Katarzyna Małgorzata Sztop-Rutkowska, urodzona 9 września 1973 roku w Łodzi, jest osobą pełniącą wiele istotnych ról w polskim społeczeństwie. Posiada tytuł doktora nauk humanistycznych oraz jest socjolożką, co sprawia, że jej wiedza i doświadczenie są cenne w kontekście analiz społecznych.
Oprócz działalności akademickiej, Sztop-Rutkowska angażuje się w sprawy społeczne i polityczne, co ukazuje jej właczanie w lokalne inicjatywy. W 2018 roku miała zaszczyt być drugą osobą w historii, która ubiegała się o stanowisko prezydenta Białegostoku w wyborach samorządowych, co świadczy o jej znaczącej roli w polityce lokalnej.
Jako liderka nowego ruchu miejskiego, „Inicjatywa dla Białegostoku”, zyskała uznanie w społeczności, dążąc do pozytywnych zmian w swoim mieście. Jej działalność daje nadzieję na rozwój oraz innowacyjne podejście do problemów białostockiego społeczeństwa.
Życiorys
Wykształcenie i działalność naukowa
Katarzyna Sztop-Rutkowska ukończyła XXXI Liceum Ogólnokształcące im. Ludwika Zamenhofa w Łodzi. Następnie, w 1998 roku, zdobyła dyplom na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie socjologii. W 2019 roku ukończyła również studia podyplomowe w zakresie marketingu internetowego na Politechnice Białostockiej. Dodatkowo, w 2003 roku na Uniwersytecie Łódzkim obroniła pracę doktorską zatytułowaną 'Kształtowanie się stosunków polsko-żydowskich w Białymstoku w okresie międzywojennym w świetle prasy lokalnej’. Jest autorką licznych prac dotyczących stosunków polsko-żydowskich, pamięci lokalnej oraz partycypacji obywatelskiej.
Pracę w obszarze nauki rozpoczęła w Instytucie Pracy i Spraw Społecznych, a od 1999 roku jest związana z Uniwersytetem w Białymstoku. W latach 2008-2011 pełniła funkcję wicedyrektora Instytutu Socjologii UwB.
Działalność społeczna
Katarzyna jest pomysłodawczynią i prezeską Fundacji Laboratorium Badań i Działań Społecznych „SocLab”. Poza tym, zainicjowała powstanie białostockiego Klubu Tygodnika Powszechnego oraz współtworzyła inicjatywę „100-lecie kobiet” w regionie podlaskim. Ukończyła także Szkołę Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Aktywnie angażuje się w tworzenie społeczności w Białymstoku, które sprzeciwiają się ksenofobii i nietolerancji. Uczestniczyła w demonstracji na rzecz uchodźców w 2015 roku. W tym samym roku wspólnie z grupą ponad 100 osób wysłała publiczny list do arcybiskupa Archidiecezji białostockiej, protestując przeciw antyuchodźczej manifestacji. Również w 2016 roku, w odpowiedzi na marsz ONR, zorganizowała manifestację „Białystok wolny od nienawiści”. Jej działalność została opisane w książce Marcina Kąckiego „Białystok – biała siła, czarna pamięć”. W lipcu 2019 roku zabrała głos publiczny po I Marszu Równości w Białymstoku m.in. pisząc list do papieża Franciszka, przedstawiając negatywne skutki listu arcybiskupa Tadeusza Wojdy.
Dodatkowo, podczas wiecu Lewicy „Polska przeciwko nienawiści”, wystąpiła w imieniu Inicjatywy dla Białegostoku. Z pasją angażuje się w tworzenie pamięci o Żydach białostockich. W 2015 roku była inicjatorką społecznych obchodów powstania w getcie białostockim. Współpracuje z różnymi organizacjami, aby upamiętnić obecność Żydów w historii miasta. Wprowadziła do lokalnej debaty termin „folderowa wielokulturowość”, krytykując lokalną politykę pamięci.
