Spinache


Spinache, znany także jako Paweł Grabowski, to postać wyjątkowa na polskiej scenie muzycznej. Urodził się 17 lipca 1979 roku i od lat zachwyca fanów swoim talentem jako raper i producent muzyczny.

W swojej karierze był częścią kilku znaczących zespołów, takich jak Thinkadelic, Obóz TA oraz Eudezet Allstars, gdzie współpracował z różnymi artystami i tworzył niezapomniane utwory. Jako członek duetu Red & Spinache również przyczynił się do rozwoju hip-hopu w Polsce.

Obecnie Spinache prowadzi solową działalność artystyczną, kontynuując swoją pasję do tworzenia oryginalnej muzyki, która porusza i inspiruje słuchaczy.

Życiorys

Artysta, który zrewolucjonizował polską scenę muzyczną, rozpoczął swoją przygodę z tworzeniem autorskich kompozycji już w 1992 roku. Zaledwie trzy lata później, w 1995 roku, powołał do życia zespół „No Name”. Niestety, grupa ta zakończyła swoją działalność po krótkim okresie prób. Już 29 sierpnia 1995 roku zorganizował pierwsze muzyczne wydarzenie w nowo powstałym klubie Dread Studio, prezentując pełen energii występ w unikalnej estetyce jungle oraz drum and bass.

W 1996 roku artysta dołączył do zespołu Thinkadelic, gdzie wspólnie z Bartłomiejem i Pawłem Serafińskim nagrał swoje pierwsze demo. Ten materiał zdobył uznanie, a utwory zespołu zaczęły krążyć w lokalnych radiostacjach po całym kraju. W kwietniu 1997 roku wystąpił na Rap Day’97, dzieląc scenę z legendarnym zespołem Run-D.M.C.

W czerwcu tego samego roku, na zaproszenie Michała Urbaniaka, wystąpił gościnnie z formacją Urbanator na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. Współpraca z czołowymi artystami nie skończyła się na tym, bowiem uczestniczył także w nagraniach albumu „Złość” Krystyny Prońko oraz brał udział w koncertach promujących to wydawnictwo.

Wkrótce po tym, bo już 20 lutego 1998 roku, podpisał kontrakt z wytwórnią Pomaton EMI, co doprowadziło do wydania debiutanckiego albumu Thinkadelic – „Lek”. Promowały go hity takie jak „Wyżej i wyżej”, „Zdobycz”, a także reinterpretacja ponadczasowego utworu Krystyny Prońko „Jesteś lekiem na całe zło”. Na krążku zagościły również znane osobistości, takie jak Krystyna Prońko, Reni Jusis, Kaliber 44 oraz P’AM.

Warto wspomnieć, że Thinkadelic był jedynym zespołem hip-hopowym, który wystąpił w legendarnej audycji Wojciecha Manna i Krzysztofa Materny MDM, a teledysk do „Wyżej i Wyżej” jako pierwszy polski klip zagościł na antenie niemieckiej stacji VIVA.

W tym samym roku Spinache został studentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi, pod skrzydłami prof. Włodzimierza Zalewskiego. W marcu 1999 roku album „Lek” otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Fryderyk w kategorii „Album Roku – Hip-Hop”.

Po sukcesie debiutanckiego albumu Spinache rozpoczął prace nad nowym projektem muzycznym. Już w 1997 roku powstał wstępny skład zespołu, jednak dopiero w 1999 roku powołał do życia formację Obóz TA, do której dołączyli artyści związani z Thinkadelic, w tym O.S.T.R., Red oraz P’AM.

W czerwcu 2000 roku Spinache podpisał umowę z wydawnictwem Camey Music, dzięki której ukazał się pierwszy album zespołu pt. „Obóz TA”. Jego nagrania przyciągnęły wielu obiecujących hip-hopowców z Łodzi, takich jak Enter (NTK) czy Mejsal (NTK/DFA). 16 września 2000 roku nakładem Pomaton EMI zadebiutował drugi album Thinkadelic – „Obiecana ziemia”. Album ten zyskał popularność dzięki singlom „Zarobię trochę/Ramię w ramię”, „To jest dla Was” oraz przebojowi „Pokaż się”. W marcu 2001 roku „Obiecana ziemia” również została nominowana do nagrody Fryderyk.

Od 2001 roku Spinache występował z „Not Necessary Band”, który interpretował twórczość Zygmunta Koniecznego. Muzyczne projekty przeplatały się z jego aktywnościami w wielu offowych wydarzeniach, takich jak koncerty w Filharmonii Łódzkiej czy legendarnej Formu Fabricum.

W 2004 roku Spinache zarejestrował materiał na kolejny album grupy Obóz TA, który ukazał się pod tytułem „Obó2 TA” nakładem Fonografiki. Muzyka była promowana hitami „Na zawsze” oraz „Kości rzucone 4”. W 2005 roku podpisał kontrakt z Universal Music Polska i wypuścił album wspólny z Redem pt. „7 Rano”. Przy albumie współpracowały takie osobistości jak Łukasz Lach oraz Monika Kuszyńska.

