O.S.T.R., czyli Adam Andrzej Ostrowski, urodził się 15 maja 1980 roku w Łodzi. Jest to nie tylko wybitny polski raper, ale również autor tekstów, freestyle’owiec, kompozytor, producent muzyczny, inżynier dźwięku oraz skrzypek. Jego różnorodna działalność artystyczna przyniosła mu pięć Fryderyków, nagród przyznawanych w polskim przemyśle muzycznym.
Oprócz kariery solowej O.S.T.R. miał również występy w wielu zespołach, takich jak Tabasko, Skill Mega, Killing Skills, Beat Brothers, Obóz TA, LWC i POE. Przez długi czas współpracował z Asfalt Records, a od 2024 roku prowadzi własną wytwórnię o nazwie Tabasko Nagrania.
Z imponującymi wynikami sprzedaży przekraczającymi 415 tysięcy sprzedanych płyt, O.S.T.R. ugruntował swoją pozycję jako jeden z najpopularniejszych wykonawców w ramach polskiego hip-hopu. W maju 2024 roku jego dorobek fonograficzny wyniósł 41 projektów, co stawia go na drugim miejscu, tuż za Tedem, w historii polskiej muzyki.
W 2011 roku zajął 4. miejsce na liście 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina, a rok później został uznany za najlepszego polskiego producenta hip-hopowego w kolejnym zestawieniu tego czasopisma. W styczniu 2014 roku jego osobę uhonorowano tytułem artysty dekady w plebiscycie organizowanym przez WuDoo oraz Hip-hop.pl.
Współpracował z wieloma znakomitymi artystami, takimi jak: AbradAb, SOFA, Warszafski Deszcz, Hades, Michał Urbaniak, Tede, Fokus, DJ Deszczu Strugi, DonGURALesko, Fu, Pezet, Sistars oraz Slums Attack. Ten niezwykle bogaty wachlarz współpracy podkreśla jego wszechstronność i wpływ na rodzimą scenę muzyczną.
Życiorys
Wczesne lata
O.S.T.R., czyli Adam Ostrowski, przyszedł na świat 15 maja 1980 roku w Łodzi, jako jedyne dziecko w rodzinie Barbary i Marka Ostrowskich. Młody artysta dorastał w łódzkiej dzielnicy Bałuty, gdzie muzyka miała silne korzenie, co niewątpliwie wpłynęło na jego przyszłe fascynacje. Jego matka była profesor sztuk muzycznych, przez co od lat 70. XX wieku była związana z Akademią Muzyczną w Łodzi. Młody Adam rozpoczął naukę gry na skrzypcach w wieku trzech lat, a sięgając do młodzieńczych lat, brał udział w rozmaitych konkursach muzycznych. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie skrzypiec, będąc pod okiem prof. Iwony Wojciechowskiej. W międzyczasie dorabiał grając na skrzypcach na ulicach, co rozwijało jego umiejętności i pasję.
Kariera muzyczna
1997–2002
Muzyczne poszukiwania O.S.T.R.-a zaczęły się bardzo wcześnie, bo już w wieku 12 lat. Wtedy to rozpoczął przygodę z hip-hopem, wspierany przez radiomagnetofon „Kasprzak”. Po dwóch latach założył z kolegami grupę BDC (Brigade De Combat), która później przekształciła się w LWC, gdzie miał okazję występować z raperami takimi jak Ahmed, Muss, Celo, Jan „Janek/Wygą” oraz Piotr „Kasina” Kasiński. Debiutancki koncert odbył się w październiku 1998 roku w łódzkim klubie „Riff Raff”, a w roku 1999 zespół wydał nielegalny materiał pt. „Dwie strony historii”, a także EP-kę “Katharsis”. Krótko po tym grupa zawiesiła działalność.
W tym samym okresie O.S.T.R. nagrał swój pierwszy solowy nielegalny projekt o tytule „Epidemia 99”, a następnie, za namową Spinache’a i CeZeta, dołączył do zespołu Obóz TA, gdzie nagrał wersy na ich debiutancki album „Obóz TA”, wydany w lipcu 2000 roku. Równocześnie zarejestrował solo materiał, który również wszedł do obiegu w 2000 jako kaseta „Saturator”. Poza tym występował gościnnie na albumach różnych artystów, takich jak Familia H.P. („Sprawdź sytuację”), Red (Red’s Bobyahedz: Odyseya 1) czy Thinkadelic (Obiecana ziemia).
