Mieczysław Tomala


Mieczysław Tomala to postać, której biografia jest pełna znaczących osiągnięć i wkładu w rozwój polskiej nauki oraz dyplomacji. Urodził się 16 października 1921 roku w Łodzi, a swoje życie zakończył 7 września 2014 roku w Warszawie.

Był uznawanym ekonomistą, politologiem, a także specjalistą w zakresie niemcoznawstwa. Jego praca jako dyplomata i tłumacza pozostawiła trwały ślad w różnych dziedzinach, a jego ekspertyza przyczyniła się do wzbogacenia polskiej wiedzy o Niemczech oraz relacjach międzynarodowych.

Życiorys

„W czasie drugiej wojny światowej, Mieczysław Tomala podejmował pracę w niemieckiej firmie budowlanej, co miało na celu uniknięcie przymusowego wywózki do pracy. Po zakończeniu działań wojennych, rozpoczął studia w łódzkim oddziale Wyższej Szkoły Handlowej, gdzie napisał pracę magisterską dotycząca problemów gospodarczych, które dotknęły Niemcy w latach 1945–1948.

Jego kariera zawodowa nabrała tempa, gdy zaczął pracować w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. W 1958 roku, dzięki pracy pod kierunkiem prof. Jana Drewnowskiego, uzyskał tytuł doktora. W latach sześćdziesiątych pełnił funkcję radcy w polskiej ambasadzie w Berlinie Wschodnim.

Po powrocie do kraju, Mieczysław Tomala objął stanowisko wicedyrektora PISM. W 1971 roku osiągnął kolejny kamień milowy w swojej karierze, otrzymując stopień doktora habilitowanego, który był wynikiem jego pracy poświęconej problematyce udziału gospodarki zachodnioniemieckiej w światowym rynku.

Dalsze jego kroki zawodowe prowadziły go do Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz do polskiej ambasady w Hadze. W 1981 roku został uhonorowany nominacją profesorską. Mieczysław Tomala był także inicjatorem wydawania Zeszytów Niemcoznawczych oraz brał aktywny udział w tworzeniu Fundacji Pamięć.

Odznaczenia

Wśród wyróżnień przyznawanych Mieczysławowi Tomali, znajdują się cenne odznaczenia, które świadczą o jego osiągnięciach i zasługach. Oto niektóre z nich:

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 2001 roku,
  • Krzyż Wielki Zasługi Orderu Zasługi RFN,
  • Medal im. Ludwika Waryńskiego, przyznany w 1988 roku.

Przypisy

  1. Krzysztof Ruchniewicz. Prof. Mieczysław Tomala. „Gazeta Wyborcza”, s. 16, 19.09.2014 r.
  2. CZŁOWIEK Z NIEMIECKĄ PASJĄ. [dostęp 23.09.2014 r.]
  3. Prof. Mieczysław Tomala, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 23.09.2014 r.]
  4. M.P. z 2002 r. nr 1, poz. 17
  5. „Życie Partii”, nr 5 (543), 08.03.1989 r.
  6. Nekrolog na stronie Gazety Wyborczej

Oceń: Mieczysław Tomala

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:6