W 2006 roku Spinache związał się z My Music, a już w sierpniu tego samego roku na rynku pojawił się singiel promujący jego drugi album z duetu Red & Spinache – „Poznać twoją matkie”. Równolegle współpracował z różnymi artystami, tworząc muzykę dla Molesta Ewenement oraz dla formacji Familia H.P.

Na początku 2007 roku Spinache zakończył prace nad drugą płytą duetu, która ukazała się zatytułowana „8 Rano”. Jej premierę zaplanowano na luty 2007 roku, a album promowany był przez energiczne utwory, w tym „International Love”, w którym gościł J-Ro.

W czerwcu 2008 roku zadebiutował teledysk do solowego utworu Spinache pt. „Bezwarunkowo Oddany”, a we wrześniu ukazał się utwór „Biegnij”, który zapowiadał trzeci album duetu Red & Spinache.

W 2009 roku Spinache podjął decyzję o rozwiązaniu duetu, a jego muzyczna podróż nie miała końca. Udzielił się gościnnie na albumie Ortega Cartel „Lavorama” oraz przy innych projektach, takich jak album Pjusa „Life After Deaf”.

W 2010 roku rozpoczął pracę nad beatboxowym albumem Art of Beatbox „ARTcore”, który ukazał się w 2011. W ostatnich latach swojej kariery artysta kontynuował współpracę oraz występy, wyróżniając się niezwykłą pasją oraz zaangażowaniem w tworzenie niepowtarzalnej muzyki.

Pod koniec 2011 roku Spinache wziął udział w koncercie Lavoholics, a współprace z innymi artystami owocowały nowymi projektami i utworami, które wzbogacały polską scenę muzyczną.

W 2012 roku zrealizował kilka gościnnych występów, w tym w utworze grupy Tubas Składowski „Każdy”, a także w nagraniach zespołów takich jak „Familia HP” czy „Temzki & Roux Spana”. W marcu 2014 roku premierę miał singiel „Piję życie do dna”, w którym obok artysty wystąpiła znana aktorka Katarzyna Glinka.

Dyskografia

W dziedzinie muzyki hip-hopowej, artysta znany jako Spinache wydał wiele utworów. Dla zainteresowanych, polecamy zajrzeć do artykułów o tytule Thinkadelic oraz Obóz TA, które zawierają dodatkowe informacje na temat jego dyskografii.

Tytuł utworuSzczegóły albumuMiejsce na liście
POL
Za wcześnie
  • Data: 10 kwietnia 2003
  • Wydawca: Gigant Records
7 rano (oraz Red)
  • Data: 9 maja 2005
  • Wydawca: Universal Music
8 rano (oraz Red)
  • Data: 26 lutego 2007
  • Wydawca: My Music
Spinache
  • Data: 17 maja 2014
  • Wydawca: Urban Rec
48
Reality
  • Data: 23 czerwca 2017
  • Wydawca: Spinache
„–” oznacza, że album nie był notowany.

Warto też zwrócić uwagę na inne albumy, w które Spinache był zaangażowany. Jego współpraca z różnymi artystami potwierdza jego znaczenie na scenie muzycznej.

AlbumRok wydaniaNotatkiŹródło
Red – Red’s Bobyahedz: Odyseya 12000„Kości rzucone 2″ (gościnnie: Spinache, Marek Dulewicz)
„Kości rzucone 2″ (Remix) (gościnnie: Spinache)
_
O.S.T.R. – Tabasko2002„Sram na media” (gościnnie: M.Orłoś, Fenomen, Spinache)_
Ortega Cartel – Lavorama2009„Ciągle tu jestem” (gościnnie: Spinache)_
Aes – Pozycja obowiązkowa2010„Muzyka i ja” (gościnnie: Spinache, Masia)_
Art of Beatbox – ARTcore2011„Urywki” (gościnnie: Spinache, SisAnn)_
Familia H.P. – Misja2012„Adrenalina” (Killing The Streets 2) (utwór dodatkowy) (gościnnie: Spinache)_
Rasmentalism – Za młodzi na Heroda2013„Gdzie jest M?” (gościnnie: Spinache)_
Step Records: rap najlepszej marki2014Spinache – „Podpalamy noc (Remix)”_

Teledyski

Artykuł skupia się na teledyskach związanych z twórczością Spinache. W nim znajdziesz również link do sekcji Obóz TA, gdzie zawarte są dodatkowe informacje.