W 2001 roku O.S.T.R. wydał swój debiutancki, oficjalny album „Masz to jak w banku” nakładem wytwórni Asfalt Records. Materiał ten, promowany teledyskiem do kawałka „Ile jestem w stanie dać”, osiągnął sprzedaż na poziomie 2500 sztuk. W przeddzień jego wydania, w obiegu pojawiła się kompilacja „Blokersi”, związana z filmem dokumentalnym Sylwestra Latkowskiego, w której znalazł się utwór „A.B.C.” oraz wspólny numer z Redem – „Pokaż mi to!”. Po wydaniu tych materiałów, wydano również składankę „Robię swoje 2” z udziałem O.S.T.R.-a w utworze „Szczerze”, nagranym we współpracy ze Spinachem. W kwietniu 2002 roku raper zrealizował freestyle’owy mixtape „30 minut z życia”, który nagrał w warunkach domowych w krótkim czasie. Początkowo ukazał się on w limitowanej ilości, a ostatecznie w 2000 sztukach. Dalsza część roku przyniosła mu udział w albumie producenckim Reda zatytułowanym „Al-Hub”. 24 czerwca O.S.T.R. wydał swój drugi, oficjalny album „Tabasko”, który zyskał komercyjny sukces, sprzedając się w 4000 egzemplarzy. Płyta dotarła do 29. miejsca na liście OLiS i otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Fryderyka. Album był promowany singlem „Kochana Polsko”, który zgarnął miejsce 10 na Szczecińskiej Liście Przebojów Polskiego Radia (SLiP). Do singla powstał również teledysk nakręcony w Krakowie.
Po premierze płyty O.S.T.R. występował gościnnie na albumach różnych artystów, takich jak Afirmacja (Przełom), duetu Vienio i Pele (Autentyk), Familii H.P. (Miejskie wibracje) czy też Rahim (Experyment: PSYHO). 27 października 2002 wziął udział w koncertach Dzień Kotana, które miały miejsce na Placu Defilad w Warszawie, aby uczcić pamięć Marka Kotańskiego, zmarłego działacza społecznego oraz założyciela ośrodka Monar. W drugiej części roku O.S.T.R. znajdował się także w albumach M.Bunio.S („Historie + R”) oraz duetu WhiteHouse („Kodex”) w utworze „Na raz”. Teledysk promujący ten ostatni nuta zdobył 19. miejsce na szczecińskiej liście przebojów.
2003–2004
Na początku 2003 O.S.T.R. rapował na albumach: Spinache’a („Za wcześnie”) oraz Eudezet Allstars („Mixtape vol.1”). W tym okresie miał również okazję wystąpić na nielegalnym albumie Tedego „Volumin II: George W. Buhh”, wydanym pod pseudonimem DJ Buhh. Oprócz tego jego wokal usłyszano na albumach takich zespołów jak Peji Ski Skład – „Wspólne zadanie”, DJ-a Decksa – „Mixtape Vol. 3”, Sistars – „Siła sióstr” oraz Sweet Noise – „Revolta”. W międzyczasie, jako producent, rozpoczął współpracę z Eisem, dla którego stworzył utwór „Box i kox” na płytę „Gdzie jest Eis?”, oraz z zespołem Fenomen, dla którego wyprodukował dwa utwory na ich minialbum. Na koniec 2003 roku O.S.T.R. wydał dwupłytowy album „Jazz w wolnych chwilach”, który okazał się wielkim sukcesem, zdobywając dwa wyróżnienia „Ślizgery” w kategorii Album roku oraz Osobowości roku. Album uplasował się także na 14. miejscu wśród najpopularniejszych płyt w Polsce. W jego promocji pojawiły się teledyski do kawałków „Początek” oraz „Rap po godzinach”. Muzyczne hity zyskały wysokie notowanie na Szczecińskiej Liście Przebojów Polskiego Radia, zajmując odpowiednio 4. i 22. miejsce. W tym samym roku O.S.T.R. z innymi artystami hip-hopowymi pojawił się na składance „JuNouMi Records EP Vol. 3”, w której znalazł się solowy utwór „Witaj w 2003” oraz wspólnie z DJ-em Feel-X-em i Frenchmanem nagrany utwór „Coś nie tak”. Dodatkowo hit „Kochana Polsko” znalazł się na kompilacji „VIVA Hip Hop Vol. 2”. W 2004 roku artysta wydał album „Jazzurekcja”, którego premierę także poprzedziły teledyski do utworów „Odzyskamy hip-hop” i „Komix”, które zdobyły popularność, dostając się na 25. miejsce Szczecińskiej Listy Przebojów. Teledysk do „Odzyskamy hip-hop” dotarł dodatkowo do 6. miejsca zestawienia na 30 ton – lista przebojów emitowaną na TVP2. Album, do którego nominowano do Fryderyka, osiągnął 5. miejsce na liście OLiS, również otrzymując nominację do Superjedynki, uhonorowanej podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej.
W tym samym roku artysta zyskał nominację do Paszportu „Polityki”, prestiżowej nagrody przyznawanej przez miesięcznik „Polityka”. Niedługo później, O.S.T.R. wyprodukował dwa utwory na minialbum Familii H.P. – „Kilka słów wyjaśnień”, a równocześnie gościł na płytach Fusznika („Wrodzony instynkt”) i duetu WhiteHouse („Kodex 2: Proces”). Dodał także po jednym utworze na albumy Mor W.A. („Dla słuchaczy”), Tedego („Notes”) i Afrontu („A miało być tak pięknie”). Podczas pobytu w Bournemouth w Anglii poznał DJ-a Roda Dixona, który zaproponował mu współpracę w nowym projekcie Skill Mega, gdzie dołączył jako producent. Owocem tego była wydana w sierpniu minialbum „Bitter Blocker”. W grudniu na rynek trafiła kontynuacja albumu WhiteHouse „Kodex 2: Suplement”, na której znalazł się utwór „Powietrze” z udziałem Ostrowskiego oraz jej remiks. W grudniu wydano album DJ-a 600V „Style (operacja zrób to głośniej)”, z gościnnym udziałem Ostrego w utworze „Nie mamy czasu nawet myśleć”.
