Morela Retkińska


Morela retkińska to niezwykle interesująca rzeźba autorstwa Ryszarda Popowa, która znajduje się w Łodzi. Została ona zainstalowana w 1975 roku, przy skrzyżowaniu ulic Waltera-Janke oraz Maratońskiej.

Ta praca nie tylko wzbogaca przestrzeń miejską, ale również jest świadectwem artystycznych aspiracji swojego twórcy. Dzięki swojemu wyjątkowemu charakterowi, staje się ona istotnym punktem odniesienia dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających to miejsce.

Okoliczności powstania

W roku 1973 miała miejsce ważna wystawa, która odbyła się w Muzeum Sztuki w Łodzi. Na tym wydarzeniu zaprezentowano dzieło znane jako Kula-raster, stworzony przez François Morelleta. Obiekt ten był innowacyjnym trójwymiarowym modelem, który idealnie wpisywał się w nurt abstrakcji geometrycznej, ukazując fascynujące zjawisko iluzji optycznej.

Ryszard Popow, zainspirowany tym wyjątkowym dziełem, przystąpił do stworzenia własnej interpretacji kuli Morelleta. Jego wersja złożona była z metalowych wykrojek, które były odpadami produkcyjnymi z fabryki UNIPROT. Warto zauważyć, że łódzka wersja różniła się od oryginału nie tylko skala, ale także zastosowanie powtórzonego motywu okręgu, kontrastującego z prostopadłymi prętami Morelleta.

Współpraca Popowa z Janem Hryckiem zaowocowała ciekawą rzeźbą, która została umiejscowiona w centralnym punkcie pół koniczynki, na nowo zbudowanej trasie łączącej różne osiedla łódzkie. Dzieło Popowa zostało nazwane Morela Retkińska, co nawiązywało nie tylko do nazwiska autora pierwowzoru, ale również do lokalizacji, w której rzeźba została zainstalowana. Dzięki temu zyskało na znaczeniu oraz lokalnej rozpoznawalności. Jest również potocznie określane jako Kula na wiaduktach lub Kula z dziurami.

Rzeźba w kulturze

W początkowym etapie rozwoju nowych osiedli z paneli wielkiej płyty na Retkini, zrealizowano rzeźbę, która na stałe wpisała się w architekturę tej okolicy. To geometryczna kula, wyróżniająca się jako mocny akcent wizualny wśród modernistycznych budynków. Jej awangardowy i niepowtarzalny wygląd zyskał uznanie, stając się tłem dla okładki albumu „Tabasko”, wydanego przez O.S.T.R..

Ta rzeźba cieszy się szczególnym zainteresowaniem wśród miłośników sztuki z okresu PRL oraz powojennego modernizmu, gdzie jest postrzegana jako jeden z ważnych symboli Łodzi.

Przypisy

  1. Niezwykłe blokowisko. Czym zaskoczy Cię Retkinia? [online], Urząd Miasta Łodzi, 12.09.2021 r. [dostęp 19.09.2023 r.]
  2. #ŁÓDŹzKANAPY - Owocowa „kula na wiaduktach”, czyli historia Moreli Retkińskiej [online], Turystyczny Portal Łodzi, 22.04.2020 r. [dostęp 19.09.2023 r.]
  3. Monik@, baedeker łódzki: RETKIŃSKA MORELA [online], baedeker łódzki, 02.02.2016 r. [dostęp 19.09.2023 r.]
  4. Redakcja, TABASKO – SESJA FOTO OKŁADKI (VIDEO) [online], GlamRap.pl, 14.05.2012 r. [dostęp 19.09.2023 r.]
  5. Instagram [online], www.instagram.com [dostęp 19.09.2023 r.]

Oceń: Morela Retkińska

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:20