Jako aktywistka, promuje rozwój społeczeństwa obywatelskiego. W ramach działalności Fundacji SocLab, wspiera mieszkańców w tworzeniu Rad Seniorów oraz brała udział w inicjatywach związanych z budżetem obywatelskim w Białymstoku. Jako ekspertka asystuje samorządom w prowadzeniu efektywnych konsultacji społecznych. Szkoli w zakresie zastosowania Design Thinking w projektach społecznych. Od 2019 roku koordynuje akcję Masz Głos Fundacji im. Stefana Batorego w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim oraz mazowieckim. Prowadzi także Techklub Białystok, organizując spotkania dotyczące nowych technologii oraz wspierając walkę z wycinką drzew w kontekście inwestycji.
Działalność polityczna
Podczas wyborów samorządowych w 2018 roku, stanęła na czele społecznego komitetu wyborczego „KWW Inicjatywa dla Białegostoku”, którego kandydaci uzyskali 8,14% głosów, co dało im trzecie miejsce. Jako kandydatka na prezydenta Białegostoku zdobyła 4963 głosów, co stanowi 4,2% wszystkich głosów. Po wyborach, inicjatywa zaczęła oficjalnie zajmować stanowisko w kwestiach dotyczących polityki miejskiej, w tym smogu oraz transportu publicznego.
W 2019 roku Katarzyna Sztop-Rutkowska podjęła współpracę z Łukaszem Gibałą oraz Janem Śpiewakiem, tworząc stowarzyszenie Energia Miast, w którym pełni rolę wiceprzewodniczącej.
Przypisy
- JulitaJ. Januszkiewicz, Las. Turczyński. Protesty przeciwko wycince. [online], Kurier Poranny, 05.12.2019 r. [dostęp 10.12.2019 r.]
- TomaszT. Mikulicz, Drzewa przy ul. Bułgarskiej jednak zostają. Wszystkie. Prezydent zmienił zdanie po prośbach społeczników [online], Kurier Poranny, 12.07.2019 r. [dostęp 10.12.2019 r.]
- MarcM. Santora, JoannaJ. Berendt, Anti-Gay Brutality in a Polish Town Blamed on Poisonous Propaganda, „The New York Times”, 27.07.2019 r. [dostęp 10.12.2019 r.] (ang.)
- Rady seniorów w działaniu [online] [dostęp 10.12.2019 r.] (ang.)
- Budżet obywatelski w Białymstoku [online], Polskie Radio Białystok [dostęp 10.12.2019 r.] (pol.).
- Zespół [online], Masz Głos [dostęp 10.12.2019 r.] (pol.).
- SocLab » Zespół Fundacji [online] [dostęp 09.12.2019 r.] (pol.).
- Klub „TP” Białystok – KlubTygodnika.pl [online] [dostęp 09.12.2019 r.] (pol.).
- Apel białostockich katolików w sprawie Marszu przed Bazylika [online], Petycjeonline.com [dostęp 09.12.2019 r.]
- Idź i pilnuj w sobie człowieka. Białystok wolny od nienawiści. [dostęp 09.12.2019 r.]
- Białystok [online], czarne.com.pl [dostęp 10.12.2019 r.]
- Wyborcza.pl [online], bialystok.wyborcza.pl [dostęp 10.12.2019 r.]
- Dr Katarzyna Małgorzata Sztop-Rutkowska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 09.12.2019 r.]
- Katarzyna Sztop-Rutkowska [online], uwb.academia.edu [dostęp 09.12.2019 r.]
- a b Wybory samorządowe 2018 [online], wybory2018.pkw.gov.pl [dostęp 09.12.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Zdzisław Pachowski | Aleksandra Wiśniewska | Piotr Piętak | Józef Litauer | Stanisław Mertens | Szmul Milman | Alfred Müller | Mirosław Zieliński | Henryk Różański | Henryk Kanicki | Urszula Płażewska | Jerzy Rozwandowicz | Oskar Friese | Stanisław Trepczyński | Lew Holenderski | Andrzej Pęczak | Tuwia Borzykowski | Władysław Piątkowski | Rafał Wiśniewski | Przemysław StaniszewskiOceń: Katarzyna Sztop-Rutkowska