Henryków (Łódź)


Henryków to niezwykłe osiedle w Łodzi, które znajduje się w obrębie dzielnicy Widzew, ulokowanej w wschodniej części tego malowniczego miasta. Obszar ten rozciąga się głównie wokół ulicy Henrykowskiej, co dodatkowo podkreśla jego lokalizację wśród spokojnych terenów zielonych i zabudowy mieszkalnej.

Osiedle to, dzięki swojemu położeniu, łączy w sobie zarówno urok spokojnej okolicy, jak i bliskość do większych aglomeracji miejskich.

Historia

Henryków, niegdyś to odrębna miejscowość, ma bogaty kontekst historyczny. Od 1867 roku funkcjonował jako część gminy Nowosolna. W okresie międzywojennym znajdował się w granicach powiatu łódzkiego w województwie łódzkim. W 1921 roku społeczność ta liczyła zaledwie 81 mieszkańców.

1 września 1933 roku, w obrębie gminy Nowosolna, ustanowiono gromadę (sołectwo) Henryków, która obejmowała zarówno wieś Henryków, jak i stację kolejową Widzew. Niestety, losy miejscowości w czasie II wojny światowej były katastrofalne, gdyż została włączona do III Rzeszy.

Po zakończeniu wojny, Henryków na krótko podlegał powiatowi łódzkiemu w województwie łódzkim, jednak już 13 lutego 1946 roku, w wyniku administracyjnych zmian, został włączony do Łodzi, łącząc się tym samym na stałe z jej historią.

Przypisy

  1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20.12.1945 r. o zmianie granic miasta Łodzi (Dz.U. z 1946 r. nr 4, poz. 35).
  2. Łódzki Dziennik Wojewódzki. 1933 r., nr 18, poz. 229.
  3. Skorowidz miejscowości RP

Oceń: Henryków (Łódź)

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:13