Antoni Wołowski, znany także jako Zenon, urodził się w 1890 roku w Łodzi. To postać o niezwykłej biografii, która wpisała się w historię Polski jako działacz socjalistyczny oraz orędownik niepodległości.
Wołowski był członkiem Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS). Jego działalność i zaangażowanie w walkę o wolność Polski doprowadziły do tego, że został skazany na karę śmierci. To jednak nie zakończyło jego heroicznej ścieżki, gdyż był również legionistą oraz uczestnikiem powstań śląskich.
Niestety, wołowski spotkał tragiczny los – w 1920 roku został zamordowany przez bolszewików. Jego odwaga i poświęcenie nie przeszły bez echa, został odznaczony Orderem Virtuti Militari, co honoruje jego wkład w walkę o niepodległość Polski.
Ostatnie chwile życia Wołowskiego miały miejsce w Rybienku Leśnym, gdzie zginął z rąk wrogów wolności. Jego historia jest symbolem poświęcenia i determinacji w dążeniu do niepodległości.
Życiorys
Pochodzący z robotniczej rodziny, Antoni Wołowski od najmłodszych lat zaangażował się w działalność niepodległościową. W wieku piętnastu lat wstąpił do Organizacji Bojowej PPS w Łodzi. W 1906 roku został aresztowany z bronią w ręku, co skutkowało wyrokiem śmierci, który jednak zamieniono na dożywotnią katorgę. Dzięki jego młodemu wiekowi wyrok został zredukowany do ośmiu lat ciężkiego więzienia, które odbywał w różnych placówkach: w Łodzi, Piotrkowie, Warszawie oraz w Łęczycy. Na szczególną uwagę zasługuje jego czas spędzony w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej.
W 1914 roku, po ucieczce Rosjan, udało mu się zbiec do Łodzi. Już tydzień później wstąpił do I Brygady Legionów Polskich, biorąc udział w całej kampanii. W trakcie bitwy pod Łowczówkiem został ranny. Po dymisji Józefa Piłsudskiego w 1916 roku, stał się jednym z funkcjonariuszy wysłanych na posterunki werbunkowe, mając na celu agitację wśród żołnierzy.
Rozpoczął działalność w polityce jako członek PPS, najpierw w Lublinie. Do marca 1918 roku kierował Pogotowiem Bojowym PPS w Kutnie. Z uwagi na zagrożenie aresztowaniem, przedarł się pod okupację austriacką, a od marca 1918 roku angażował się w działania w Częstochowie, gdzie brał udział w rozbrajaniu okupantów chwilę przed odzyskaniem niepodległości.
W Częstochowie dowodził Milicją Ludową PPS. W 1919 roku uczestniczył w I powstaniu śląskim, gdzie m.in. pełnił funkcję komendanta biura wywiadowczego. W 1920 roku, jako podporucznik, walczył w oddziałach partyzanckich w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Został wzięty do niewoli pod Radzyminem, gdy przedzierał się z istotnymi rozkazami do Białegostoku.
W tragicznych okolicznościach został rozstrzelany 17 sierpnia 1920 roku, razem z sześcioma innymi jeńcami w Rybienku Leśnym pod Wyszkowem. Ciało Antoni Wołowskiego zostało sprowadzone do Łodzi 3 marca 1921 roku i pochowane na Cmentarzu na Dołach.
Na miejscu jego śmierci w 1921 roku postawiono pomnik z napisem:
„Tu zostali zamordowani w dniu 17 sierpnia 1920 roku przez czerezwyczajkę bolszewicką śp. Antoni Wołowski ppor. wojsk polskich i sześciu nieznanych. Cześć ich pamięci.”
W 1949 roku władze nakazały rozbicie pomnika, jednak ówczesny naczelnik urzędu gminy w Somiance, pan Gotowiec, zignorował ten rozkaz, umieszczając pomnik literami ku ziemi pod płotem posesji urzędu. Po dziesięciu latach, w odpowiedzi na oskarżenia władz bezpieczeństwa, nakazano ponownie rozbić pomnik. Nowy naczelnik gminy, Roman Liskiewicz, zdecydował się w tajemnicy wmurować część pomnika w schody nowo budowanej siedziby urzędu gminy. Ostatecznie, pomnik został odnaleziony 3 marca 1989 roku, a 13 sierpnia 1989 roku odbyło się jego ponowne odsłonięcie. Ulica w Rybienku Leśnym, przy której pomnik się znajduje, nosi imię ppor. Wołowskiego.
Odznaczenia
Antoni Wołowski, odznaczony pośmiertnie, został uhonorowany Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari w 1922 roku oraz Krzyżem Niepodległości z Mieczami w 1930 roku.
Przypisy
- Zarządzenie z 19 grudnia 1930, o nadaniu Krzyża Niepodległości z Mieczami, Krzyża Niepodległości i Medalu Niepodległości (Monitor Polski z 1930 r., Nr 300, poz. 423). [dostęp 22.12.2011 r.]
- Dekret Naczelnika Państwa L. 11314 V.M. Adj. Gen. z 1922 r. (Dziennik Personalny z 1922 r. Nr 6, s. 226)
- Kamienna ekshumacja. "Polska Zbrojna". [dostęp 26.04.2011 r.]
- Artur Leinwand: Pogotowie Bojowe i Milicja Ludowa W Polsce 1917-1919. Warszawa: Książka i Wiedza, 1972.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Dariusz Jadowski | Zenon Kryński | Hersz Berliński | Piotr Walczak (urzędnik) | Kazimierz Witaszewski | Artur Krönig | Ryszard Bonisławski | Alojzy Bartoszek | Emil Zerbe | Ryszard Piasecki | Andrzej Oborzyński | Mieczysław Zdziechowski | Fajwel Berliner | Mieczysław Tomala | Alicja Kaczorowska | Léon Goldberg | Paweł Jankiewicz | Henryk Kanicki | Henryk Różański | Mirosław ZielińskiOceń: Antoni Wołowski