Andrzej Pęczak, urodzony 10 marca 1951 roku w Łodzi, jest postacią, która znacząco wpisała się w polską politykę. Jako długoletni działacz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), Pęczak pełnił istotne funkcje w strukturach państwowych.
W swojej karierze politycznej, pełnił m.in. rolę wojewody łódzkiego, co umożliwiło mu wpływanie na lokalne sprawy i rozwój regionu. Dodatkowo, był wiceministrem skarbu państwa, gdzie zajmował się kluczowymi kwestiami związanymi z finansami publicznymi.
Jego obecność w polskim parlamencie jako poseł na Sejm III i IV kadencji potwierdza jego zaangażowanie w procesy legislacyjne oraz chęć wpływania na kierunki rozwoju kraju.
Życiorys
Wykształcenie
Andrzej Pęczak to postać, która swoją edukację rozpoczęła w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Łodzi, gdzie zdobył solidne podstawy do dalszego rozwoju. Po ukończeniu liceum, podjął studia na Wydziale Inżynierii Chemicznej na Politechnice Łódzkiej, w trakcie których uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera. Jego pasja do nauki nie ustała, co zaowocowało zdobyciem stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych na Wydziale Organizacji i Zarządzania Akademii Nauk Społecznych przy KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego w Moskwie.
Działalność polityczna
Kariera Andrzeja Pęczaka w dziedzinie polityki rozpoczęła się w Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Maltex”, gdzie objął stanowisko sekretarza zakładowego oddziału Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Działał również w strukturach wojewódzkich Związku Harcerstwa Polskiego, gdzie pełnił ważne funkcje, jak sekretarz komisji zarządu Oddziału Łódzkiego ZSMP oraz zastępca komendanta Chorągwi Łódzkiej ZHP. W 1971 roku przystąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w której pozostawał aż do jej rozwiązania. W latach 1981-1989 był I sekretarzem komitetu zakładowego w Łódzkich Zakładach Radiowych Fonica.
Po rozpadzie PZPR, Pęczak stał się członkiem założycielem Socjaldemokracji RP. W 1989 roku kandydował jako niezależny w wyborach kontraktowych do Senatu, będąc jednocześnie członkiem Komitetu Wojewódzkiego PZPR. W późniejszych wyborach w 1991 i 1993 roku startował z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jednak bez sukcesu. W pierwszej połowie lat 90. pracował także w spółkach prawa handlowego.
Kiedy władza przeszła w ręce koalicji SLD-PSL, w 1994 roku Pęczak został mianowany wojewodą łódzkim. W trakcie swojego urzędowania brał udział w inicjatywie utworzenia Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także wprowadził Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Łódzkiego. W 1997 roku pierwszy raz dostał się do Sejmu III kadencji z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Ponadto w latach 1998–2000 zasiadał w sejmiku łódzkim. W 1999 roku objął funkcję przewodniczącego rady wojewódzkiej przekształconego w partię Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
W 2001 roku Pęczak po raz kolejny zdobył mandat posła, tym razem z okręgu sieradzkiego na liście koalicji SLD-UP. W tym samym szczególnym roku został wiceprzewodniczącym klubu parlamentarnego SLD. W latach 2001-2004 sprawował także funkcję przewodniczącego Komisji do Spraw Kontroli Państwowej, a krótko w 2004 roku zasiadał w Parlamencie Europejskim. Nie ubiegał się o reelekcję w wyborach w 2005 roku, lecz w 2009 roku nabył własność spółki prowadzącej hotel w Sokolnikach.
Postępowania sądowe
Przełomowym momentem w życiu Pęczaka była sytuacja z 2003 roku, kiedy to stracił stanowisko przewodniczącego wojewódzkich struktur SLD w wyniku ujawnienia afery w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. W maju 2004 roku prokuratura postawiła mu zarzut defraudacji ponad 42 milionów złotych z tego funduszu, jednak nie uchylono mu immunitetu. W listopadzie tego samego roku miał miejsce kolejny wniosek do Sejmu o uchwałę immunitetu w związku z zarzutami płatnej protekcji i przyjęcia łapówki od Marka Dochnala, która obejmowała m.in. użyczenie luksusowego samochodu Mercedes-Benz klasa S o niemal 300 tysiącach złotych. Głosowanie 19 listopada 2004 roku uwzględniło ten wniosek, co doprowadziło do wykluczenia Andrzeja Pęczaka z partii oraz klubu parlamentarnego SLD, a także do utraty funkcji przewodniczącego komisji sejmowej. Tego samego dnia został aresztowany, co czyni go pierwszym w historii III RP parlamentarzystą, który będąc w mandacie, został pozbawiony wolności. Na początku 2007 roku, po wpłaceniu 400 tys. zł tytułem poręczenia majątkowego, uchwała aresztu została uchylona.
W 2009 roku, w procesie karnym związanym z działalnością WFOŚiGW, Andrzej Pęczak w pierwszej instancji został skazany na 4 lata pozbawienia wolności. W 2011 roku Sąd Apelacyjny zmniejszył tę karę do 3 lat i 8 miesięcy, a także orzekł karę grzywny za usunięcie składników majątku zajętych w ramach zabezpieczenia majątkowego. Proces dotyczący zarzutów o przyjmowanie oraz żądanie łapówek od Marka Dochnala zakończył się w styczniu 2014 roku, kiedy to Sąd Rejonowy w Pabianicach skazał go na karę 3 lat pozbawienia wolności oraz grzywnę, a dodatkowo orzekł przepadek równowartości uzyskanych korzyści majątkowych.
Przypisy
- Andrzej Pęczak skazany, 3 lata więzienia. dzienniklodzki.pl, 29.01.2014 r. [dostęp 29.01.2014 r.]
- Andrzej Pęczak skazany na grzywnę przez sąd w Łodzi. dziennik.pl, 19.04.2011 r. [dostęp 19.04.2011 r.]
- Sąd zmniejszył karę Andrzejowi Pęczakowi. wp.pl, 19.01.2011 r. [dostęp 26.02.2011 r.]
- Pęczak skazany na 4 lata więzienia. gazeta.pl, 28.01.2009 r. [dostęp 13.12.2009 r.]
- Pęczak znów na salonach. naszemiasto.pl, 20.09.2009 r. [dostęp 21.05.2011 r.]
- Poseł SLD z radości pocałował podłogę. wp.pl, 09.01.2007 r. [dostęp 13.12.2009 r.]
- Pęczak wykluczony z SLD. wp.pl, 19.11.2004 r. [dostęp 26.02.2011 r.]
- Klub SLD wybrał swoich wiceszefów. wp.pl, 23.10.2001 r. [dostęp 26.02.2011 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Lew Holenderski | Stanisław Trepczyński | Oskar Friese | Jerzy Rozwandowicz | Urszula Płażewska | Katarzyna Sztop-Rutkowska | Zdzisław Pachowski | Aleksandra Wiśniewska | Piotr Piętak | Józef Litauer | Tuwia Borzykowski | Władysław Piątkowski | Rafał Wiśniewski | Przemysław Staniszewski | Katarzyna Lubnauer | Sylwester Pawłowski | Tekla Borowiak | Jacek Kluczkowski | Jadwiga Nowakowska (posłanka) | Roman PasikowskiOceń: Andrzej Pęczak