UtwórRokReżyseriaAlbumŹródło
„Masz czym kiwać?” (wraz z Red; gościnnie: Joanna Maksymowicz)2002Za wcześnie_
„Wczoraj” (wraz z Red)20057 rano_
„Uwierz mi” (wraz z Red)_
„Miasta” (wraz z Red)20078 rano_
„International Love” (wraz z Red; gościnnie: J-Ro /Tha Liks, Łukasz Lach)_
„Chcę poznać twoją matkę” (wraz z Red)_
„Biegnij” (wraz z Red)2008Ernest „Red” Ivanda, Damian Michalak9 rano_
„Bezwarunkowo oddany (Remix)” (gościnnie: DJ Cube & Zeus)Damian Michalak_
„Bezwarunkowo oddany (Snecz remix)”_
„Podpalamy noc” (wraz z Red)2013The New Black_
„Ma tak być”2014Spinache_
„Piję życie do dna”_
„Cykl”_
Gościnnie
Aes – „Robię swoje” (gościnnie: WdoWA, Spinache, Marysia Zatorska)2012Rapowanie to zajebista sprawa_
Tubas Składowski „Każdy” (gościnnie: Spinache, DJ DBT)2013Qdłaty Qdini_
Rasmentalism – „Gdzie jest M?” (gościnnie: Spinache)2014Andrzej Santorski, Kuba GryzewskiZa młodzi na Heroda_
Inne
Spinache – „Podpalamy Noc Remix” (gościnnie: 2sty, Gedz, Kajman)2014Evil Eye StudioStep Records: rap najlepszej marki_

Nagrody i wyróżnienia

W tej sekcji przedstawione są wyróżnienia oraz nagrody, które zostały przyznane Spinache na przestrzeni lat. Poniższa tabela zawiera szczegóły dotyczące jego osiągnięć.

RokKategoriaTytułNagrodaOcenaŹródło
1998Album roku hip-hopThinkadelic – LekFryderykNominacja_
2000Album roku hip-hopThinkadelic – Obiecana ziemiaNominacja_
2006Album hip hop7 ranoSuperjedynkiNominacja_
2015Album rokuSpinacheSztosy 2014Nominacja_
Producent rokuSpinacheNominacja

Przypisy

  1. Mateusz Natali: video Spinache feat. 2sty, Gedz, Kajman „Podpalamy Noc Remix” – teledysk. www.popkiller.pl. [dostęp 22.10.2014 r.]
  2. Mateusz Natali: Video Dnia: Rasmentalism feat. Spinache „Gdzie Jest M?”. www.popkiller.pl. [dostęp 22.10.2014 r.]
  3. Daniel Wardziński: Video Dnia: Tubas Składowski „Każdy” ft. Spinache, DJ DBT. www.popkiller.pl. [dostęp 22.10.2014 r.]
  4. Krystian Krupiński: Spinache „Ma tak być” – teledysk. www.popkiller.pl. [dostęp 22.10.2014 r.]
  5. Mateusz Natali: Video Dnia: Spinache „Piję Życie Do Dna”. www.popkiller.pl. [dostęp 22.10.2014 r.]
  6. Spinache – Reality. polskirap.com.pl. [dostęp 10.11.2017 r.]
  7. Rasmentalism – Za młodzi na Heroda. www.hiphopedia.info. [dostęp 10.12.2013 r.]
  8. Step Records: rap najlepszej marki. www.hiphopedia.info. [dostęp 10.12.2013 r.]
  9. Spinache – „Masz Czym Kiwać? feat. Joanna Maksymowicz”. www.hip-hop.pl. [dostęp 07.08.2012 r.]
  10. Red, Spinache – „Miasta”. www.hip-hop.pl. [dostęp 06.08.2012 r.]
  11. Red, Spinache – „Uwierz mi”. www.youtube.com. [dostęp 06.08.2012 r.]
  12. Red, Spinache – „International Love”. www.hip-hop.pl. [dostęp 06.08.2012 r.]
  13. Red, Spinache – „Chcę poznać twoją matkę”. www.hip-hop.pl. [dostęp 06.08.2012 r.]
  14. Red & Spinache – „Biegnij”. www.hip-hop.pl. [dostęp 06.08.2012 r.]
  15. Spinache – „Bezwarunkowo Oddany (Remix)” (ft. DJ Cube & Zeus). www.hip-hop.pl. [dostęp 07.08.2012 r.]
  16. Spinache – „Bezwarunkowo oddany (Snecz remix)”. www.hip-hop.pl. [dostęp 07.08.2012 r.]
  17. Red & Spinache – 8 Rano – Niewiarygodne Przygody Red’a & Spinache’a. www.hiphopedia.info. [dostęp 26.11.2013 r.]
  18. Red & Spinache – 7 Rano. www.hiphopedia.info. [dostęp 26.11.2013 r.]
  19. Spinache – Za Wcześnie. www.hiphopedia.info. [dostęp 26.11.2013 r.]
  20. Spinache „Spinache” – premiera 17 maja. Preorder. glamrap.pl. [dostęp 07.04.2014 r.]
  21. OLiS – sprzedaż w okresie 19.05.2014 – 25.05.2014. olis.onyx.pl. [dostęp 30.05.2014 r.]
  22. Mateusz Natali: Sztosy 2014 – poznaliśmy nominacje. www.popkiller.pl. [dostęp 02.02.2015 r.]
  23. Andrzej Cała, Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005.
  24. Laureaci i Nominowani – Fryderyki 1998. zpav.pl. [dostęp 24.07.2010 r.]
  25. Laureaci i Nominowani – Fryderyki 2000. zpav.pl. [dostęp 24.07.2010 r.]

Oceń: Spinache

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:21