Dąb Kosynier to niezwykle imponujący pomnikowy dąb szypułkowy, który zachwyca każdego, kto odwiedza Łódź. Rośnie on w malowniczej, wschodniej części parku im. Adama Mickiewicza, który stanowi nie tylko atrakcję turystyczną, ale także miejsce relaksu dla mieszkańców.
Ten wyjątkowy gatunek drzewa jest świadkiem historii i zmian, jakie miały miejsce w tym regionie. Dąb Kosynier nie jest tylko symbolem natury, ale również wyrazem lokalnej tożsamości, stanowiąc integralną część ekosystemu parku.
Charakterystyka
Przedstawiamy charakterystykę dębu Kosyniera, drzewa o dość szczególnych cechach. Jest to gatunek z pojedynczym pniem, który wyróżnia się korona usytuowaną na znacznej wysokości.
W obszarze obwodu, pomiar dokonany w latach 2013–2014 wykazał 480 centymetrów, co zwiększa jego majestatyczność. Drzewo osiąga imponującą wysokość 29 metrów.
Warto zauważyć, że na pniu widoczne są liczne oznaki po oderwanych konarach, co świadczy o jego długotrwałym życiu. U jego podstawy znajdują się również dwie dziuple, które zostały zabezpieczone kratami.
Na podstawie dostępnych danych, wiek dębu ocenia się na około 300 lat, co czyni go nie tylko pięknym, ale także historycznym elementem okolicy.
Historia
Dąb, znany jako Kosynier, ma niezwykle bogatą historię sięgającą drugiej połowy XIX wieku. W okresie powstania styczniowego stanowił on miejsce spotkań mieszkańców, którym dostarczano broń i inspirowano do walki. Wydarzenia te zostały szczegółowo opisane w „Głosie Robotniczym” z dnia 9 marca 1960 roku:
(…) drzewa, jak ludzie, mają swoje imiona – w parku Mickiewicza, na Julianowie, rośnie do dzisiaj dąb, zwany kosynierem, pod jego konarem w dniu 31.01.1863 r. Józef Tampicki, stary garibaldczyk, wręczył robotnikom łódzkim kosy i myśliwskie strzelby skałkowe, a łódzkie kobiety przekazały im sztandar z orłem z napisem <<całość, wolność, niepodległość>> (…)
Wzmianka o tym dębie znalazła się w wielu publikacjach, w tym w pracy zbiorowej „Parki Łodzi” z 1961 roku, której autorem jest profesor UŁ, Jakub Mowszowicz. Dodatkowo, szczegóły dotyczące dębu jednak również zostały wymienione w publikacji „Pomniki przyrody województwa łódzkiego” z 2010 roku, opracowanej przez Ireneusza Burzyńskiego, Grażynę Ojrzyńską oraz Piotra Wypycha. Pomiary obwodu przedstawiają się tutaj na poziomie 478 cm, a także uwzględniono zdjęcie dębu. Ostatnie pomiary, które wyniosły 480 cm obwodu, zostały zamieszczone w albumie „Polskie Drzewa” z 2014 roku autorstwa Krzysztofa Borkowskiego.
Ochrona i lokalizacja
Dąb Kosynier, znajdujący się w Łodzi, od 1990 roku jest uznawany za pomnik przyrody, co zostało potwierdzone rozporządzeniem prezydenta miasta. Ochrona tego wyjątkowego drzewa ma obecnie solidne podstawy prawne, oparte na uchwale Rady Miejskiej z 2015 roku.
W ciągu lat, Kosynier niestety był kilku razy ofiarą pożarów, które przyczyniły się do jego uszkodzeń. Najbardziej znaczny z tych incydentów miał miejsce w 2002 roku, kiedy to wydawało się, że drzewo może zmarznąć. Na szczęście, mimo ogromnych szkód, dąb zdołał się odrodzić. W celu ratowania tego pomnika przyrody podjęto szereg skutecznych działań, takich jak wysypanie specjalnego żwiru, który miał na celu odprowadzanie nadmiaru wilgoci z otoczenia.
W dodatku, aby zapewnić bezpieczeństwo drzewa, duża dziupla znajdująca się u podstawy pnia została zabezpieczona metalową bramką, a również podcięto nieco suche konary, by ułatwić drzewu dalszy rozwój.
Dąb Kosynier rośnie w południowo-wschodniej części parku im. Adama Mickiewicza (znanym również jako park Julianowski) w Łodzi, stając się jednym z ważniejszych naturalnych skarbów tego terenu.
Przypisy
- a b c Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (RPDP): Dąb Kosynier – pomiary i fotografie. [dostęp 24.01.2016 r.]
- a b Rejestr Form Ochrony Przyrody województwa łódzkiego. [w:] RDOŚ Łódź [on-line]. [dostęp 24.01.2016 r.]
- a b Krzysztof Borkowski. Polskie drzewa. DALPO. s. 135.
- a b c Dąb zamknięty na kłódkę. „Dziennik Łódzki”, 25.05.2004 r., s. 17.
Pozostałe obiekty w kategorii "Pomniki":
Fotel Jaracza | Grób Nieznanego Żołnierza w Łodzi | Pomnik Leona Schillera w Łodzi | Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci | Pomnik Aleksandra Kamińskiego w Łodzi | Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi | Pomnik Mikołaja Kopernika w Łodzi | Pomnik Jana Kilińskiego w Łodzi | Pomnik Solidarności w Łodzi | Pomnik św. Faustyny w Łodzi | Całoroczny Zegar Słoneczny w Łodzi | Twórcy Łodzi Przemysłowej | Topola czarna 'Plantierensis’ z Parku Matejki w Łodzi | Pomnik Tadeusza Kościuszki w Łodzi | Pomnik Stanisława Moniuszki w Łodzi | Pomnik Sophie Biedermann | Pomnik prof. Tadeusza Kotarbińskiego | Pomnik Polaków Ratujących Żydów w Łodzi | Pomnik Ofiar Łódzkiego Getta i Obozów Koncentracyjnych | Pomnik Ofiar Komunizmu w ŁodziOceń: Dąb Kosynier