Wojciech Lemański (muzyk)


Wojciech Lemański, urodzony 13 sierpnia 1963 roku w Łodzi, to postać o bogatym dorobku artystycznym w polskim świecie muzyki.

Jest on uznawany za wybitnego kompozytora muzyki teatralnej i filmowej, który swoją twórczością znacząco wzbogacił polską kulturę muzyczną.

Dodatkowo, Lemański pełni funkcję aranżera, dyrygenta oraz muzyk, a także dzieli się swoją wiedzą jako wykładowca, kształcąc kolejne pokolenia artystów w swoim fachu.

Życiorys

Wojciech Lemański to utalentowany muzyk, który swoją edukację artystyczną rozpoczął w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie kształcił się w klasie kompozycji pod okiem prof. Jerzego Bauera. Jego dorobek kompozytorski obejmuje muzykę do licznych filmów fabularnych, będących dziełami znanych reżyserów, takich jak Piotr Trzaskalski, Andrzej Saramonowicz oraz Urszula Urbaniak.

Wojciech Lemański tworzył także muzykę do wielu seriali, w tym popularnego Trzeciego oficera i Stulecia Winnych. Jego wkład artystyczny obejmuje również dzieła takie jak animacja Ichthys oraz seriale animowane, jak Parauszek i przyjaciele, które były realizowane w studio Se-ma-for. Ponadto, jego kompozycje możemy usłyszeć w spektaklach Teatru Telewizji oraz w wielu przedstawieniach teatralnych wystawianych na łódzkiej scenie, przede wszystkim w teatrach Studyjnym i Nowym.

Muzyka Wojciecha Lemańskiego znalazła uznanie na renomowanych festiwalach filmowych. Wśród filmów, które odniosły sukces, znajdują się Torowisko, Edi, Ichthys, Snępowina oraz Mój rower. W 2003 roku, za ścieżkę dźwiękową do filmu Edi, muzyk zdobył nominację do Polskich Nagród Filmowych „Polskie Orły”. Dodatkowo, w 2011 roku animowany film Snępowina, który został wyreżyserowany przez Martę Pajek, otrzymał nagrodę za najlepszą muzykę na festiwalu „ReAnimania” w Erywaniu (Armenia).

Wojciech Lemański realizuje również projekt jako aranżer, współpracując między innymi z Orkiestrą Kameralną Primuz Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Poza działalnością kompozytorską, jest także wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz nauczycielem w Szkole Muzycznej II stopnia w Zduńskiej Woli.

Filmografia

Filmy fabularne i seriale

Wojciech Lemański wykazał się swoim talentem w wielu filmach fabularnych oraz serialach. Jego pierwszym znaczącym dziełem był film Torowisko, który powstał w 1999 roku pod reżyserią Urszuli Urbaniak.

W kolejnych latach zagrał w takich produkcjach jak Oczywiście, że miłość z 2002 roku, w reżyserii Piotra Gralaka, oraz Edi, którego reżyserem był Piotr Trzaskalski.

Jego udział w serialu Sprawa na dziś, wyemitowanym w latach 2003-2005 i wyreżyserowanym przez Mikołaja Haremskiego, wzbogacił jego dorobek. Lemański pojawił się również w filmie Mistrz (2005) i w Trzecim oficerze z 2008 roku, którego reżyserem był Maciej Dejczer.

W 2009 roku zagrał w Idealnym facecie dla mojej dziewczyny, stworzonym przez Tomasza Koneckiego. W 2011 roku wziął udział w obrazie Jak się pozbyć cellulitu, reżyserowanym przez Andrzeja Saramonowicza.

Wśród jego najnowszych ról należy wymienić Mój rower w reżyserii Piotra Trzaskalskiego (2012), Ewę (2015) w reżyserii Haim Tabakmana, a także seriale Stulecie Winnych, emitowany od 2019 do 2022 roku, oraz Matkę z 2022 roku, oba pod kierownictwem Piotra Trzaskalskiego.

Filmy animowane

Artysta został również doceniony w produkcjach animowanych. W 1993 roku zadebiutował w serialu Nerwowe życie, który został wyreżyserowany przez Piotra Dumałę.

W 1995 roku brał udział w filmie Kotek, którego współreżyserami byli Mariusz Michalik oraz Piotr Trzaskalski. Kolejne dzieło to Mamo, czy kury potrafią mówić? z 1997 roku, w reżyserii Tadeusza Wilkosza i Krystyny Krupskiej.

