Topola czarna 'Plantierensis’ z Parku Matejki w Łodzi


Topola czarna 'Plantierensis', która można podziwiać w Parku Matejki w Łodzi, to wybitny przedstawiciel szerokokolumnowych drzew, które zyskały popularność w Polsce. Niezwykle atrakcyjna i majestatyczna, stanowi największą krajową przedstawicielkę rodzaju 'Plantierensis'. W tym miejscu topola czarna stała się nie tylko elementem krajobrazowym, ale również cennym pomnikiem przyrody.

Odmiana ta została uznana za pomnik przyrody w dniu 15.04.2020 r. na mocy uchwały nr XXIV/812/20 Rady Miejskiej w Łodzi. Drzewo, którego piękny pokrój i drobne owłosienie ogonków liściowych przyciągają wzrok wielu odwiedzających, zostało posadzone w okolicy fontanny. Jego historia sięga czasów bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to zostało wprowadzone do ogrodu francuskiego w parku, w ramach układu kompozycyjnego, który wzbogacał zieloną przestrzeń miasta.

Warto przyjrzeć się tej okazałej topoli, która nie tylko kusi swoją urodą, ale także stanowi świadectwo dbałości o zieleń w miejskich przestrzeniach. To właśnie w tego rodzaju miejscach, jak Park Matejki, mieszkańcy Łodzi mogą odnaleźć chwile wytchnienia oraz obcować z naturą, podziwiając wyjątkowe drzewo, które przez lata sięga w górę.

Przypisy

  1. Topola czarna ‘Plantierensis’ z parku Matejki. [w:] Zielnik Łódzki [on-line]. [dostęp 12.11.2021 r.]
  2. Ernest Rudnicki: Topola czarna 'Plantierensis'. [w:] Rejestr polskich drzew pomnikowych [on-line]. [dostęp 12.11.2021 r.]
  3. Dziennik Urzędowy Województwa Łódzkiego, Uchwała nr XXIV/812/20 Rady miejskiej w Łodzi z dnia 15.04.2020 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody.

Oceń: Topola czarna 'Plantierensis’ z Parku Matejki w Łodzi

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:11