Maria Sielicka-Gracka


Maria Teresa Sielicka-Gracka to postać o wielkim znaczeniu w polskiej medycynie i polityce. Urodziła się 2 maja 1937 roku w Łodzi, co czyni ją częścią bogatej historii tego miasta.

Jako lekarz, Sielicka-Gracka wniosła znaczący wkład w rozwój zdrowia publicznego w Polsce. Jednocześnie pełniła rolę posłanki na Sejm X kadencji, co świadczy o jej zaangażowaniu w sprawy społeczne i polityczne kraju.

Życiorys

Maria Sielicka-Gracka ukończyła studia na Wydziale Lekarskim w Akademii Medycznej w Warszawie w 1961 roku, zdobywając specjalizację z zakresu endokrynologii dziecięcej. Przez wiele lat aktywnie pracowała w warszawskich jednostkach służby zdrowia, a na emeryturę przeszła w 2003 roku, jednak ciągle pozostawała aktywna zawodowo.

W 1980 roku zdecydowała się na przystąpienie do „Solidarności”, co było początkiem jej zaangażowania w działania społeczne. W latach 80. angażowała się w działalność Duszpasterstwa Służby Zdrowia oraz charytatywną w ramach Ruchu „Ku cywilizacji miłości”. W 1989 roku, jako przedstawicielka Komitetu Obywatelskiego, zdobyła mandat posła X kadencji, w trakcie której przystąpiła do Unii Demokratycznej.

Podczas swojej pracy w parlamencie zasiadała w Komisji Zdrowia oraz w Komisji Nadzwyczajnej, mającej na celu rozpatrzenie projektu ustawy dotyczącej ochrony prawnej dziecka poczętego. W 1991 roku postanowiła wycofać się z działalności politycznej, skupiając się na pracy społecznej w Stowarzyszeniu Lekarze Nadziei, a od 1994 roku pełniła funkcję prezesa warszawskiego oddziału.

Dodatkowo była członkinią władz samorządu zawodowego, zajmując miejsce w prezydium Okręgowej Izby Lekarskiej w latach 1993–1997. Jej osiągnięcia zostały docenione przez społeczność i w 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 roku została wyróżniona Odznaką Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka, co jeszcze bardziej podkreśliło jej wkład w obronę i promocję praw jednostki.

Przypisy

  1. Wykaz osób i organizacji odznaczonych odznaką honorową „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”. rpo.gov.pl. [dostęp 26.06.2016 r.]
  2. Lista odznaczonych działaczy organizacji pozarządowych. prezydent.pl, 04.06.2011 r. [dostęp 04.06.2011 r.]

Oceń: Maria Sielicka-Gracka

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:6