2005–2006
W 2005 roku O.S.T.R. rozpoczął współpracę z producentem muzycznym Emade, z którym pod szyldem POE wydał album „Szum rodzi hałas” 23 maja 2005 roku. Do promocji płyty powstały teledyski do utworów „Wiele dróg” oraz „Nie potrafię gwizdać/Kochaj żyć”. Wcześniej, w styczniu 2005 roku, raper gościł na płycie zespołu Endefis – „Być albo nie być”. W lutym tego samego roku miała miejsce premiera składanki „12 ławek”, promującej pierwszy polski musical hip-hopowy o tej samej nazwie, z utworem Ostrowskiego „Polska, kraj, ojczyzna” w remixie piosenki „Kochana Polsko”. Później O.S.T.R. stworzył remix dla singla Fisza oraz Envee’ego „Kryminalny bluez”, tego samego miesiąca na rynek trafił debiutancki album Wojtasa z Wzgórza Ya-Pa 3 „Moja gra”, na którym znajdował się wyprodukowany przez Ostrowskiego utwór „Wiara w ludzi”. Następnie O.S.T.R. wziął udział w ogólnopolskiej trasie „RBK Hip Hop Tour 2005”. Zwieńczeniem występów była kompilacja „U ciebie w mieście 2”, na której znalazł się utwór tytułowy nagrany przez Ostrowskiego, m.in. z Pezetem, Ero i Fosterem, a także jego solowa kompozycja – „Krótki kawałek o wydawaniu”. Teledysk promujący zyskał 47. miejsce na SLiP. Tego samego roku w Muzycznym Studiu Trójki im. Agnieszki Osieckiej wystąpił podczas specjalnego koncertu z zespołem SOFA, a występ retransmitowano na antenie Programu III Polskiego Radia oraz wydano w 2007 roku na płycie „Trójka Live!”. W 2005 roku ukazały się także kompilacje „Road Hip Hop 2005” oraz „Czarny piątek Vol. 1 – Polski beat”, na których znalazły się odpowiednio utwory „Nie napisze” i „Nie lubię poniedziałków” oraz „Rap po godzinach”. Jesienią O.S.T.R. gościł jeszcze na albumach IGS-a („Na klucz”), Projektantów („Mamy to we krwi!”) oraz Mil Mnóstwo („Chomik wypchany papierkami od gum do żucia”). Na koniec roku ukazał się trzeci album Michała Urbaniaka „Urbanator III”, z gościnnym udziałem O.S.T.R.-a w utworze „J.A.Z.Z.” oraz „Mike Out”.
24 lutego 2006 roku zrealizował album „7”, promowany teledyskami do utworów „O robieniu bitów” i „Więcej decybeli, by zagłuszyć…”, który otrzymał nominację do nagrody MTV w kategorii Najlepszy polski teledysk. Album uzyskał wysoką notę, plasując się na 2. miejscu na liście OLiS. Pierwszy z utworów zajął 26. miejsce na SLiP oraz 8. w „30 ton – lista przebojów”. Raper wziął udział w trasie koncertowej po polskich miastach. Premiera „7” zbiegła się z przyznaniem tytułu „polskiej płyty hiphopowej roku 2006” w plebiscycie Hip-Hop.pl oraz audycji WuDoo. W lutym 2006 zdobył również pierwszą nagrodę Polskiego Radia Bis Biser 2005 w kategorii Najlepsza energia na koncercie. Uczestniczył ponownie w trasie „RBK Hip Hop Tour”, z której powstała składanka „RBK Hip Hop 2006”. 25 maja tego samego roku miała miejsce premiera filmu „Z odzysku” w reżyserii Sławomira Fabickiego, w którym O.S.T.R. wystąpił w roli epizodycznej. W ramach promocji filmu artysta nagrał piosenkę, również pod tym samym tytułem. Latem na rynku ukazała się składanka „Made in Łódź” z numerem Ostrowskiego „?”. W październiku zwrotka rapera pojawiła się w utworze „Plastik” na albumie Fisza i Emade „Piątek 13”. Również w 2006 r. O.S.T.R. zagrał w dubbingowanej roli w polskiej adaptacji francuskiego serialu animowanego „Ziomek”, gdzie nagrał utwór towarzyszący, który zyskał dużą popularność.
