 716 – pkt 19.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Krystyna Stołecka | Bernard Sztajnert | Stanisław Kierner | Marcin Bałczewski | Shlomo Itzkovitch | Joanna Rossa | Stefan Niemierowski | Renata Pękul | Izabella Miko | Joanna Grabowska | Ziemowit Kosmowski | Zbigniew Nienacki | Stefania Grodzieńska | Marek Włodarczyk (ur. 1954) | Adam Szyper | Feliks W. Kres | Eugeniusz Przybył | Rywka Lipszyc | Jakub Rajnglas | Piotr ZeltOceń: Roman Totenberg