Jego talent można było również dostrzec w filmie Lot z 1998 roku, reż. Joanna Zacharzewska oraz w Fantastycznym sklepie z kwiatami (2001) pod reżyserią Pawła Partyki. W 2005 roku, w filmie Ichthys, reżyserowanym przez Marek Skrobecki, Lemański również zaprezentował swoje umiejętności.

W latach 2010 i 2012 artysta pracował nad serią Doktor Charakter przedstawia, będącym dziełem Piotra Dumały. W 2011 roku zagrał w Snępowinie, a dwa lata później dołączył do produkcji Parauszek i przyjaciele (2012-2014) wyreżyserowanej przez Krzysztofa Brzozowskiego. Na koniec warto wspomnieć o filmie Walizka z 2013 roku, reż. Jacek Łechtański.

Filmy dokumentalne

Lemański miał również zaszczyt wystąpić w licznych filmach dokumentalnych. Jego pierwszy występ miał miejsce w 1994 roku w Profesor Jeremi Czaplicki, reż. Jakub Skoczeń. Następnie zagrał w Zdzisławie Jaskule – poecie ulicy Wschodniej (1995) i Grzegorzu Małeckim – scenografie (1996), filmach również reż. Jakub Skoczeń.

W 2003 roku wziął udział w dokumentalnym obrazie Stacja Radegest, kierowanym przez Małgorzatę Burzyńską-Keller. Kilka lat później, w 2005 roku, pojawił się w Ojcowskim Parku Narodowym, reż. Dorota Adamkiewicz, oraz w filmie Prosta historia wszystkiego (2007), także pod jej kierownictwem.

W 2008 roku zagrał w Rodziców się nie wybiera, w reż. Justyny Nowak, oraz w Nie wyobrażam sobie życia bez tańczącego świata, reż. Jadwigi Żukowskiej. W 2012 i 2013 roku ponownie pracował z Dorotą Adamkiewicz oraz Joanną Łęską nad filmami Małe życie oraz Mały Alczyk, wielka sprawa odpowiednio.

Jego ostatnie projekty to Martwa natura (2019) oraz Łódź Kaliska. Klasycy absurdu (2023), które potwierdzają jego różnorodny dorobek artystyczny.

Muzyka do spektakli teatralnych

Twórczość Wojciecha Lemańskiego w obszarze muzyki teatralnej jest wyjątkowa i różnorodna. Jego dzieła obejmują spektakle w wielu renomowanych teatrach. Poniżej znajduje się lista istotnych produkcji, które miały miejsce na przestrzeni lat:

  • – Artysta niepotrzebny – Bruno Schulz – Teatr Studyjny w Łodzi (1991),
  • – Firma portretowa II – Teatr Studyjny w Łodzi (1991),
  • – Serce dzwonu – spektakl telewizyjny, TVP, reż. Piotr Trzaskalski (1996),
  • – Ballada o wielkiej makabrze – Teatr Studyjny w Łodzi (1997),
  • – Walizka – spektakl telewizyjny, reż. Piotr Trzaskalski (1998),
  • – Życie jest snem Teatr Nowy w Łodzi (1999),
  • – Żywot Łazika z Tormesu – spektakl telewizyjny, reż. Piotr Trzaskalski (1999),
  • – Dalej niż na wakacje – spektakl telewizyjny, reż. Piotr Trzaskalski (1999),
  • – Wigilijna opowieść – spektakl telewizyjny, reż. Piotr Trzaskalski (2000),
  • – Krzesiwo – Teatr Nowy w Łodzi (2005),
  • – Kryzys – spektakl telewizyjny, reż. Piotr Trzaskalski (2006),
  • – Krzesiwo – Teatr Zagłębia, Sosnowiec (2007),
  • – Nocną porą – spektakl telewizyjny, reż. Piotr Trzaskalski (2008),
  • – Wróg ludu – spektakl telewizyjny, reż. Piotr Trzaskalski (2009),
  • – Pippi Långstrump – Teatr Nowy w Łodzi (2011).

Każda z tych produkcji odzwierciedla jego niezwykłe umiejętności oraz wkład w polską kulturę teatralną.

Przypisy

  1. Wojciech Lemański, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 08.04.2021 r.]
  2. Primuz Orchestra
  3. a b Filmpolski
  4. Akademia Muzyczna w Łodzi

Oceń: Wojciech Lemański (muzyk)

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:10