2007–2010
W styczniu 2007 roku premierę miał album Metro – „Metro 45’s”, w tym okresie zrealizował udany utwór gościnny „Bestia”. 23 lutego wydał swój ósmy album studyjny pt. „HollyŁódź”, do którego gościnnie wzięli udział tacy artyści jak Daniel Dan Fresh czy zespół Afront oraz Zeus. Album zadebiutował na 2. miejscu na OLiS i był promowany singlem „Brother on the Run”, z gościnnym udziałem amerykańskiego rapera Craiga G, który również miał swoją animowaną wersję teledysku. O.S.T.R. miał także okazję gościć na albumie zespołu Bakflip – „Ke Ke Ke”, a także wyprodukował utwór „Standard” na solowy debiut Jędkera Realisty zatytułowany „Czas na prawdę”. W maju ukazał się drugi album zespołu Skill Mega – „Normal Magic”. W czerwcu, O.S.T.R. wziął udział w projekcie Waves, gdzie zaśpiewał w utworze „Tru Luv 4 Music”. W kolejnych miesiącach pojawił się w produkcji WhiteHouse – „Kodex 3: Wyrok” oraz przygotował remiks utworu „Magic” na album Baatin – „Marvelous Magic”. W maju 2007 płyta „HollyŁódź” zdobyła status złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 15 tysięcy egzemplarzy. Album uzyskał również nominację do Fryderyka. 18 stycznia 2008 roku miała miejsce premiera singla „1980”, w którym O.S.T.R. gościł na utworze Sadata X, zwiastującego dziewiąty album pt. „Ja tu tylko sprzątam”, który został wydany 22 lutego. Gościnnie w nagraniach wzięli również udział m.in. El da Sensei (The Artifacts) oraz Brother J (X-Clan). Album zadebiutował na 1. miejscu na OLiS również uzyskując status złotej płyty, sprzedaż wyniosła 15 tysięcy egzemplarzy. Album był także nominowany do Fryderyka. Na początku roku do laboratorium trafił nielegal zespołu Projektanci „Braterstwo krwi”, gdzie O.S.T.R. rapował w „To słychać!”. Następnie zaprezentował się na płycie zespołu Bakflip („12 nędznych ludzi”) oraz w solowej produkcji Repsa („The Saga Of A Peaceful Man”). Kolejny singiel z „Ja tu tylko sprzątam” to kompozycja „Jak nie ty, to kto?”, dla której wersja wideo dotarła do drzwi nagród na festiwalu Yach Film, gdzie zdobyła Grand Prix i tytuł Najlepszy wideoklip hip-hopowy.
Na koniec roku O.S.T.R. zasilił szeregi albumów DJ Decks „Mixtape 4”, Molesta Ewenement „Molesta i kumple”, Fokus „Alfa i omega” oraz PMM „Polski mistrzowski manewr”. W 2009 roku ukazał się kolejny album O.S.T.R. – „O.C.B.”, na którym gościł m.in. Keith Murray z formacji Def Squad. Teledysk do utworu „Po drodze do nieba” promował płytę, która doszła do 2. miejsca polskiej listy przebojów. Pięć dni po premierze album zdobył tytuł złotej płyty, przekraczając sprzedaż 15 tysięcy sztuk. W tym czasie O.S.T.R. współpracował z duetem WhiteHouse (Poeci) oraz grupą Ortega Cartel (Lavorama). W lecie O.S.T.R. zrealizował album wspólnie z duetem Skinny Patrini „Galerianki”, który pełnił rolę ścieżki dźwiękowej do filmu o tym samym tytule. We wrześniu ukazał się tytuł „Podostrzyfszy…”, nagrany we współpracy z zespołem Warszafski Deszcz, na płycie winylowej, której wyprodukowane utwory trafiły na rynek w ilości 400 egzemplarzy.
W tym czasie ukazał się album Numera Raz „Ludzie, maszyny, słowa”, na którym Ostrowski miał swoje trzy utwory. Zadebiutował również na nowym albumie Te-Trisa „Dwuznacznie”. Na koniec listopada 2009 roku, z okazji piątej rocznicy wydania „Jazzurekcji” (2004), trafiła na rynek dwupłytowa wersja „Jazzurekcja: Addendum”, w której znalazły się m.in. niepublikowane wersje tego albumu. W grudniu odbyła się premiera albumów TPWC „To prawdziwa wolność człowieka” oraz W2B „Scyzorak turistyczny”, na których Ostrowski wystąpił gościnnie. O.S.T.R. wyprodukował również album „So Fly” Cadillaca Dale’a oraz współtworzył dziewięć utworów z płyty Familii H.P. – „42”.
2011–2014
21 lutego 2011 roku premierę miał album „Jazz, dwa, trzy”. Materiał, promowany teledyskiem do utworu „Szpiedzy tacy jak my”, uplasował się na 2. miejscu polskiego zestawienia. W artykule zamieszczonym na stronie CGM podano, że album w przedsprzedaży uzyskał statusem złotej płyty, sprzedając się w 15 tys. egzemplarzy, a w 2014 roku został uhonorowany certyfikatem płyty platynowej. O.S.T.R. za album uzyskał również nominację do Fryderyka. W 2011 roku, gościnnie w występie grupa Slums Attack, w utworze zatytułowanym „Oddałbym”, gdzie towarzyszył mu Jeru the Damaja. O.S.T.R. znalazł się także na albumach Echinacea („Echinacea”), duetu Moral oraz Gano („Przeminęło z dymem”) oraz Frenchmana („Świadectwo”). W międzyczasie, zespół Tabasko przyjął oficjalną formę, wzbogacając skład o rapera i beatboxera Zoraka. Również w 2011 roku, na rynek trafiły zmasterowane przez rapera album „Dioxa” i The Returners „Logika gry” oraz dwa nagrania PMM „Poza horyzont” i „Enter – Pomiędzy kamienicami/Liryczny żywjoł”.
