Kały (Łódź)


Kały, znane również jako osiedle Reymontów z 1939 roku, znajduje się w zachodniej części Łodzi. Ta wyjątkowa lokalizacja usytuowana jest w obrębie dzielnicy Bałuty, która ma swoją własną unikalną historię oraz charakter.

Osiedle to wyróżnia się nie tylko swoją architekturą, ale również atmosferą, która przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Warto bliżej przyjrzeć się temu, co Kały oraz Bałuty mają do zaoferowania.

Historia

Historia miejscowości Kały sięga bardzo odległych czasów. Już od momentu konsekracji kolegiaty łęczyckiej w 1161 roku, miejscowość ta płaciła dziesięcinę na jej rzecz. Fundacja tego miejsca przesunęła nowym znaczeniem, a szczególnie od 1430 roku, kiedy przeszło ono w ręce rodu Radogoskich. Pomimo tego, pierwsza pisana wzmianka dotycząca Kałów pojawiła się dopiero w 1450 roku.

W 1576 roku we wsi znajdowało się 7,5 łanów, które były zamieszkiwane przez sześciu chłopów oraz trzech zagrodników. Dodatkowo, w tym czasie miejscowość dysponowała młynem, kuźnią oraz karczmą, co świadczy o jej dynamicznym rozwoju i gospodarczym znaczeniu. W kolejnych latach, Kały przynależały do parafii zgierskiej, co wzmocniło lokalne więzi religijne.

W 1842 roku, w pobliżu wsi utworzono kolonię Marianów, co dodatkowo wpłynęło na rozwój społeczności. W roku 1867 Kały stały się częścią gminy Radogoszcz w powiecie łódzkim, a w okresie międzywojennym przynależały do powiatu łódzkiego w województwie łódzkim. Z danych z 1921 roku wiemy, że liczba mieszkańców w kolonii Kały wyniosła 160, zaś w samej wsi 44.

1 września 1933 roku powstała gromada (sołectwo) Kały-Kolonia, w granicach gminy Radogoszcz, składająca się z wsi i kolonii Kały. Z kolei 8 marca 1939 roku nastąpiła zmiana nazwy wsi na Reymontów. Niestety, okres II wojny światowej przyniósł dramatyczne zmiany, prowadząc do włączenia miejscowości w granice III Rzeszy.

Po zakończeniu działań wojennych, Kały na krótko powróciły do powiatu łódzkiego, jednak 13 lutego 1946 roku zostały włączone do Łodzi wraz z całą gminą Radogoszcz.


Oceń: Kały (Łódź)

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:18