Józef Litauer


Józef Litauer, który przyszedł na świat 7 stycznia 1894 roku w Łodzi, był zaznaczoną postacią w polskim środowisku prawniczym oraz angażującym się działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej.

W swojej karierze zawodowej jako prawnik, Litauer podjął się zadania promowania międzynarodowego języka Esperanto, co miało na celu ułatwienie komunikacji wśród międzynarodowej społeczności. W 1931 roku objął stanowisko sekretarza generalnego Międzynarodowego Towarzystwa Esperantystów-Prawników, znacząco przyczyniając się do rozwoju tej inicjatywy.

Po rozwiązaniu organizacji „Laboro” przez polski rząd, Litauer nie zrezygnował z działalności społecznej. W 1933 roku, wspólnie z Władysławem Lekowskim oraz Markiem Wajsblumem, założył Socjalistyczne Towarzystwo Esperantystów, które miało na celu integrację działaczy socjalistycznych zainteresowanych językiem Esperanto.

W 1937 roku był redaktorem periodyku „Orzecznictwo Podatkowe”, co świadczy o jego dużym zaangażowaniu w dziedzinie prawa i edukacji prawnej. Niestety, w 1939 roku, Litauer stawał przed poważnymi problemami prawnymi; został skazany przez polski sąd na pół roku więzienia w zawieszeniu za opublikowanie pracy francuskiego religioznawcy Couchouda pt. „Tajemnice Jezusa”.

Stan jego wiedzy oraz działalności przerwał wybuch II wojny światowej, podczas której Józef Litauer zaginął. Istnieją przypuszczenia, że w wyniku działań wojennych mógł zostać zamordowany przez Niemców, co pozostawia wiele pytań o dalsze losy tej ważnej postaci w historii Polski.

Przypisy

  1. Publikatory orzecznictwa sądowego - Wydanie - 1-2/2011 | Palestra [online], palestra.pl [dostęp 25.09.2020 r.]
  2. Władysław Lekowski: SAT-ano kaj hispana batalinto [online], www.nodo50.org [dostęp 25.09.2020 r.]
  3. Wiesław Mercik, Bez płaszcza z gronostajów. Kościół a państwo i prawa człowieka. Krajowa Agencja Wydawnicza Kraków 1988, s. 168.

Oceń: Józef Litauer

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:20