14 lutego 2012 roku ukazał się minialbum „Copycats”, stworzony we współpracy z holenderskim raperem oraz producentem Joe Kickassem, który w limitowanej wersji 500 egzemplarzy zniknął ze sklepów w jeden dzień. W międzyczasie, na rynku zadebiutował album zespołu Endefis „Taki będę”, gdzie znalazły się cztery numery wyprodukowane przez Ostrowskiego. W kwietniu, premierę miał debiutancki album zespołu Tabasko „Ostatnia szansa tego rapu”, który zdobył status złotej płyty w ciągu kilku tygodni po wydaniu, sprzedając się w 15 tys. egzemplarzy. Również w kwietniu pojawiła się nowa płyta Familii H.P. „Misja”, na której znalazło się sześć utworów wyprodukowanych przez O.S.T.R.-a oraz nagranie „Misja”. W dalszej kolejności jego zwrotki znalazły się w albumach: Dioxa i The Returners („Backstage”) oraz WhiteHouse („Kodex 4”). W październiku zespół wydał drugi krążek Skill Mega. Również w tym okresie O.S.T.R. współpracował z Paluch przy albumie „Niebo”. Następnie, w listopadzie, ukazał się album Mediuma „Graal”, zawierający utwór z gościnym udziałem rapera w nagraniu „Tekst życia”.
26 lutego 2013 roku premierę miał album „Haos”, stworzony we współpracy z Hadesem. Płyta została słusznie promowana przez sześć teledysków do utworów: „Czas dużych przemian”, „Stary Nowy Jork”, „Obsesja”, „Ona i ja”, „Powstrzymać cię” oraz „Mniej więcej”. Obie teledyski „Czas dużych przemian” oraz „Stary Nowy Jork” zostały nagrodzone nominacją w kategorii Cyber Yach na festiwalu Yach Film. Album o statusie platynowej trafił na pierwsze miejsce w Polsce, osiągając sprzedaż na poziomie 30 tys. egzemplarzy. W marcu 2014 roku wystartował album „Kartagina”, współtworzony z kanadyjskim producentem Marco Polo, który również dotarł na 1. miejsce na liście OLiS i zyskał certyfikat złotej płyty. 1 czerwca 2014 zaprezentował publiczności OSTR Beat Pack (zielony) oraz OSTR Beat Pack (granatowy), które to były pakietami instrumentalnymi przeznaczonymi do dowolnego i niekomercyjnego użytku, takich jak podkłady do twórczości.
2015–
Kolejny solowy album „Podróż zwana życiem” ukazał się 23 lutego 2015 roku i, podobnie jak poprzednie, zadebiutował na szczycie listy OLiS. W 2022 roku otrzymał podwójną platynową płytę. Również w 2015 roku O.S.T.R. wydał krążek „Growbox”, nagrany we współpracy z Jeżozwierzem oraz Soulpete, który zadebiutował 25 września. 26 lutego 2016 premierę miał album „Życie po śmierci”, który dotarł na pierwsze miejsce OLiS. W 2023 roku O.S.T.R. odebrał diamentową płytę za ten album. W roku 2016 przeboje O.S.T.R. „O robieniu bitów” z albumu „7” znalazły się nawet w podręcznikach do muzyki do klas szóstych szkół podstawowych.
W marcu i kwietniu oraz październiku 2017 odbyła się trasa koncertowa koncentrująca się na zaaranżowanych akustycznie utworach albumu „Życie po śmierci”. O.S.T.R. wydał wtedy swój pierwszy koncertowy krążek „MTV Unplugged: Autentycznie”, który ukazał się 28 kwietnia 2017 roku. Album zadebiutował na drugim miejscu na liście OLiS oraz również uzyskał status złotej płyty. W grudniu 2017 roku artysta udostępnił drugi bezpłatny album instrumentalny, skierowany do muzycznych amatorów – „OSTR Xmas Beat Pack”.
23 lutego 2018 r. miała miejsce premiera albumu „W drodze po szczęście”, który zadebiutował na 1. miejscu OLiS. Poziom sprzedaży zapewnił mu podwójną platynową płytę. Wczesną wiosną 2018 roku artysta zorganizował trasę koncertową promującą ten materiał, obejmującą takie miasta jak Poznań, Łódź, Wrocław, Kraków, Warszawa, Szczecin, Gdańsk, Toruń oraz Katowice. W 2019 roku odbyła się premiera albumu „Instrukcja obsługi świrów”, który zadebiutował na 1. miejscu listy OLiS. 28 maja album osiągnął status platynowej płyty, a trasa koncertowa z udowodnionym materiałem miała miejsce w takich miastach, jak Poznań, Szczecin, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Lublin, Warszawa (dziesięciokrotnie), Rzeszów, Łódź, Opole oraz Katowice.
15 maja 2019 roku O.S.T.R. opublikował swoją autobiografię pt. „Brzydki, zły i szczery”. W ciągu jesieni 2019 r. artysta stał się również stand-uperem przeprowadzając trasę „Please, Stand-up!”, w kórej dostrzegał cechy wspólne z rapem, dotyczące komentowania rzeczywistości, dwuznaczności oraz puent. 10 października tego samego roku ukazał się album „Arhytmogenic”, będący efektem współpracy z producentem muzycznym Magierą, który zajął 2. miejsce na liście OLiS.
