Dupa Tuwima (rzeźba)


Dupa Tuwima to niezwykle intrygująca rzeźba, która przedstawia pośladki znanego poety Juliana Tuwima. Stworzenie tej artystycznej formy nawiązuje do jednego z jego wierszy, zatytułowanego „Wiersz, w którym autor grzecznie, ale stanowczo uprasza liczne zastępy bliźnich, aby go w dupę pocałowali”.

Rzeźba została odsłonięta w 2013 roku i zyskała uznanie zarówno wśród mieszkańców Łodzi, jak i odwiedzających to miasto gości. Usytuowana jest w malowniczym zakątku, na podwórzu kamienicy przy ul. Legionów 2 w Łodzi, co dodatkowo podkreśla lokalny kontekst artystyczny tego dzieła.

Julian Tuwim to postać, która nie tylko wpisała się na stałe w historię polskiej literatury, ale także w kulturę popularną, co sprawia, że rzeźba stanowi istotny element dyskusji na temat sztuki i jej miejsca w naszym codziennym życiu. O tej wyjątkowej figurze oraz jej twórcy można przeczytać więcej, zaglądając tutaj.

Historia

W nocy z 31 grudnia 2012 na 1 stycznia 2013, w kinie Charlie w Łodzi, miało miejsce istotne wydarzenie związane z uczczeniem Roku Juliana Tuwima. O godzinie 0:20, odsłonięto rzeźbę zatytułowaną „Dupa Tuwima”, która jest związana z jednym z jego słynnych wierszy. Utwór ten, zadedykowany niezbyt eleganckiemu, aczkolwiek wymownemu przesłaniu, nosi tytuł „Wiersz, w którym autor grzecznie, ale stanowczo uprasza liczne zastępy bliźnich, aby go w dupę pocałowali”.

Za projekt tej kontrowersyjnej rzeźby odpowiada Biuro Interwencyjnej Edukacji i Dydaktyki Artystycznej (BIEDA), na czele z autorem Andrzejem Czaplińskim oraz pomysłodawcą Suavasem Levy’em. Przeniesienie rzeźby miało miejsce 21 marca 2013 roku, kiedy to została umieszczona na podwórku kamienicy Jakuba Hofmana przy ul. Piotrkowskiej 101. W rezultacie remontu w tym miejscu, w 2017 roku rzeźba znalazła swoje nowe lokum na kracie okiennej galerii oraz kawiarni Surindustrialle, zlokalizowanej w podwórku kamienicy Juliusza Szulca przy ul. Piotrkowskiej 118. Pomimo planów na powrót tej rzeźby na poprzednią lokalizację, pozostała ona na ul. Piotrkowskiej 118, by ostatecznie trafić na podwórko przy ul. Legionów 2 w Łodzi.

Treść

Socjały nudne i ponure, Pedeki, neokatoliki, Podskakiwacze pod kulturę, Czciciele radia i fizyki, Uczone małpy, ścisłowiedy, Co oglądacie świat przez lupę I wszystko wiecie: co, jak, kiedy, Całujcie mnie wszyscy w dupę.

Kontrowersje

Rzeźba spotkała się z wyraźnym sprzeciwem Fundacji im. Juliana Tuwima oraz Ireny Tuwim. W celu wzbogacenia szlaku Łódź Bajkowa o nowe obiekty, Urząd Miasta Łodzi zwrócił się do fundacji z prośbą o umożliwienie realizacji rzeźby postaci z twórczości Juliana Tuwima. Fundacja zgodziła się na propozycję urzędników, jednak z ważnym warunkiem – rzeźba Dupa Tuwima musiała zostać usunięta z podwórza kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 101. Została ona uznana przez fundację za wulgarną interpretację dzieła artysty.

W obliczu takiej sytuacji, urząd ponownie wystąpił do twórców rzeźby o jej usunięcie, jednak ci odmówili. Warto zaznaczyć, że córka poety, Ewa Tuwim-Woźniak, która jest członkinią fundacji, publicznie wyraziła swoje oburzenie. Stwierdziła, że przedstawienie pośladków jest gestem obraźliwym i ordynarnym, a nazywanie rzeźby w kontekście nazwiska artysty traktuje jako atak na jego osobę.

Dodatkowo Tuwim-Woźniak zwróciła uwagę na fakt, że „Wiersz, w którym grzecznie (…)” był pierwotnie przeznaczony dla wąskiego kręgu zaprzyjaźnionych osób i został, zgodnie z wolą autora, przesunięty na margines, nigdy nie powinien być publicznie publikowany. Niestety, wbrew temu, jego wola oraz prośby jego żony, utwór zadebiutował w druku w 1958 roku.

Przypisy

  1. 10 faktów z życia Juliana Tuwima [online], Turystyczny Portal Łodzi [dostęp 05.02.2023 r.]
  2. a b Łódź – Rzeźba... „Du.. Tuwima”. Atrakcje turystyczne Łodzi. Ciekawe miejsca Łodzi [online], polskaniezwykla.pl [dostęp 05.02.2023 r.]
  3. a b Łódź. „Dupa Tuwima” zawisła przy Piotrkowskie [online], Teatr w Polsce – polski wortal teatralny [dostęp 05.02.2023 r.]
  4. a b c IzabellaI. Adamczewska IzabellaI., Czarne chmury nad dupą Tuwima przy Piotrkowskiej [online], lodz.wyborcza.pl, 01.04.2016 r. [dostęp 05.02.2023 r.]
  5. „Dupa Tuwima” bulwersuje [online], 06.03.2017 r. [dostęp 06.03.2017 r.]
  6. a b c Płaskorzeźba Dupa Tuwima zniknęła. Ale tylko na czas remontu kamienicy – Dzienniklodzki.pl [online], 27.07.2018 r. [dostęp 27.07.2018 r.]
  7. a b m, W łódzkim kinie Charlie odsłonięto rzeźbę „Dupy Tuwima” [online], Łódź Nasze Miasto, 02.01.2013 r. [dostęp 05.02.2023 r.]
  8. a b Wietrzenie Dupy Tuwima. Rzeźba Dupa Tuwima stanie przy Piotrkowskiej 101 [online], Łódź Nasze Miasto, 18.03.2013 r. [dostęp 05.02.2023 r.]

Oceń: Dupa Tuwima (rzeźba)

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:12