27 lutego 2020 r. miała miejsce premiera solowego albumu „Gniew”, który zdobył pierwsze miejsce na OLiS, a w 2021 roku zdobył status platynowej płyty. Zamiast typowych teledysków do niektórych utworów, album był promowany filmem w trzech odcinkach, stworzonym przez Błażeja Jankowiaka, w którym wystąpili między innymi Eryk Lubos, Eliza Rycembel, Tomasz Włosok oraz Kali. 11 grudnia 2020 roku premierę miał drugi album nagrany wspólnie z Hadesem, zatytułowany „Hao2”, który zadebiutował na pierwszym miejscu OLiS i uzyskał złoty certyfikat. Pierwszy koncert z utworami z „Hao2” odbył się 20 lutego 2021 roku w Chorzowie, a kolejne miały miejsce w kwietniu i maju w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi oraz Krakowie.
9 kwietnia 2022 roku w hali Atlas Arena w Łodzi zgromadzono 120 minut z życia w koncercie zorganizowanym na 20-lecie działalności artysty, z udziałem takich gości jak Kochan, Magiera, grupa Afront, Grubson, Hades, Green, Paluch, Tede i Kali. 21 kwietnia 2022 roku O.S.T.R. zajął jednocześnie osiem pozycji na liście OLiS, a 9 listopada 2022 wydał mixtape „042 requiem”, który od razu znalazł się na 1. miejscu na liście OLiS. Rozwinięciem kwietniowego koncertu był jesienny projekt „120 minut z życia T.O.U.R.”, podczas którego artysta wystąpił m.in. w takich miastach jak Warszawę, Poznań, Gdańsk, Katowice, Kraków czy Wrocław.
Nowy studyjny album, zatytułowany „Diaporama”, wydany 12 kwietnia 2023 roku, zadebiutował na 1. miejscu na liście OLiS. Album został promowany serią koncertów w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie. Jesienią 2023 roku O.S.T.R. wziął udział w multimedialnych spektaklach „Beksiński.Live”. 12 grudnia 2023 roku nadszedł czas na premierę mixtape’u „042 sequentia”, który zajął 2. miejsce na liście OLiS. W lutym 2024 artysta obwieścił zakończenie współpracy z wytwórnią Asfalt Records, a 29 lutego 2024 roku wydał album „Poczekaj, sprawdzę w telefonie”, nagrany z Młodym Olisadebe i Luck7, który zadebiutował na 2. miejscu zestawienia OLiS. 31 maja 2024 roku z kolei pojawił się nowy solowy album zatytułowany „XX”, który zadebiutował na 87. miejscu na liście OLiS.
Życie prywatne
Artysta O.S.T.R. jest w związku małżeńskim z Natalią. Para wzięła ślub 17 listopada 2007 roku. Z tego związku mają dwóch synów: Jana, który przyszedł na świat w 2008 roku oraz Nikodema, który urodził się w 2014 roku.
W 2015 roku artysta przeszedł istotną operację rekonstrukcji płuca, co świadczy o jego niezwykłej determinacji w pokonywaniu przeciwności losu. O.S.T.R. jest pasjonatem koszykówki oraz wielkim kibicem klubów piłkarskich, w tym hiszpańskiego Realu Madryt oraz polskiego zespołu ŁKS Łódź.
W 2017 roku, za swoje osiągnięcia oraz wkład w rozwój lokalnej kultury, został uhonorowany tytułem honorowego obywatela miasta Łodzi, co podkreśla jego znaczenie w społeczności.
Dyskografia
O.S.T.R. to jeden z najważniejszych polskich artystów hip-hopowych, którego dyskografia obejmuje szereg znaczących albumów. Jeną z często wspomnianych kategorii są jego albumy studyjne, które zyskały ogromne uznanie wśród fanów oraz krytyków. Poniżej przedstawiamy listę jego najważniejszych wydawnictw:
- Saturator (2000),
- Masz to jak w banku (2001),
- 30 minut z życia (2002),
- Tabasko (2002),
- Jazz w wolnych chwilach (2003),
- Jazzurekcja (2004),
- 7 (2006),
- HollyŁódź (2007),
- Ja tu tylko sprzątam (2008),
- O.c.b. (2009),
- Tylko dla dorosłych (2010),
- Jazz, dwa, trzy (2011),
- Podróż zwana życiem (2015),
- Życie po śmierci (2016),
- W drodze po szczęście (2018),
- Instrukcja obsługi świrów (2019),
- Gniew (2020),
- 042 requiem (2022),
- Diaporama (2023),
- 042 sequentia (2023),
- XX (2024).
Każdy z albumów odzwierciedla rozwój artystyczny O.S.T.R.-a oraz jego niezwykłą umiejętność łączenia różnorodnych stylów muzycznych. Od jego debiutu w 2000 roku do najnowszych wydawnictw, artysta nieprzerwanie tworzy muzykę, która zyskuje uznanie i powszechną popularność w Polsce i poza jej granicami.
Filmografia
Filmografia O.S.T.R. obejmuje różnorodne projekty, które pokazują jego wszechstronność jako artysty. Poniżej znajduje się szczegółowa lista jego prac na przestrzeni lat.
Nazwa | Rok wydania | Opis | Źródło informacji |
---|---|---|---|
Ziomek | 2006 | dubbing w serialu animowanym, reżyser: Laurent Nicolas | _ |
Z odzysku | jako raper, reżyser: Sławomir Fabicki | ||
Need for Speed Payback | 2017 | rola Holtzmana, gra komputerowa z serii Need For Speed | _ |
Nagrody i wyróżnienia
Twórczość O.S.T.R. została doceniona w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych, a artysta zyskał liczne nagrody oraz wyróżnienia przez lata swojej kariery. Jego osiągnięcia ukazują nie tylko talent, ale również wpływ na polską scenę hip-hopową. W poniższej sekcji przedstawiamy szczegółowy opis nagród oraz nominacji, które zdobył.
Rok | Kategoria | Tytuł | Nagroda | Nota | Źródło |
---|---|---|---|---|---|
2002 | Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae | Tabasko | Fryderyk | Nominacja | _ |
2003 | Album roku | Jazz w wolnych chwilach | Ślizgery | Laur | _ |
Osobowość roku | O.S.T.R. | Laur | |||
2004 | Estrada | O.S.T.R. | Paszport Polityki | Nominacja | _ |
Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae | Jazzurekcja | Fryderyk | Nominacja | _ | |
Najlepszy freestyle’owiec | O.S.T.R. | Konkurs festiwalu Hip Hop Kemp | Laur | _ | |
2005 | Album hip hop | Jazzurekcja | Superjedynki | Nominacja | _ |
Najlepsza energia na koncercie | O.S.T.R. | Bisery 2005 (Nagroda Polskiego Radia BIS) | Laur | _ | |
Album roku | Jazzurekcja | Ślizgery | Laur | _ | |
Wykonawca roku | O.S.T.R. | Laur | |||
Polska Płyta Roku | Jazzurekcja | Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl | Laur | _ | |
Polski Wykonawca Roku | O.S.T.R. | ||||
2006 | Najlepszy polski teledysk | „Więcej decybeli, by zagłuszyć…” | Nagroda MTV Polska | Nominacja | _ |
Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae | 7 | Fryderyk | Nominacja | _ | |
2007 | Płyta hip-hop | HollyŁódź | Superjedynki | Nominacja | _ |
Najlepszy polski wykonawca roku 2006 | O.S.T.R. | Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl | Laur | _ | |
Rapowa polska płyta roku 2006 | 7 | Laur | |||
Polski hip-hop i R&B | Asy Empiku | Nominacja | _ | ||
Grand Prix | „Brother on the Run” | Yach | Nominacja | _ | |
Reżyseria | Nominacja | _ | |||
Najlepszy Polski Wykonawca | O.S.T.R. | MTV Europe Music Awards | Nominacja | _ | |
2008 | Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae | HollyŁódź | Fryderyk | Laur | _ |
Grand Prix | „Jak nie ty, to kto?” | Yach | Laur | _ | |
Najlepsza animacja | Nominacja | ||||
Najlepszy wideoklip hip-hopowy | Laur | _ | |||
Inna energia | „1980” | Nominacja | _ | ||
Polska Płyta Roku | Hollyłódź | Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl | Laur | _ | |
Polski Wykonawca Roku | O.S.T.R. | _ | |||
2009 | Postać roku 2008 | O.S.T.R. | Spinner Polska | Laur | _ |
Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae | Ja tu tylko sprzątam | Fryderyk | Nominacja | _ | |
2010 | Płyta hip-hop | Tylko dla dorosłych | Superjedynki | Nominacja | _ |
Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae | O.C.B. | Fryderyk | Laur | _ | |
2011 | Najlepszy polski raper | O.S.T.R. | Ranking czasopisma Machina | 4. miejsce | _ |
2012 | Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae | Jazz, dwa, trzy | Fryderyk | Nominacja | _ |
Najlepszy polski producent hip-hopowy | O.S.T.R. | Ranking czasopisma Machina | Laur | _ | |
2013 | Cyber Yach | „Stary Nowy Jork” (oraz Hades, gościnnie: Jordanów) | Yach | Nominacja | _ |
„Czas dużych przemian” (oraz Hades) | Nominacja | ||||
Reżyseria | Laur | _ | |||
Najlepsze zdjęcia | „Mniej więcej” (oraz Hades) | Nominacja | _ | ||
Innowacja | Nominacja | ||||
2014 | Artysta Dekady | O.S.T.R. | Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl | Laur | _ |
2015 | Album roku hip-hop | Kartagina (oraz Marco Polo) | Fryderyki 2015 | Laur | _ |
2016 | Polski Rap Singiel Roku | Hybryd | Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl | Laur | _ |
Album roku hip-hop | Podróż zwana życiem | Fryderyki 2016 | Nominacja | _ | |
2017 | Najlepszy polski wykonawca | O.S.T.R. | Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl | 2. miejsce | _ |
Polski Rap Singiel Roku | „Spowiedź” | Laur | _ | ||
Polska Płyta Roku | Życie po śmierci | 2. miejsce | _ | ||
Top 10! 2016 | Rapduma.pl | 2. miejsce | _ | ||
Top 10 albumów 2016 | RapGenius.com | 2. miejsce | _ | ||
Nagroda za druk okładki | Złoty gryf 2016 | Laur | _ | ||
Muzyka Polska | Bestsellery Empiku | Laur | _ | ||
Muzyka Popularna | O!Lśnienia 2016 | Laur | _ | ||
Album roku hip-hop | Fryderyki 2017 | Laur | _ | ||
2019 | Album roku hip-hop | W drodze po szczęście | Fryderyki 2019 | Laur | _ |
2021 | — | — | Nagroda im. Przemysława Gintrowskiego „Za Wolność w Kulturze” | Laur | _ |
Przypisy
- Polscy raperzy, którzy wydali największą ilość płyt [online], glamrap.pl, 06.05.2024 r. [dostęp 06.05.2024 r.]
- O.S.T.R. & Marco Polo – Kartagina. musicbrainz.org. [dostęp 04.04.2024 r.]
- Miłosz Kiełb: O.S.T.R. odchodzi z Asfalt Records – powody i plany na przyszłość. popkiller.pl, 05.02.2024 r. [dostęp 03.04.2024 r.]
- Mateusz Natali: O.S.T.R. będzie… stand-uperem. cgm.pl, 04.06.2019 r. [dostęp 19.03.2024 r.]
- Adam O.S.T.R. Ostrowski - Brzydki, zły i szczery (recenzja książki) – Ostatni Czytelnik [online], 30.01.2020 r. [dostęp 16.09.2024 r.]
- Marcin Misztalski: O.S.T.R.: Uderz w stół, a nożyce się odezwą. redbull.com, 03.03.2020 r. [dostęp 19.03.2024 r.]
- Maciej Werner: O.S.T.R. puszcza „042 Sequentia Mixtape”. blenderrap.pl, 12.12.2023 r. [dostęp 13.12.2023 r.]
- O.S.T.R. & Hades – Hao2. musicbrainz.org, 18.12.2020 r. [dostęp 22.09.2023 r.]
- Mateusz Natali: O.S.T.R. „Gniew” – drugi rozdział filmowego serialu. popkiller.pl, 08.03.2020 r. [dostęp 03.04.2024 r.]
- O.S.T.R. promuje album… filmem. W sieci pojawiły się cztery nowe utwory, w tym duet z Kalim. cgm.pl, 28.01.2020 r. [dostęp 03.04.2024 r.]
- Wojtek Ekonomiuk: Słynny utwór O.S.T.R.’a w podręczniku do muzyki. cgm.pl, 28.10.2016 r. [dostęp 19.03.2024 r.]
- Karolina Błońska: O.S.T.R. oficjalnie ogólnopolskim rekordzistą. rytmy.pl, 21.04.2022 r. [dostęp 19.03.2024 r.]
- Igor Wiśniewski: O.S.T.R. w Łodzi „120 minut z życia”: to za mało. Prawie drugie tyle się udało [relacja]. rytmy.pl, 10.04.2022 r. [dostęp 07.04.2024 r.]
- Mateusz Natali: O.S.T.R. „W drodze po szczęście” – tracklista, nowy singiel, trasa. popkiller.pl, 01.02.2018 r. [dostęp 07.04.2024 r.]
- O.S.T.R. rusza w trasę Życie po śmierci – Autentycznie.. rytmy.pl, 08.03.2017 r. [dostęp 19.03.2024 r.]
- Maciej Werner: O.S.T.R. i Hades wracają na koncertowy szlak. rytmy.pl, 11.02.2021 r. [dostęp 07.04.2024 r.]
- O.S.T.R. – Xmas Beat Pack [digital]. asfaltshop.pl. [dostęp 03.02.2018 r.]
- Platynowe płyty CD przyznane w 2021 roku. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 08.12.2021 r.]
- Mateusz Natali: O.S.T.R. „Życie po śmierci” – osobista zapowiedź albumu. popkiller.pl, 26.01.2016 r. [dostęp 07.04.2024 r.]
- Platynowe płyty CD przyznane w 2014 roku. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 30.12.2020 r.]
- Jakub Wojczyński: Raper O.S.T.R.: Gortat? Pamiętam takiego wyrośniętego dzieciaka [WYWIAD]. przegladsportowy.pl, 03.06.2016 r. [dostęp 04.06.2016 r.]
- Familia HP – Misja. discogs.com. [dostęp 23.06.2022 r.]
- Familia HP – 42. discogs.com. [dostęp 23.06.2022 r.]
- O.S.T.R. & Hades „Stary Nowy Jork” – teledysk. popkiller.pl, 25.04.2013 r. [dostęp 30.10.2013 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Maciej Dzienisiewicz | Irmina Romanis | Wojciech Lemański (muzyk) | Andrzej Wojciechowski (muzyk) | Bogumiła Kłopotowska | Łukasz Płoszajski | Wojciech Żółtowski (reżyser) | Włodzimierz Cygan | Barbara Kurowska | Carl Rosini | Zenia Larsson | Krzysztof Olczak | Jan Wodzyński | Witold Jabłoński (pisarz) | Gabriel Kołat | Anna Grzeszczak-Hutek | Kacper Habisiak | Jolanta Kozak | Tadeusz Woźniakowski | Marcel WeylandOceń: O.S.T.R.